archirama.pl

Skomplikowana konstrukcja. Jak powstaje współczesna architektura

Architektura współczesna to przede wszystkim nowe rozwiązania konstrukcyjne. Architekci coraz częściej tworzą projekty, które dla przeciętnego odbiorcy nie powinny stać. Zobaczcie kilka przykładów konstrukcji, które wymagały skomplikowanych obliczeń i szukania niestandardowych materiałów!

Zaha Hadid zaprojektowała most, który ma bić kolejne rekordy w świecie architektury, znowu jej się udało spełnić ten cel

Zaha Hadid zaprojektowała most, który ma bić kolejne rekordy w świecie architektury, znowu jej się udało spełnić ten cel

Fot: Render © Zaha Hadid Architects

Konstruktorzy nie raz załamują ręce widząc kolejną wizję architekta, który w każdym budynku chcę zostawić pieczątkę swojego stylu. Konstruktorzy i wykonawcy współpracując tworzą nowe rozwiązania. Każdy projekt wymaga indywidualnego podejścia i oddzielnie wyliczonej konstrukcji.

Zaha Hadid – mistrzyni kontrowersyjnych konstrukcji

Każdy, kto zna chociaż jeden z projektów Zahy Hadid jednoznacznie stwierdzi, że konstrukcje tych obiektów są niewiarygodnie skomplikowane. Obłe kształty i co za tym idzie, niespotykane obciążenia powodują, że każdy projekt Zahy przysparza dużo pracy najlepszym konstruktorom na świecie. W Dubaju powstał most, którego według wielu inżynierów nie można było zbudować. Jednak po wielu miesiącach obliczeń i poprawek, tonach wykorzystanej stali i betonu most istnieje i zachwyca niepowtarzaną architekturą i wkomponowanym oświetleniem. Każdy projekt biura Zaha Hadid Architects to gra płynnych kształtów, gdzie brak jest kątów prostych. Jednak nie ulega wątpliwości, że pod pięknie powstałą i zaprojektowaną architekturą kryją się tysiące obliczeń konstruktorów, którzy umożliwiają powstanie tak kosmicznych projektów.

>> Przeczytaj więcej o mościę w Dubaju projektu Zahy Hadid!

Przykłady na nietypowe konstrukcje można mnożyć. Zwróćmy jeszcze uwagę na konstrukcję zadaszenia w Centrum Filmowego w mieście Busan (Korea Południowa). Najbardziej charakterystyczne zadaszenie to konstrukcja wspornikowa wraz ze wspornikowym wysięgiem, którego długość dochodzi aż do 85 metrów. Wysokość, sprawiającego wrażenie falującego, zadaszenia to w niektórych miejscach aż 35 metrów. W konstrukcję dodatkowo wpleciono niesamowite oświetlenie złożone z diod LED. Pozwala to na kreowanie różnorodnych obrazów graficznych na konstrukcji.

Skomplikowanych obliczeń i precyzyjnego dobrania materiałów wymagają także wieżowce. Architekci rysują cieszące się uwagą, wieżowce o intrygujących kształtach i wyglądzie. Jednak odpowiednie dobranie przekroju konstrukcyjnego i konkretnego schematu, na którym budynek będzie się trzymał, to praca konstruktorów. Obecnie istnieje wiele programów pomagających wyliczać wytrzymałość konstrukcji i dobrać odpowiednie przekroje elementów konstrukcyjnych. Jednak trzeba pamiętać, że człowiek musi zawsze weryfikować to co komputer wyliczył. Pozwoli to uniknąć katastrof budowlanych lub po prostu ochroni budynek przed pęknięciami i zagrożeniami konstrukcji.

Wszystkie przykłady nietypowych konstrukcji to wynik współpracy architekta, konstruktora, producenta i wykonawcy. Każda z tych osób w pewnym zakresie ponosi odpowiedzialność za wytrzymałość konstrukcji i za to jak finalnie budynek będzie wyglądał. Często zdarza się, że konstrukcja wymusza zmiany w wyglądzie budynku. Warto patrzeć i podziwiać współczesną architekturę, pamiętając jednocześnie o konstrukcji, która niejednokrotnie wymaga złożonej i czasochłonnej współpracy wielu branż technicznych i projektowych.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: no user / Wikimedia Commons, Render © Zaha Hadid Architects, © Courtesy of Abu Dhabi Municipality, © Christian Richters
Data publikacji: 11.01.2013 13:03

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!