archirama.pl

Sinfonia Varsovia Centrum – przyjęto projekt koncepcyjny

Zakończono kolejny etap prac związany z Sinfonia Varsovia Centrum. 17. 01. 2017 zaprezentowano przyjęty projekt koncepcyjny przygotowany przez Thomasa Puchera. Być może już w 2022 będziemy mogli wybrać się na koncert do nowej sali koncertowej.

Sinfonia Varsovia Centrum

Ażurowa rama będzie zawieszona 3 metry nad ziemią, dzięki takiemu zabiegowi zabytkowy budynek wciąż pozostanie widoczny od strony ul. Grochowskiej

Fot: www.sinfoniavarsoviacentrum.pl

Realizacja projektu jednej z kulturalnych ikon Warszawy, powoli staje się faktem. Znamy już przyjęty projekt koncepcyjny, a w październiku 2015 roku została podpisana umowa na wykonanie dokumentacji projektowej i zagospodarowania architektonicznego nieruchomości przy ul. Grochowskiej 272. Kolejnym etapem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Sinfonia Varsovia Centrum – pozostaje mur, ale w zupełnie innej formie

Uszczegółowiony projekt koncepcyjny obejmuje całość zespołu Sinfonia Varsovia Centrum, w tym pięć budynków zabytkowych, nowy budynek sali koncertowej z ramą oraz ogród. Została również wykonana makieta projektu oraz nowe wizualizacje. Podstawową różnicą między projektem konkursowym, a przedstawioną koncepcją był rodzaj zastosowanego muru. Wcześniej betonowy, dzisiaj zastąpiła przezierna i delikatna forma. Zmieniła się również koncepcja samego ogrodu.

Naniesione poprawki wiązały się z uwaga mieszkańców Warszawy. Jednak zmiany wprowadzone przez architekta zostały wprowadzone w sposób, który nie zaburzył całościowej koncepcji. Ażurowa rama będzie zawieszona 3 metry nad ziemią, dzięki takiemu zabiegowi zabytkowy budynek wciąż pozostanie widoczny od strony ul. Grochowskiej. Co więcej, na tarasie spacerowym na wysokości 20 metrów, z którego będzie można podziwiać panoramę Warszawy.

Sale koncertowe z akustyką na najwyższym poziomie

W Sinfonia Varsovia Centrum powstanie największa z sal koncertowych w Polsce. Jednocześnie koncertów będzie mogło słuchać 1850 osób. Stanowi ona połączenie Sali typu shoebox z vineyard. Do tego doszła znakomita akustyka, zaprojektowana przez berlińskie biuro Müller-BBM GmbH ze wsparciem brukselskiego zespołu Kahle Acoustics.

W projektowanym budynku znajdą się również przestrzenie dla młodych artystów, studio nagraniowe, sala konferencyjna, pomieszczenia przeznaczone na zajęcia edukacyjne dla różnych grup wiekowych. Całość zostanie połączona z otaczającą zielenią. Ogród połączy się z Parkiem Obwodu Praga AK. Czas wolny będzie można spędzić w kawiarni połączonej z księgarnią muzyczną czy w restauracji.

Jak będzie postępować budowa Sinfonia Varsovia Centrum

Kolejne etapy prac obejmują: uzyskanie pozwolenia na budowę (pierwszy kwartał 2018), zakończenie prac projektowych (ostatni kwartał 2018). Rozpoczęcie budowy planowane jest na przełomie 2018 i 2019 roku. Zakończenie pierwszego etapu robót budowlanych - otwarcie trzech frontowych budynków od ul. Grochowskiej nastąpi wiosną 2020 roku. Zakończenie drugiego etapu robót budowlanych i otwarcie sali koncertowej planowane jest dwa lata później - wiosną 2022 roku.

Inwestycja jest finansowana z budżetu m.st. Warszawy. Na etapie konkursu architektonicznego w 2010 roku szacowany koszt budowy wynosił ok. 460 mln złotych. Weryfikacja tej wartości nastąpi wraz zakończeniem prac projektowych. W budżecie miasta zostało zabezpieczonych ok. 280 mln zł.

Autor: www.sinfoniavarsoviacentrum.pl
Zdjęcia: www.sinfoniavarsoviacentrum.pl
Data publikacji: 18.01.2017 08:54

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!