archirama.pl

Skyliner, nowy wieżowiec w Warszawie

To będzie najbardziej elegancki wieżowiec w Warszawie – uważa Szymon Wojciechowski, prezes  biura projektowego APA Wojciechowski

Skyliner. Nowy wieżowiec na Woli, niedaleko centrum Warszawy

Wieżowiec Skyliner ma powstać na Woli w Warszawie, w nowej dzielnicy biurowców

Fot: Karimpol Polska, materiały prasowe

Biurowiec na warszawskiej Woli

Nowy wieżowiec ma powstać tuż przy stacji II linii metra Rondo Daszyńskiego. Biurowiec spółki Karimpol Polska zaprojektowała pracownia architektoniczna APA Wojciechowski z Warszawy. Skyliner ma mieć około 44000 mkw. powierzchni najmu. Cztery dolne kondygnacje zajęte będą przez punkty usługowe, sklepy, restauracje, prawdopodobnie także centrum fitness. Łączenie funkcji to ważny trend we współczesnych inwestycjach biurowych, podnoszący atrakcyjność budynku dla najemcy, ale też korzystny dla miasta. Z części handlowej mają korzystać nie tylko pracownicy, ale przede wszystkim mieszkańcy położonej niedaleko 19. Dzielnicy.
Wyższe kondygnacje zajmą biura. Dwie najwyżej położone kondygnacje zająć ma ogólnodostępny Skybar.  Z wysokości 165 metrów rozciągać się będzie widok na niemal całą Warszawę.  Atrakcyjny widok ma być też zaletą biur, zwłaszcza, że w narożnikach nie ma słupów zasłaniających panoramę.

Nie będzie drugiego Mordoru

Na Woli szybko rozbudowuje się nowa dzielnica biurowa, alternatywa dla Mordoru, jak nazywa się często pełne biurowców tereny na Służewcu Przemysłowym. Nazwę dzielnica zawdzięcza m.in. zatłoczonym, zakorkowanym ulicom pełnym wściekłych kierowców. Według inwestora, Woli nie grozi taki paraliż komunikacyjny. Metro, linie tramwajowe i autobusowe mają ułatwić dojazd do pracy. Na wszelki wypadek pozostaje jeszcze rower miejski, projektanci przewidzieli też 500 miejsc dla osób, które chciałyby zostawić w budynku własny jednoślad.

Certyfikat BREEAM


Certyfikacja w przypadku biurowców staje się już standardem. Na poziomie projektu Skyliner otrzymał certyfikat poziomie Excellent w systemie BREEAM. W związku z tym w budynku deszczówka ma być wykorzystywana do podlewania roślin na dachu czteropiętrowej części handlowej.  Przewidziano także wentylację z systemem odzyskiwania ciepła, energooszczędne oświetlenie oraz instalację paneli solarnych.

Budowa wieżowca

W styczniu 2016 inwestor prowadzi prace przygotowawcze na placu budowy. Jak na razie wykonano już ściany szczelinowe sięgające 33 metrów pod ziemię. Tak głębokie wykopy są konieczne, pod wieżowcem ma się zmieścić pięć poziomów podziemnych garaży. Przedstawicie  firmy  Karimpol unikali na razie podawania konkretnych terminów, oddanie biurowca do użytku planowane jest wstępnie na 2019 rok.  


Nazwa inwestycji: Skyline
Lokalizacja: Rondo Daszyńskiego, Warszawa
Projekt: APA Wojciechowski
Inwestor: Karimpol Polska
Wysokość: 195 m
Powierzchnia najmu: 43 633 mkw
Powierzchnia handlowo-usługowa: 3 130 mkw
Powierzchnia Skybaru: 798 mkw
Liczba kondygnacji: 45 poziomów, w tym 30 poziomów biurowych, 4 poziomy handlowo-usługowe, 5 poziomów garaży podziemnych, 2 poziomy Skybar’u, 4 poziomy techniczne
Liczba miejsc parkingowych: 428
Liczba miejsc dla rowerów: 500
Liczba dźwigów: 21

Autor: K. Zięba
Zdjęcia: Karimpol Polska, materiały prasowe
Data publikacji: 19.01.2016 15:34

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!