Architektura
ARCHITEKTURA
Ruszył konkurs na rewitalizację stołecznej Rotundy

Rotunda w Warszawie do rewitalizacji. Ruszył konkurs architektoniczny Changing The Face. Sprawdźcie jak zgłosić projekt do konkursu.

 • Komentarze

Rotunda w Warszawie do rewitalizacji. Nadal trwa drugi etap konkursu Changing The Face 2013!

Tematem VII edycji konkursu architektonicznego Changing The Face jest projekt modernizacji warszawskiej Rotundy. Architekci mieli za zadanie stworzenie projektu rewitalizacji bryły stołecznej Rotundy, zlokalizowanej przy ul. Marszałkowskiej oraz zagospodarowanie otoczenia wokół niej.

Fot: Janusz Jurzyk / Wikimedia Commons

Rotunda w Warszawie do rewitalizacji. Wystartował konkurs architektoniczny Changing the Face. W tym roku wyzwaniem dla architektów będzie projekt modernizacji warszawskiej Rotundy i zagospodarowanie jej otoczenia.

Tematem VII edycji konkursu architektonicznego Changing The Face jest projekt modernizacji warszawskiej Rotundy. Architekci mają za zadanie stworzenie projektu rewitalizacji bryły stołecznej Rotundy, zlokalizowanej przy ul. Marszałkowskiej oraz zagospodarowanie otoczenia wokół niej.

Rotunda dla Warszawiaków- ikona architektury Warszawy a przy tym blaszana prowizorka

Bank PKO BP zorganizował projekt Rotunda 2013- konsultacje społeczne, w którym zapytano mieszkańców, jak widzą przyszłość Rotundy. Mieszkańcy mogli wypowiedzieć się co do funkcji jaką ma spełniać bryła, pytania nie dotyczyły natomiast jej wyglądu i architektury. Głosy ankietowanych mają być wytycznymi dla architektów, którzy zdecydują się wziąć udział w konkursie na projekt Rotundy.

Wielofunkcyjna architektura Rotundy

Wyniki konsultacji pokazały, że Rotunda powinna stać się miejscem wielofunkcyjnym. Mieszkańcy chcieli zwłaszcza, by było to miejsce pełne zieleni i małej architektury, która sprawi, że Rotunda i jej najbliższa okolica stanie się przyjemnym miejscem spotkań i odpoczynku. Architektura Rotundy powinna wpisywać się w rytm miasta, a funkcje samego budynku powinny zmieniać się w ciągu roku. Właściciel budynku- Bank PKO BP zdecydował o przeznaczeniu części powierzchni Rotundy na funkcje społeczne, które będą istnieć obok podstawowej działalności obiektu, czyli banku. Zaproponowane podczas warsztatów i konsultacji społecznych propozycje mieszkańców powinny być wykorzystane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz Rotundy.

Przeczytaj więcej o wynikach konsultacji społecznych

Nowe oblicze warszawskiej Rotundy

Konkurs adresowany jest do architektów, z całego świata. Projekt konkursowy na rewitalizację Rotundy musi być zgodny z założeniami regulaminu konkursu, który dostępny jest na stronie organizatora. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy prawidłowo wypełnić formularz rejestracyjny, na stronie internetowej changingtheface.com i przesłać go drogą elektroniczną.

Stwórz nową architekturę Rotundy – ważne daty

Konkurs na projekt Rotundy składa się z dwóch etapów. Ruszyła już (4 czerwca) rejestracja uczestników, która potrwa do 15 lipca. Termin przyjmowania prac konkursowych mija 19 sierpnia. Oczekiwanie na wyniki potrwa do 29 sierpnia, kiedy to jury wyłoni najlepsze prace konkursowe i ogłosi uczestników zakwalifikowanych do udziału w II etapie konkursu. Termin składania prac konkursowych w II etapie mija 7 listopada. Jury konkursu w II etapie jest zobowiązane wskazać najlepszą pracę konkursową i przyznać jej pierwszą nagrodę. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 28 listopada 2013 roku. Łączna pula nagród w konkursie wynosi 200 tys. zł. Zdobywca pierwszej nagrody oprócz realizacji projektu otrzyma 50 tys. zł.

Konkurs organizowany jest przez PKO Bank Polski, DuPont, Warszawski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, Polish Green Building Council i Architizer.com.

Więcej informacji na stronie konkursowej www.changingtheface.com.

przeczytaj rowniez
 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
  Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

  Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów  (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między  wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002

  Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej

Autor: Magdalena Kleszcz
Zdjęcia: Janusz Jurzyk / Wikimedia Commons
Data publikacji: 6.06.2013 09:58
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.