archirama.pl

Ruchome fasady i zrównoważony rozwój

Ruchome elementy na elewacji mogą pomóc w oszczędzaniu energii, a przy tym bywają bardzo efektowne

Dom jednorodzinny z ruchomą fasadą

Dom jednorodzinny z ruchomą fasadą, autorstwa dRMM Architects - widok od strony południowej. Ruchomy element domu przemieszcza się, osłaniając lub odsłaniając poszczególne jego części

Fot: Alex de Rijke, dzięki uprzejmości dRMM Architects

Elewacje wieżowców, które zmieniają wygląd w zależności od pory dnia i pogody już lata temu przestały być fantastyką. Takie ruchome fasady dają możliwość zacieniania i lub doświetlania wnętrz zgodnie z życzeniem. W połączeniu z tzw. inteligentnymi systemami sterowania budynkiem takie rozwiązanie możne zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do chłodzenia budynku nawet o kilkadziesiąt procent. Cooper Union College w Nowym Jorku autorstwa Thomasa Mayne’a mOrphosis m.in. dzięki temu rozwiązaniu zużywa o 40% mniej energii niż standardowe obiekty. Brzmi dobrze? To prawda, ale ruchome elewacje mają także sporo wad, przede wszystkim wysoką cenę i podatność na awarie.

Złote kwiaty na elewacji

Obfitość petrodolarów i palące słońce sprzyjają stosowaniu nowych technologii. W 2012 roku w Abu Zabi ukończono budowę dwóch bliźniaczych wież, Al Bahr Towers. Każda z nich ma 145 metrów wysokości, a wyróżnia je fasada pokryta złocistymi panelami w kształcie sześciokąta. Geometryczne formy mogą się rozwijać jak kwiaty, pokrywając powierzchnię ściany. Wieczorem składają się, umożliwiając oświetlenie wnętrza. Zaprojektowane przez specjalistów z Aedes rozwiązanie jest inspirowane tradycyjnymi arabskimi ekranami, umożliwiającymi wentylację, a zarazem ograniczającymi dostęp światła do domu.

Stararchitekt patrzy na pustynię

Do tradycji nawiązywał też Jean Nouvel projektując L'Institut du Monde Arabe w Paryżu. Laureat Nagrody Pritzkera z 2008 roku połączył w tej realizacji nowe technologie, modernistyczne bryły i dekoracyjne wzory z Bliskiego Wschodu. Choć budynek wszedł do historii architektury, niektóre rozwiązania okazały się całkowicie niepraktyczne. W południowej elewacji zainstalowano 30 tysięcy małych soczewek. Są one w razie potrzeby przesłaniane, co zmniejsza ilość energii cieplnej docierającej do wnętrza. Czy raczej – zmniejszało, bo mechanizmy zaczęły się psuć wkrótce po otwarciu Instytutu. Problem z niezawodnością jest kluczowy w przypadku ruchomych fasad; niestandardowe, skomplikowane systemy wymagają regularnej konserwacji i wymiany zużytych części. Osiągnięcie podobnego poziomu oszczędności jest możliwe przy użyciu mniej spektakularnych metod.Autor: KZ
Zdjęcia: Alex de Rijke, dzięki uprzejmości dRMM Architects
Data publikacji: 27.11.2015 16:07

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!