archirama.pl

Skandynawska architektura współczesna: szkoła zawodowa w Herningsholm

Prosta bryła, szkło i beton – współczesna architektura dostosowana do krajobrazu. Praktyczna skandynawska architektura w zaprojektowanej przez pracownię architektoniczną C.F. Møller szkole zawodowej

Bryła szkoły zawodowej w Danii projektu pracowni architektonicznej C.F. Møller

I nagroda w konkursie architektonicznym na projekt nowej szkoły zawodowej w Danii

Fot: www.cfmoller.com


Współczesna architektura, urbanistyka i natura połączone tak, by stworzyć środowisko do nauki. W Skandynawii od lat eksperymentuje się, tworząc nowe szkoły, niektóre bardzo efektowne. Nowe budynki powstają dość często w rezultacie konkursów architektonicznych. Jak wygladają szkoły w Norwegii? >>

Jeden z takich konkursów dotyczył projektu nowego budynku szkoły zawodowej w Herningsholm w Danii. W rozstrzygniętym w czerwcu 2014 konkursie architektonicznym pierwszą nagrodę zdobyła pracownia C.F. Møller. Bryła obiektu jest prosta, architektura wnętrz funkcjonalna, a cały obiekt zwrócony „na zewnątrz”. Projektanci wykorzystali znakomite położenie szkoły, otoczonej terenami zielonymi.  Przeszklone ściany wprowadzają do wnętrza dużo naturalnego światła, tak cenionego we współczesnej architekturze skandynawskiej.

Trzy skrzydła architektonicznej bryły przedzielone są obszernymi dziedzińcami. Wspólne przestrzenie były ważne dla projektantów i stały się sercem budynku. Przestrzenie edukacyjne otaczają korytarze, studenci będą mogli korzystać z ogólnodostępnych pomieszczeń do pracy i spotkań, cichych kącików do nauki, kawiarni i sal z widokiem na park. Meble rozstawione w holu i na dziedzińców można aranżować w zależności od potrzeb, tworząc np. róznej wielkości kręgi siedzisk. W architekturze wnętrz powtarzają się materiały typowe dla stylu skandynawskiego, drewno i surowy beton architektoniczny. Surową formę ożywiają detale, jak graficzne dekoracje ścian.

Kompleks o powierzchni ok. 4700 mkw ma zostać ukończony w 2016 roku.

Autor: KZ
Zdjęcia: www.cfmoller.com
Data publikacji: 3.07.2014 13:59

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!