archirama.pl

Śmierć modernizmu i konkurs architektoniczny

Jak mógłby wyglądać pomnik postawiony na grobie modernizmu? Termin zgłoszeń do udziału w studenckim konkursie architektonicznym upływa  15 listopada

Pomnik - nagrobek modernizmu

Skromne kwiaty, albo skomplikowana bryła katafalku, a może kamienna kostka - konkurs architektoniczny na projekt pomnika modernizmu trwa do listopada 2015

Fot: decorbuziers-memorial.tumblr.com

Z okazji pięćdziesięciolecia śmierci  Le Corbusiera, „papieża modernizmu”, politechnika w Atenach we współpracy z Fondation Le Corbusier i innych organizacji przygotowała szereg architektonicznych wydarzeń. Wśród nich międzynarodowy konkurs studencki Modernism Memorial: A Funerary Monument for the Death of Modernism.

Zadanie w konkursie architektonicznym

Uczestnicy konkursu mają zaprojektować symboliczny pomnik twórczości Le Corbusiera, „elegię” ku czci projektanta i samego modernizmu. Obiekt ma zapoczątkować dyskusję na temat modernizmu. Czy jest minioną epoką? Kolejnym stylem architektonicznym, czy może raczej, jak chcieli jego twórcy, nowym i uniwersalnym sposobem myślenia o przestrzeni? Projektowanie „nowego zabytku”, symboliczny pogrzeb nowoczesności, może być okazją do gry z historią.

W konkursie brać mogą udział indywidualni studenci kierunków projektowych i multidyscyplinarne zespoły studenckie. Udział w konkursie nie wymaga wniesienia opłat rejestracyjnych. Organizator nie podał na razie pełnej listy nagród, wspominając tylko o architektonicznej makiecie w z klocków – bryle Villa Savoye z serii LEGO® Architecture.

Terminy
15 listopada 2015 – termin składania prac konkursowych
30 listopada 2016 – ogłoszenie wyników
20 grudnia 2015 – wernisaż wystawy pokonkursowej

Więcej informacji: http://www.archstudies.gr/2015/09/modernism-memorial.html#more

Autor: KZ
Zdjęcia: decorbuziers-memorial.tumblr.com
Data publikacji: 6.10.2015 10:17

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!