archirama.pl

Smutny koniec słynnych loftów u Scheiblera?

Dlaczego najsłynniejsze łódzkie lofty, obiekt pożądania wszystkich, w tym polskich celebrytów, upadły?

Archirama News

Archirama news. Śledzimy najnowsze projekty, realizacje i inwestycje

Fot: materiały prasowe

Awantura o lofty Scheiblera trwa.

Jedna z najbardziej obserwowanych inwestycji w Polsce upada sprzedając jedynie jedną trzecią z oferowanych mieszkań. Słynne lofty u Scheiblera, na które łasi byli nie tylko przeciętni obywatele ale i polscy celebryci, jak muzycy Blue Cafe, Borys Szyc, Edyta Jungowska czy Olivier Janiak wpadły w problemy, które mogą doprowadzić je do ruiny. Mieszkańcy mogą jednak spać spokojnie, ewentualne koszty utrzymania pustych mieszkań spłacać będą nie członkowie wspólnoty mieszkaniowej, która zawiązała się jeszcze podczas budowy, a inwestor. Co stało się z loftami u Scheiblera?

Lofty u Scheiblera, czyli inwestycja zaadaptowania na powierzchnie mieszkalne monumentalnych budynków przędzarni Scheiblera przy ulicy Tymienieckiego w Łodzi, znajdowała się na językach już od dawna. Jest tak nadal, jednak kontekst zasadniczo się zmienił. Do niedawna określane jako jedna z najciekawszych polskich inwestycji, z prestiżową nagrodą Europe & Africa Property Awards, chwalone za pomysł wprowadzenia do Polski loftów, na Zachodzie pożądanych przecież już od dawna. Adaptacja budynków tkackich z XIX wieku, na współczesne mieszkania dla klasy średniej nie była przecież łatwa, a mimo to, efekt końcowy gremialnie chwalony był przez ukontentowanych architektów i opinię publiczną. Dlaczego projekt cieszący się takim zainteresowaniem pozostał w ponad dwóch trzech niesprzedany?

Australijski inwestor Opal Property Dewelopments, a dokładnie jego część – spółka celowa MNE Investment rozpoczęła budowę w 2007 roku. W celu sfinansowania inwestycji zaciągnęła w banku kredyt. Jako, że inwestycja powstawała w czasie boomu mieszkaniowego, loftami interesowali się nie tylko polscy klienci indywidualni, ale również inwestorzy zagraniczni. Podpisywali oni umowy przedwstępne, wpłacając po kilkanaście procent wartości mieszkania z możliwością zapłacenia reszty dopiero po zakończeniu umowy. Apartamenty kończone były w czasie światowego kryzysu finansowego i wystraszeni inwestorzy woleli wycofywać się z umów, niż spłacać resztę zobowiązań.

W tej chwili właściciel loftów ogłosił upadłość, a nieodsprzedaną częścią inwestycji, po zakończeniu postępowania sądowego zajmie się syndyk. Apartamenty trafią na sprzedaż, a zyski z ich sprzedaży zostaną przeznaczone na spłatę długów spółki. Spodziewać możemy się naprawdę konkurencyjnych cen. W zamyśle, inwestycja nie miała być luksusowa, teraz może okazać się być naprawdę okazyjna. 

Autor: Klaudyna Liszewska
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 13.04.2012 16:57

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!