Architektura

Rok temu wyburzono dworzec w Katowicach – Koniec Brutala z Katowic!

Dworzec w Katowicach był najwybitniejszym budynkiem brutalistycznym w Polsce. Zarazem prezentował unikatową konstrukcję kielichową, jedną z kilku tej klasy i skali na świecie. 11.01.11 wyburzono ostatni z 16 żelbetowych kielichów, które tworzył konstrukcję dworcowej hali

11
Styczeń
2012
Dworzec w Katowicach
  • Dworzec w Katowicach
  • Dworzec w Katowicach
  • Dworzec w Katowicach
  • dworzec w katowicach

11.11.11 – wyburzanie ostatniego żelbetowego kielicha konstrukcji dworca w Katowicach

Fot: Joanna Nowicka

Brutalizm to styl w architekturze powojennej, jeden z najbardziej wyrazistych, ale i kontrowersyjnych. Eksponował surowe piękno konstrukcji i „mięsa” budowli. Nie tylko lubował się w surowym betonie, ale i strukturze, która była głównym wyrazem architektury.

Dworzec w Katowicach, ukończony w 1972 roku, był najwybitniejszym polskim przykładem brutalizmu. Z chwilą jego wyburzenia 11 stycznia 2011 roku symbolicznie zakończył się brutalizm w Polsce.

W ostatnich latach o katowicki dworzec toczyła się batalia. Z jednej strony byli obrońcy wybitnego budynku: architekci, konserwatorzy, historycy sztuki i mieszkańcy. Z drugiej inwestor, który w jego miejscu planował zbudować centrum handlowe, właściciel obiektu – PKP, które chciały pozbyć się balastu w postaci utrzymywania dużego obiektu oraz władze miasta i regionu wspomagające kolej i zamierzenia prywatnej firmy. Wygrała druga grupa.

Wyburzenie katowickiego dworca było nie tylko skandalem architektonicznym, pogwałceniem wartości kulturowej, zdeptaniem własnego dziedzictwa, ale tez przykładem brutalności władzy w Polsce.

dworzec PKP Katowice ofiarą chciwości

Zamiast demokratycznej debaty na temat najważniejszej przestrzeni publicznej w Katowicach, cała inwestycja odbyła się poza kontrolą społeczną. PKP potraktowała unikatowy budynek, zbudowany z podatków obywateli jak prywatny folwark. W tajnych rokowaniach władze kolei wybrały firmę Neinver, która postanowiła wyburzyć dworzec i przemienić go w centrum handlowe.

Przy tym inwestor zasłaniał się ekspertyzą o złym stanie technicznym konstrukcji hali dworcowej. Jednak jej autorzy sugerowali, że… budynek przetrwa jeszcze setki lat – wymaga tylko drobnych remontów (nie wykonywanych przez kolej od dziesięcioleci).

Dziś na miejscu dworca trwa budowa dużego centrum handlowego z niewielką częścią dworcową. Inwestor zapowiada odtworzenie unikatowej konstrukcji kielichowej. Jednak zamiast brutalizmu będzie gładki i komercyjny blichtr galerii handlowej.



więcej czytaj na facebook`owym profilu dworca: Brutal z Katowic

zdjęcia dzięki uprzejmości Joanny Nowickiej: www.joannanowicka.com

Autor: Tomasz Malkowski
Zdjęcia: Joanna Nowicka
Tagi: brutalizm, budowa dworca w Katowicach, dworzec PKP Katowice, dworzec w Katowicach, Katowice dworzec,
do góry
INNE WYDARZENIA
  • 18.11.2011-17.01.2012
    Wspólnicy. Fotograf i artysta około roku 1970. WYSTAWA

    Wspólnicy. Fotograf i artysta około roku 1970. WYSTAWA

    Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

    Dziewięć historii, które opowiada ta wystawa, to historie spotkania fotografa i artysty. Ich współpraca czasem była jednorazowa, czasem trwała latami, ale zawsze w jej wyniku... więcej

  • 20.11.2011-29.01.2012
    Idea Bauhausu. WYSTAWA

    Idea Bauhausu. WYSTAWA

    Galeria Malarstwa i Rzeźba w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 9

    Niedawno minęło 90 lat od założenia przez prof. Waltera Gropiusa uczelni artystycznej – Bauhaus. Nazwa Bauhaus nawiązywała do średniowiecznej Bauhütte - strzechy... więcej

  • 09.12.2011-05.02.2012
    Punkt widzenia Rambowa. WYSTAWA

    Punkt widzenia Rambowa. WYSTAWA

    Muzeum Plakatu w Wilanowie, ul. St. Kostki Potockiego 10/16, 02-958 Warszawa

    Muzeum Plakatu w Wilanowie – oddział Muzeum Narodowego w Warszawie – zaprasza na wystawę indywidualną Güntera Rambowa – jednego z najsłynniejszych światowych twórców plakatu.... więcej

  • 12.12.2011-30.01.2012
    Architekt Oscar Niemeyer - Brasilia. WYSTAWA

    Architekt Oscar Niemeyer - Brasilia. WYSTAWA

    Nowa Galeria Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, ul. M. Strzody 10

    Wystawa prezentuje fotografie Brasilii autorstwa słoweńskiego historyka architektury, Damjana Prelovąeka. Betonowe bryły budynków Niemeyera widziane okiem obiektywu autora... więcej

  • 15.12.2011-19.02.2012
    Boris Podrecca. Architekt. WYSTAWA

    Boris Podrecca. Architekt. WYSTAWA

    Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardynska 5

    Wystawa poświęcona Borisowi Podrecca, jednemu z najwybitniejszych austriackich architektów, daje okazję spojrzenia na współczesną twórczość w Europie Środkowej. Europa... więcej

KALENDARZ

Styczeń 2012

Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
pn. wt. śr. czw. pt. sob. nied.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.