Konstruktorzy nie raz załamują ręce widząc kolejną wizję architekta, który w każdym budynku chcę zostawić pieczątkę swojego stylu. Konstruktorzy i wykonawcy współpracując tworzą nowe rozwiązania. Każdy projekt wymaga indywidualnego podejścia i oddzielnie wyliczonej konstrukcji.
Zaha Hadid – mistrzyni kontrowersyjnych konstrukcji
Każdy, kto zna chociaż jeden z projektów Zahy Hadid jednoznacznie stwierdzi, że konstrukcje tych obiektów są niewiarygodnie skomplikowane. Obłe kształty i co za tym idzie, niespotykane obciążenia powodują, że każdy projekt Zahy przysparza dużo pracy najlepszym konstruktorom na świecie. W Dubaju powstał most, którego według wielu inżynierów nie można było zbudować. Jednak po wielu miesiącach obliczeń i poprawek, tonach wykorzystanej stali i betonu most istnieje i zachwyca niepowtarzaną architekturą i wkomponowanym oświetleniem. Każdy projekt biura Zaha Hadid Architects to gra płynnych kształtów, gdzie brak jest kątów prostych. Jednak nie ulega wątpliwości, że pod pięknie powstałą i zaprojektowaną architekturą kryją się tysiące obliczeń konstruktorów, którzy umożliwiają powstanie tak kosmicznych projektów.
>> Przeczytaj więcej o mościę w Dubaju projektu Zahy Hadid!
Przykłady na nietypowe konstrukcje można mnożyć. Zwróćmy jeszcze uwagę na konstrukcję zadaszenia w Centrum Filmowego w mieście Busan (Korea Południowa). Najbardziej charakterystyczne zadaszenie to konstrukcja wspornikowa wraz ze wspornikowym wysięgiem, którego długość dochodzi aż do 85 metrów. Wysokość, sprawiającego wrażenie falującego, zadaszenia to w niektórych miejscach aż 35 metrów. W konstrukcję dodatkowo wpleciono niesamowite oświetlenie złożone z diod LED. Pozwala to na kreowanie różnorodnych obrazów graficznych na konstrukcji.
Skomplikowanych obliczeń i precyzyjnego dobrania materiałów wymagają także wieżowce. Architekci rysują cieszące się uwagą, wieżowce o intrygujących kształtach i wyglądzie. Jednak odpowiednie dobranie przekroju konstrukcyjnego i konkretnego schematu, na którym budynek będzie się trzymał, to praca konstruktorów. Obecnie istnieje wiele programów pomagających wyliczać wytrzymałość konstrukcji i dobrać odpowiednie przekroje elementów konstrukcyjnych. Jednak trzeba pamiętać, że człowiek musi zawsze weryfikować to co komputer wyliczył. Pozwoli to uniknąć katastrof budowlanych lub po prostu ochroni budynek przed pęknięciami i zagrożeniami konstrukcji.
Wszystkie przykłady nietypowych konstrukcji to wynik współpracy architekta, konstruktora, producenta i wykonawcy. Każda z tych osób w pewnym zakresie ponosi odpowiedzialność za wytrzymałość konstrukcji i za to jak finalnie budynek będzie wyglądał. Często zdarza się, że konstrukcja wymusza zmiany w wyglądzie budynku. Warto patrzeć i podziwiać współczesną architekturę, pamiętając jednocześnie o konstrukcji, która niejednokrotnie wymaga złożonej i czasochłonnej współpracy wielu branż technicznych i projektowych.

-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
-
Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej
-
Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej
