archirama.pl

Rondo Sztuki Katowice: Witryna Dizajnu - Nadmuchajmy stal!

Pomysł "dmuchania" blachy mógł wydawać się nielogiczny, a jednak dał on początek innowacyjnemu rozwiązaniu. Oskar Zięta kilka lat opracowywał technologię, którą nazwał FIDU (Freie Innendruck Umformung). Projekt nadmuchajmy stal! Oskara Zięty możemy oglądać od 17-kwietnia do 30 maja 2012.

: Witryna Dizajnu - Nadmuchajmy stal!

Ekspozycja Rondo Sztuki Katowice: Witryna Dizajnu - Nadmuchajmy stal!

Fot: Materiały Rondo Sztuki

Dmuchanie stali polega ona na deformacji od wewnątrz dwóch zespawanych ze sobą kawałków blachy pod wpływem wysokiego ciśnienia, w wyniku czego powstają obiekty przestrzenne. Technologia FIDU umożliwia seryjną, przemysłową produkcję, w której każdy obiekt jest unikatem, gdyż nad procesem "dmuchania" blachy nie da się do końca zapanować.

Projekt WITRYNA DIZAJNU polega na wykorzystaniu dotąd nieużywanej przestrzeni witryn w galerii Rondo Sztuki w Katowicach. Wykorzystując specyficzną, widoczną z zewnątrz budynku przestrzeń, dajemy możliwość oglądania ekspozycji o każdej porze dnia, również wtedy gdy galeria jest zamknięta. Pomysł opiera się na prezentacji szeroko pojętego dizajnu - produktów i projektowania graficznego. Istotą ekspozycji jest rozbudowany opis - historia powstawania prezentowanych obiektów oraz informacja o projektantach lub firmach, które stworzyły dany produkt.

Ekspozycja zmieniać się będzie każdego miesiąca, tak aby intensywnie wzbudzać zainteresowanie przechodniów, zapraszając ich tym samym do odwiedzenia galerii. Do WITRYNY DIZAJNU zapraszane będą firmy i projektanci, których produkty są powszechnie dostępne i stanowią codzienne elementy otoczenia, rzeczy "bliskie ludziom". Taka selektywna prezentacja projektów złamie powszechnie panującą opinię, że dizajn to rzeczy luksusowe i dostępne tylko dla wybranych, edukując tym samym społeczeństwo właśnie w dziedzinie projektowania.

Oskar Zięta odniósł międzynarodowy sukces, a jego stołek PLOPP zyskał już miano ikony dizajnu. PLOPP był pierwszym projektem, który obecnie rozwinął się o całą rodzinę elemtów wyposażenia wnętrz. Kuratorem projektu jest Wzorro Design (Natalia Jakóbiec, Kasia Pełka, Marcin Krater).

Autor: Materiały Rondo Sztuki
Zdjęcia: Materiały Rondo Sztuki
Data publikacji: 20.04.2012 09:00

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!