Architektura
ARCHITEKTURA

Gazeta.pl: Socrealizm w Warszawie zagrożony. W Berlinie go chronią

  • Komentarze

Archirama News

Archirama news. Śledzimy najnowsze projekty, realizacje i inwestycje

Fot: materiały prasowe

W Warszawie zagraża mu okładanie styropianem i oszpecanie nadbudówkami. W białoruskim Mińsku - współczesne przeróbki i dodanie blichtru. Za to w Berlinie powstają programy jego rewitalizacji.

O ochronie założeń urbanistycznych doby socrealizmu dyskutowano na międzynarodowej konferencji. W czwartek obradowała w Krakowie, w piątek - w Warszawie. Uczestnicy spotkali się tu w jednym z najbardziej reprezentacyjnych audytoriów tamtej epoki - Sali Rudniewa w Pałacu Kultury i Nauki. Gmach ten od czterech lat jest w rejestrze zabytków i nie zagraża mu już zniszczenie. W gorszej sytuacji są inne dzieła socrealizmu. W zeszłym roku na kamiennych elewacjach jednego z domów osiedla Praga II przy pl. Hallera pojawiły się styropianowe płyty. Po protestach społeczników i interwencji konserwatora gacenie budynku wstrzymano , a osiedle szybko znalazło się w rejestrze zabytków. Podobnie jak m.in. otoczenie pl. Konstytucji.

- Nasze kraje borykają się z oceną i ochroną przejawów trudnego okresu po II wojnie światowej. Dotarły do nas wtedy systemy polityczne "z importu", które miały ogromny wpływ na architekturę i urbanistykę. Tych dzieł często nie akceptowano. Ale tamten okres jest już zamknięty i niedobrze by się stało, gdybyśmy próbowali zatrzeć i zapomnieć to, co się wtedy wydarzyło w architekturze i urbanistyce. Sala, w której jesteśmy, to kawałek dobrej architektury - stwierdziła Ewa Nekanda-Trepka, stołeczny konserwator zabytków.

czytaj całość >>>

przeczytaj rowniez
Źródło: Gazeta.pl Warszawa
Autor: Tomasz Urzykowski - Gazeta Wyborcza
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 20.06.2011 18:18
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.