archirama.pl

Rozbudowa Centralnego Domu Towarowego. Nowoczesna architektura Warszawy

We współczesnej architekturze Warszawy nadchodzą zmiany! Firma Immobel rozpoczyna przebudowę i rozbudowę budynku dawnego Centralnego Domu Towarowego, ikony modernizmu. Prace rozpoczną się jesienią 2014 roku, a ich zakończenie przewidziane jest na I kwartał 2017 roku

Centralny Dom Towarowy. Architektura nowoczesnej Warszawy
Fot: Immobel

Centralny Dom Towarowy dawniej i dziś

Budynek CEDET-u, który wybudowano u zbiegu Alei Jerozolimskich i ulicy Kruczej,  był ikoną modernizmu. Projekt budynku jest dziełem dwóch uznanych architektów: Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego. Został zbudowany w latach 50. ubiegłego wieku i był miejscem nie tylko zakupów, lecz także spotkań i imprez kulturalnych. Jednak to świetne „życie” CEDET-u zostało doszczętnie zniszczone w 1975 roku przez pożar, który strawił jego wnętrze. Pośpieszna odbudowa, której wówczas dokonano, zupełnie zatraciła dawny, unikatowy charakter budynku. Obecnie firma Immobel Poland ma zamiar zmodernizować budynek oraz dokonać jego rozbudowy o całkiem nową powierzchnię, dzięki zabudowaniu przylegającej działki, pomiędzy ulica Kruczą i Bracką. Rozpoczęcie prac zostało przewidziane na jesień 2014 roku.

Aranżacja wnętrz CEDET-u

Warto wspomnieć, że prace modernizacyjne firma Immobel prowadzi we współpracy ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków. W ich skład wchodzi m.in. zachowanie zabytkowych elementów konstrukcji budynku, przywrócenie historycznej elewacji z pionowymi i poziomymi podziałami oraz iluminacją, która wpłynęła na to, że projektanci stworzyli nowy znak graficzny całej inwestycji. Poza tym obiektowi nadana zostanie z powrotem jego historyczna nazwa. U zbiegu ulic Brackiej i Kruczej powstanie dodatkowa część budynku, pokryta szkłem, która będzie wizualnie korespondowała z odrestaurowaną częścią dawnego CEDET-u.

Centralny Dom Handlowy w liczbach i architektura wnętrz

Centralny Dom Handlowy w zamierzeniu inwestora zajmie powierzchnię 22 050 mkw., z czego 15 000 mkw. zajmą biura, a 7050 mkw. stanowićbędzie powierzchnia handlowa. Oprócz 7 kondygnacji naziemnych nowy Centralny Dom Handlowy zyska cztery piętra pod ziemią z przeznaczeniem na parking dla gości. Wjazd na podziemny parking, ze 140 miejscami postojowymi znajdzie się przy ulicy Brackiej. Z kolei punkty handlowe usytuowane zostaną na poziomie –1, parter oraz +1. Na pozostałych kondygnacjach będą znajdowały się powierzchnie biurowe. W zamyśle projektantów do każdego lokalu klient może wejść bezpośrednio z ulicy. Będą miały powierzchnię od 67 mkw. do aż 2300 mkw. - większość z nich z dostępem do wewnętrznych, ruchomych schodów oraz klatek i wind. Budynek zostanie również przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wejście dla klientów i gości wraz z reprezentacyjną recepcją będzie znajdowało się od strony ulicy Kruczej. Dostęp do wewnętrznego atrium zapewni doskonałe doświetlenie biur. Układ budynku pozwoli na aranżację biur zarówno w trybie open-space, jak i w podziale na gabinety.

Firma Immobel planuje zakończenie inwestycji na I kwartał 2017 roku.

 

Agnieszka Ochenkowska

Autor: Agnieszka Ochenkowska
Zdjęcia: Immobel
Data publikacji: 12.08.2014 14:56

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!