archirama.pl

Słoneczne zabytki

Ekologia i energoszczędność to nie tylko domena nowych projektów. Biuro CoopHimmelb stara się wprowadzić technologię do starego, zabytkowego budownictwa - unowocześniając i jednocześnie nie psując atmosfery starych uliczek. Najnowszy projekt powstaje w Perugii.

Dach_energooszczędny_Perugia

Energetyczny Dach w Perugii, projekt CoopHimmelb.

Fot: © Coop Himmelb(l)au.

Energetyczny Dach, planowany w centrum Perugii, to ekologiczna „ikona”. Będzie produkował energię i jeszcze w dodatku ma być piękny oraz dobrze komponować się z zabytkowymi budynkami, co w przypadku architektury podążającej za zasadami ekologii stanowi nadal rzadkość. Przekrycie Via Mazzini zaprojektowało biuro CoopHimmelb(l)au, które z dachami eksperymentuje nie od dzisiaj (wystarczy wspomnieć ten przy Falkenstrasse w Wiedniu z 1988 roku, przełomowe dzieło dekonstruktywizmu). Wierzchnia warstwa 80-metrowej konstrukcji będzie pokryta transparentnymi ogniwami fotowoltaicznymi, poniżej znajdzie się 5 turbin wiatrowych. Zachodnie skrzydło zostało ustawione tak, by mogło chwytać jak najwięcej promieni słonecznych, a wschodnie powiewy wiatru. Wyprodukowana energia pozwoli oświetlić podziemny pasaż, gdzie wyeksponowano wykopaliska archeologiczne.

Eksperymentalny dach nad wejściem do pasażu powstał na zamówienie uniwersytetu w Perugii w ramach projektu badawczego Spacerując przez historię.

Informacje: www.coop-himmelblau.at

Źródło: "Architektura-murator" 4/2010
Autor: red.
Zdjęcia: © Coop Himmelb(l)au.
Data publikacji: 21.06.2011 11:17

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!