Podczas XV Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej – Euro 2016 na Stade Pierre-Mauroy rozegrane zostaną cztery mecze fazy grupowej (Szwajcaria – Francja, Rosja – Słowacja, Niemcy – Ukraina oraz Włochy – Irlandia). Bryła stadionu może pomieścić przeszło 50 tysięcy kibiców. Trybuny dla kibiców dzielą się na trzy poziomy. Co ciekawe, maksymalna liczba widzów zależy od rodzaju wydarzenia. Różni się w przypadku meczy piłkarskich i innych imprez, takich jak zawody siatkarzy, koncerty czy wydarzenia wymagające mniejszej powierzchni.
W razie potrzeby część boiska „znika” zastąpiona dodatkowymi trybunami. Dzięki temu pojemność obiektu można szybko zwiększyć o 30 000 osób. Ta nietypowa dla dużych stadionów elastyczność wykorzystania przestrzeni jest możliwa dzięki zastosowaniu rozbudowanego systemu hydraulicznych siłowników. Płyta boiska osadzona jest na ruchomej konstrukcji. W razie potrzeby pole z murawą dzieli się na dwie części. Gdy jedna z nich wsuwa się pod drugą, wokół powstaje wolna przestrzeń, którą po chwili zajmują dodatkowe trybuny. Takie rozwiązanie zastosowano już dekadę wcześniej w GelreDome w holenderskim Arnhem, jednak francuski stadion jest większy, a cały system bardziej dopracowany. Stade Pierre-Mauroy dysponuje ponadto rozsuwanym dachem jako pierwszy stadion we Francji. Rozsunięcie dachu trwa około 15 minut.
Projekt architektoniczny
Bryłę obiektu i architekturę wnętrz zaprojektowało konsorcjum dwóch francuskich pracowni architektonicznych Valode&Pistre oraz Atelier Farret. Pierwsze z biur projektuje budynki o różnych funkcjach dla zleceniodawców m.in. z Rosji (hotel Hyatt w Jekaterynburgu) i Polsce (centrum handlowe Riviera w Gdyni). Atelier Farret ma z kolei w dorobku m.in. projekty obiektów sportowych w Bordeaux.
Bryła ma srebrzysta elewację pokrytą panelami z 70 000 diod LED. Dzięki temu bryła może zmieniać kolory. Na jednej z elewacji część ściany została przekształcona w wielki ekran, na którym mogą być wyświetlane sceny rozgrywające się na boisku. Wewnątrz do tego samego celu służą dwa telebimy. Część energii niezbędnej do zasilania systemów produkowana jest na miejscu. Stadion wyposażony jest dwie turbiny wiatrowe i szereg paneli fotowoltaicznych umieszczonych na dachu.
Stadion w Lille zaprojektowany został jako centrum nowego wielofunkcyjnego kompleksu. Oprócz samego stadionu kompleks obejmuje parkingi z miejscami na 4000 samochodów, hotele oraz centrum konferencyjne. Miasto przebudowało także sieć drogową w pobliżu stadionu. Dojazd do obiektu umożliwia autostrada i nowa linia metra.
Na 96 mln euro szacowany jest koszt rozwiązań zabezpieczających stadion przed skutkami trzęsienia ziemi.
Stade Pierre Mauroy (tymczasowa nazwa Grand Stade Lille Métropole)
Lokalizacja: Villeneuve-d'Ascq koło Lille, Francja
Autorzy: Valode & Pistre Architects, Atelier Ferret Architectures
Projekt: 2008
Budowa: 2012
Wykonawca: Eiffage
Inwestor: Lille we współpracy z Eiffage
Klub: Lille OSC
Liczba miejsc: 50 186 , w tym 4965 miejsc VIP/biznes
Liczba miejsc parkingowych: 4000
Powierzchnia: ok. 15 300 000 m²
Koszt inwestycji: 324 mln €
Zobacz także: stadion na mecz otwarcia Euro 2016 >>
