archirama.pl

Stadiony Euro 2016: Stade de France

Stade de France to największy i najważniejszy stadion tegorocznego Euro. Bryłę zaprojektowało biuro architektoniczne Architecture-Studio

Stadion w Saint-Denis koło Paryża. Euro 2016

Największy stadion Euro 2016 we Francji

Fot: Wikimedia Commons, Grudi70

Otwarcie i finał Euro 2016

Stade de France w Saint-Denis koło Paryża, jeden z największych stadionów w Europie mieści przeszło 81 tysięcy widzów. Nic dziwnego, że to właśnie na nim odbyć się mają najbardziej oczekiwane mecze tegorocznych mistrzostw piłkarskich. Wśród nich mecz otwarcia i finałowe starcie zaplanowane na 10 lipca 2016. Łącznie na Stade de France rozegrane zostanie siedem meczów Euro 2016.

Współczesna architektura stadionu

Bryła Stade de France nie ma może tak indywidualnej formy jak nowy stadion w Bordeaux, ale jego projekt uważany jest za udany. Obiekt wyróżnia potężny, wsparty na 18 stalowych masztach dach. Ma on powierzchnię 6 hektarów, z czego hektar zajmują przeszklenia. Projektanci zastosowali częściowo przezroczyste pokrycie. Miało zatrzymywać tyle światła, by oglądanie zawodów było komfortowe, a równocześnie przepuszczać dość promieni, by murawa była zdrowa.  Budowa była nie byle jakim wyzwaniem, trzeba było wykorzystać najpotężniejsze dźwigi we Francji, by unieść na wysokość przeszło 40 metrów ważące 350 ton elementy konstrukcyjne dachu. Oś dachu mierzy kilometr, a metalowa konstrukcja waży więcej, niż cała wieża Eiffla. Układanie dachu zajęło rok. Inwestycja ma mocny polski wątek. Wiele elementów konstrukcyjnych powstało w zakładach usytuowanych w Chojnicach, Kluczborku i Wieluniu.

Projekt architektoniczny: autorzy

Projekt Stade de France przygotowało biuro projektowe AS. Architecture-Studio we współpracy z Valode & Pistre. Międzynarodowe biuro projektowe Architecture-Studio ma duże doświadczenie w projektowaniu obiektów sportowych. W portfolio ma między innymi stadion olimpijski w Kantonie, olimpijskie centrum sportowe w Shenyang, wioskę olimpijską w Atenach (zobacz też: co zostało po olimpiadzie w Grecji >>) stadion w Nadorze (Maroko). To tylko jedna z dziedzin, która zajmuje się międzynarodowe biuro, które wśród pozasportowych realizacji ma np. nową siedzibę teatru narodowego w Bahrajnie, katedrę w Créteil (Francja) i sześcienny kościół  Notre-Dame de l'Arche d'Alliance w Paryżu.
Stade de France
Lokalizacja: ZAC du Cornillon Nord, Saint Denis koło Paryża
Projekt: AS. Architecture-Studio; Michel Macary, Aymeric Zublena, Michel Regembal, Claude Constantini
Inwestor: Consortium Stade de France
Projekt: 1995
Realizacja: 1998
Maksymalna liczba miejsc: 81 338
Liczba galerii: 3
Liczba miejsc parkingowych: 6000 (z czego 4000 na dwóch podziemnych, wielopoziomowych parkingach)
Liczba klatek schodowych: 18
Oświetlenie: 454 zestawy reflektorów na dachu
Powierzchnia: ok. 31 000 mkw
Wymiary boiska: 105 x 70 m
Koszt inwestycji: ok. 299 mln euro
Autor: KZ
Zdjęcia: Wikimedia Commons, Grudi70
Data publikacji: 20.04.2016 16:08

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!