archirama.pl

Moda w ogrodzie, czyli park z lalką projektu Oglo

Moda w ogrodzie - takie hasło przewodziło tegorocznej edycji konkursu International Allariz Garden Festival. Jedna z nagrodzonych prac to skwer zaprojektowany przez francuską grupę Oglo. Zaproponowała niezwykle zaciszne miejsce odpoczynku i kontemplacji, do którego zaprasza nas barwna lalka - La Muñeca. Jej spódnica chroni odwiedzających przed słońcem i deszczem

Spódnica jak parasol - Lalka projektu Oglo

La Muñeca -  Emmanuel de France, Arnaud Dambrine i Pauline Rabjeau, Ogród Allariz, Hiszpania

Fot: © Oglo

W Hiszpanii już po raz drugi odbył się konkurs International Allariz Garden Festival. Prace przyjmowano do 15 listopada 2010 roku. Lejtmotywem tegorocznej edycji była moda. Lalka (La Muñeca) to jeden z nagrodzonych projektów. Jego autorami są francuscy architekci z grupy Oglo: Emmanuel de France, Arnaud Dambrine i Pauline Rabjeau.

Autorski opis projektu:

Esencją mody, bez względu na to, jakiej kultury jest częścią i do jakiego czasu i miejsca się odnosi, są wymiary ludzkiego ciała. Jego cechy szczególne, skazy, wady, niedostatki są uwznioślane przez twórcę i stają się czymś cennym, bazą, źródłem inspiracji dla mody. Wytyczają jej ścieżki, definiują jej substancję, wyznaczają jej funkcje. Bezkształtna i nieruchoma, gdy nie noszona, moda przekształca się i ewoluuje w przestrzeni, gdy tylko ktoś wypełni ją swoim ciałem. Otacza żywe istoty, przejmuje je i chroni. Gdy już owinie się wokół człowieka, moda - dotychczas martwa - nagle ożywa.

Po przejściu przez furtkę powoli zaczynamy zagłębiać się w kwiaty i glebę. Odkrywa się przed nami wewnętrzny świat. Jego łagodne łuki otulają nas i prowadzą. Rośliny ofiarują ogromną ilość zapachów i kolorów. Nasze zmysły wyostrzają się. W głębi, chronieni przed niebezpieczeństwem, kontemplujemy.

Źródło: festivaldexardins.allariz.com, www.oglo.fr
Autor: MI
Zdjęcia: © Oglo
Data publikacji: 6.07.2011 14:45

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!