archirama.pl

„Ściana wstydu”, czyli seledynowa kamienica w Krakowie

W kamienicy na Krowoderskiej w Krakowie elewacja zmieniła kolor na seledynowy. Krakowianie są zaszokowani architektonicznym kiczem.

Archirama News

Archirama news. Śledzimy najnowsze projekty, realizacje i inwestycje

Fot: materiały prasowe

Jak pisze „Gazeta Wyborcza Kraków” właściciel hostelu w kamienicy na Krowoderskiej ocieplił tylko zajmowane przez siebie piętro kamienicy. Dodatkowo elewację budynku, znajdującego się nieopodal najbardziej znanego rynku w Polsce, pomalował na seledynowy kolor. Efekt? Kamienica została w połowie odnowiona, a w połowie nie.

Internauci piszą już o ”ścianie wstydu”. Jak ustaliła gazeta wojewódzki konserwator zabytków miał wydać zgodę na ocieplenie elewacji, ale z zachowaniem jednorodnej kolorystyki budynku. Konserwator zapowiedział kontrolę obiektu zwłaszcza, że układ urbanistyczny miejsca, w którym stoi kamienica został wpisany do rejestru zabytków.

Co dalej z seledynową elewacją? Na razie nie wiadomo. Warto jednak przypomnieć, że coraz więcej architektów wyraża sprzeciw przeciwko takiej samowolce budowlanej. Niedawno w Poznaniu architekci z pracowni Ultra Architects ogłosili akcję przeciwko szpeceniu architektury nieprzemyślaną termomodernizacją budynków.

>>„Wrzask w przestrzeni”. Czy w polskiej architekturze rządzą kicz i brzydota?

Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 27.04.2012 14:06

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!