- ARCHITEKTURA: Najwyższy wieżowiec w Uni Europejskiej ...
- ARCHITEKTURA: Rewitalizacja zabytków na warszawskiej Białołęce ...
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: Rafał Olbiński o muralach, sztuce ...
- ARCHITEKTURA: Apka Archimapa - architektura Warszawy ...
- ARCHITEKTURA: Nowoczesna architektura Warszawy: ECO-Classic buduje ...
Realizacja projektu jednej z kulturalnych ikon Warszawy, powoli staje się faktem. Znamy już przyjęty projekt koncepcyjny, a w październiku 2015 roku została podpisana umowa na wykonanie dokumentacji projektowej i zagospodarowania architektonicznego nieruchomości przy ul. Grochowskiej 272. Kolejnym etapem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.
Sinfonia Varsovia Centrum – pozostaje mur, ale w zupełnie innej formie
Uszczegółowiony projekt koncepcyjny obejmuje całość zespołu Sinfonia Varsovia Centrum, w tym pięć budynków zabytkowych, nowy budynek sali koncertowej z ramą oraz ogród. Została również wykonana makieta projektu oraz nowe wizualizacje. Podstawową różnicą między projektem konkursowym, a przedstawioną koncepcją był rodzaj zastosowanego muru. Wcześniej betonowy, dzisiaj zastąpiła przezierna i delikatna forma. Zmieniła się również koncepcja samego ogrodu.
Naniesione poprawki wiązały się z uwaga mieszkańców Warszawy. Jednak zmiany wprowadzone przez architekta zostały wprowadzone w sposób, który nie zaburzył całościowej koncepcji. Ażurowa rama będzie zawieszona 3 metry nad ziemią, dzięki takiemu zabiegowi zabytkowy budynek wciąż pozostanie widoczny od strony ul. Grochowskiej. Co więcej, na tarasie spacerowym na wysokości 20 metrów, z którego będzie można podziwiać panoramę Warszawy.
Sale koncertowe z akustyką na najwyższym poziomie
W Sinfonia Varsovia Centrum powstanie największa z sal koncertowych w Polsce. Jednocześnie koncertów będzie mogło słuchać 1850 osób. Stanowi ona połączenie Sali typu shoebox z vineyard. Do tego doszła znakomita akustyka, zaprojektowana przez berlińskie biuro Müller-BBM GmbH ze wsparciem brukselskiego zespołu Kahle Acoustics.
W projektowanym budynku znajdą się również przestrzenie dla młodych artystów, studio nagraniowe, sala konferencyjna, pomieszczenia przeznaczone na zajęcia edukacyjne dla różnych grup wiekowych. Całość zostanie połączona z otaczającą zielenią. Ogród połączy się z Parkiem Obwodu Praga AK. Czas wolny będzie można spędzić w kawiarni połączonej z księgarnią muzyczną czy w restauracji.
Jak będzie postępować budowa Sinfonia Varsovia Centrum
Kolejne etapy prac obejmują: uzyskanie pozwolenia na budowę (pierwszy kwartał 2018), zakończenie prac projektowych (ostatni kwartał 2018). Rozpoczęcie budowy planowane jest na przełomie 2018 i 2019 roku. Zakończenie pierwszego etapu robót budowlanych - otwarcie trzech frontowych budynków od ul. Grochowskiej nastąpi wiosną 2020 roku. Zakończenie drugiego etapu robót budowlanych i otwarcie sali koncertowej planowane jest dwa lata później - wiosną 2022 roku.
Inwestycja jest finansowana z budżetu m.st. Warszawy. Na etapie konkursu architektonicznego w 2010 roku szacowany koszt budowy wynosił ok. 460 mln złotych. Weryfikacja tej wartości nastąpi wraz zakończeniem prac projektowych. W budżecie miasta zostało zabezpieczonych ok. 280 mln zł.

-
Na konferencji 11 stycznia, zaprezentowano makietę z projektem nowego warszawskiego wieżowca. Jak się okazało będzie to najwyższy drapacz chmur w całej Unii Europejskiej. Projekt renomowanej międzynarodowej pracowni Foster + Partners. więcej
-
Drożdżownia Henryka Bienenthala z lat 1902-1904 to jeden z najważniejszych zabytków północnej części Warszawy. Teraz ma szansę na przywrócenie swojej świetności w ramach nowego projektu mieszkaniowego. więcej
-
Rafał Olbiński – grafik, absolkwent warszawskiego Wydziału Architektury, działający w USA przedstawiciel polskiej szkoły plakatu, zaprojektował mural w kompleksie Warszaw Spire. WYWIAD więcej
-
W świecie aplikacji na smartfony pojawiła się właśnie pozycja, którą powinien poznać każdy architekt czy miłośnik historii i architektury XX wieku. Nowy produkt to Archimapa - apalikacja ułatwiająca zwiedzanie architektury Warszawy więcej

- ARCHITEKTURA: Najwyższy wieżowiec w Uni Europejskiej powstanie w Warszawie – zaprezentowano ostateczny projekt
- ARCHITEKTURA: Rewitalizacja zabytków na warszawskiej Białołęce – nowe życie historycznej zabudowy drożdżowni
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: Rafał Olbiński o muralach, sztuce plakatu i architekturze Warszawy
- ARCHITEKTURA: Apka Archimapa - architektura Warszawy w aplikacji na smartfony
- ARCHITEKTURA: Nowoczesna architektura Warszawy: ECO-Classic buduje ostatni etap osiedla Hubertus