Neorenesansowa kamienica stojąca w południowo-zachodnim narożniku krakowskiego Rynku, nazywana zgodnie ze starą tradycją Pod Kruki, to siedziba Międzynarodowego Centrum Kultury. Od 1991 roku przez kilkanaście lat trwała jej modernizacja – wnętrza od piwnic aż po poddasze przeszły całkowitą przemianę. Nad kolejnymi etapami pracowali rożni architekci, udało się jednak stworzyć funkcjonalny i nowoczesny kompleks kulturalny. Największy wpływ na obecny wygląd budynku miał Romuald Loegler, który na początku tego wieku przemienił poddasze kamienicy w salę seminaryjną ze szklanym świetlikiem i platformą widokową na szczycie. Lekka stalowa konstrukcja schodów wachlarzowych i szyb windy ze szklanym wypełnieniem prezentują się we wnętrzu kamienicy jak współczesne rzeźby.
W ubiegłym roku zakończył się ostatni etap prac modernizacyjnych, według projektu Atelier Loegler i Studia Autorskiego Włodarczyk + Włodarczyk Architekci. Powierzchnię MCK powiększono o tylną oficynę, którą do 2006 roku zajmował Małopolski Instytut Kultury. Budynek z wąskimi korytarzami i małymi, niefunkcjonalnymi pokojami biurowymi wymagał generalnego remontu. Architekci postanowili połączyć kamienicę z oficyną poprzez zadaszone patio – dziś to najbardziej efektowna przestrzeń całego obiektu, największa i najlepiej doświetlona. Pomiędzy obiema częściami zawisł szklany dach zamocowany na wysokości ich gzymsów. Stalowy ruszt świetlika pokryto blachą nierdzewną, dzięki czemu konstrukcja optycznie znikła – w lustrzanych powierzchniach odbija się niebo.
Podłogę patia przepruwa pośrodku owalny świetlik. To nie tylko funkcjonalne rozwiązanie – eliptyczne kształty występujące w projektach Loeglera stały się już jego architektoniczną wizytówką. Fasady kamienicy i oficyny ujednolicono poprzez monochromatyczną kolorystykę złamanej bieli, zaś boczne, przeszklone ściany, wychodzące na nieciekawe boczne podwórka, przesłaniają mleczne kształtki Vitrolitu, dzięki czemu przestrzeń patia stała się idealnym dla celów muzealnych white boxem. Jedynym mocnym akcentem jest tu kładka łącząca kamienicę z oficyną oraz monumentalny wykusz. Ten ostatni prawie w całości zasłania elewację oficyny i mieści w sobie czytelnię im. Rolanda Bergera. Wklęsła szklana ściana wykusza nawiązuje do owalnego świetlika w podłodze, drażni jedynie zastosowanie katalogowego systemu fasadowego, jakby był to fragment elewacji banalnego biurowca.
Ściany wewnętrzne oficyny wyburzono, pozostawiając gołą konstrukcję ścian nośnych i stropów. Przestrzeń dzielą teraz drewniane szkielety z wypełnieniem ze szkła oraz drewniane szafy, przez co nowe korytarze są dobrze doświetlone i przestronne. Wstawiono też przeszklony szyb windy o niezależnej, stalowej konstrukcji, a na trzecim piętrze utworzono bibliotekę. Podobnie jak w kamienicy, na najwyższej kondygnacji znalazła się przestrzeń konferencyjna. Tym razem jednak całe poddasze rozebrano i zastąpiono jego konstrukcję lekkimi, stalowymi wiązarami dachowymi o parabolicznym kształcie, przypominającymi te, które Romuald Loegler zastosował w zespole sportowo-dydaktycznym krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego. Poddasze jest w całości przeszklone. Z panoramicznej sali można wyjść na taras z widokiem na Wawel.
Projekt siedziby MCK charakteryzuje się zadziwiającą jak na krakowskie warunki odwagą w podejściu do zabytkowej substancji. Tym bardziej zasługuje na uwagę, że powstał w obrębie Rynku oraz pod auspicjami instytucji zajmującej się szeroko pojętym dziedzictwem kulturowym. Postawiono na dualizm: modernistyczną szczerość materiałową i historyczną oraz postmodernistyczną zabawę formą, szczęśliwie pozbawianą drażniącego pastiszu dawnych stylów.

-
Najnowsza realizacja Mikołajska Studio to zdecydowane przeciwieństwo architektonicznego efekciarstwa. W krakowskim apartamencie panuje ciepła, bezpretensjonalna atmosfera, będąca efektem doskonałego wyczucia przez architektki osobowości właścicielki. Choć finalny efekt jest bardzo oryginalny, prace koncepcyjne nad zastanym układem nie należały do najłatwiejszych, w grę wchodził bowiem nietypowy plan mieszkania. więcej
-
Do wnętrz hotelowych wkraczają intensywne barwy. Tajemniczy granat, czy elegancki szmaragd to idealne propozycje dla gości, którzy lubią przestrzeń z charakterem. Szukając nowych inspiracji kolorystycznych i wzorniczych, w krakowskim hotelu Wawel Queen pracownia AW Interior Design zdecydowała się na barwy tworzące klimat wytworności, relaksu i wyciszenia oraz korespondujące z nimi wzorniczo wykładziny z indywidualnym nadrukiem Newmor. więcej
-
Kraków miasto królów, dawna stolica Polski. Jednak udowodnimy wam, że zobaczyć tam można nie tylko piękne zabytki, ale także sporo dobrej, współczesnej architektury. Jednak na pewno Kraków to miasto kultury i sztuki. Zapraszamy na wycieczkę po Krakowie z Archiramą! Holiday in Cracow! więcej
-
Wybitny duński twórca architektury i urbanistyki— profesor Jan Gehl pojawi się w Krakowie już 21 października 2014. Propagator koncepcji humanistycznego rozwoju miast i autor projektów zmian w przestrzeni miejskiej m.in. Nowego Jorku i Moskwy poprowadzi wykład i opowie m. in. o swojej najnowszej książce pt. „Miasto dla ludzi” więcej

- WNĘTRZA: Z widokiem na park
- WNĘTRZA: Relaks w kolorze z widokiem na Wawel
- ARCHITEKTURA: Kraków. Co zobaczyć w Krakowie. Przewodnik po Krakowie. Zobacz co warto zobaczyć w Krakowie. Holiday in Cracow!
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: Wykład o architekturze i urbanistyce. Krakowskie spotkanie z profesorem Janem Gehlem
- ARCHITEKTURA: Wystawa brył z miasta przyszłości - Kraków 2020