archirama.pl

Startuje Warszawa w budowie. Festiwal Muzeum Sztuki Nowoczesnej

W piątek inauguracja festiwalu Warszawa w budowie, organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Archirama.pl będzie zapowiadać najciekawsze naszym zdaniem wydarzenia. Już w sobotę wycieczka pt. Pędzlem w konsumenta. Murale reklamowe lat 70. i 80.

Mural reklamowy

Już w sobotę w ramach festiwalu Warszawa w budowie organizowanego przez MSN będzie można pospacerować śladami stołecznych reklam malowanych na ścianach.

Fot: materiały prasowe

Organizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej po raz czwarty festiwal WARSZAWA W BUDOWIE nosi w tym roku podtytuł „Miasto na sprzedaż” i jest poświęcony reklamie w przestrzeni publicznej Warszawy. Wystawa festiwalowa, prezentowana w nowej siedzibie Muzeum, czyli dawnym domu meblowym „Emilia” przy ulicy Emilii Plater 51, przypomina historię reklam na ulicach Warszawy od XIX wieku do dziś, pokazuje współczesny nadmiar reklamy w krajobrazie miasta i zdradza, jak rewolucja technologiczna zmieni reklamę w niedalekiej przyszłości.

Zobacz program festiwalu

Architektura wystawy, zaprojektowana przez młodą warszawską pracownię WWAA (to twórcy m.in. Pawilonu Polskiego na EXPO 2010 w Szanghaju), umożliwia podróż po historii reklamy widzianej z perspektywy przemian ulicy, handlu i konsumpcji. Ponad 400 obiektów, multimedialne projekcje i animacje trójwymiarowe składają się w opowieść o unikalnym splocie grafiki, wzornictwa i architektury z rynkiem i ideologią - o splocie, jakim jest właśnie reklama, nieodzowny składnik wielkiego miasta.

Wystawa i towarzyszące jej wydarzenia służą zaprezentowaniu zarówno pozytywnych przykładów mariażu sztuki i reklamy, jak i dewastacji krajobrazu miejskiego poprzez rozbuchany żywioł reklamy. Przypomniane zostaną małe pracownie reklamowe Dwudziestolecia, prowadzone przez wybitnych twórców awangardy i Galeria Zewnętrzna AMS, która na przełomie XX i XXI wieku przybliżała sztukę współczesną tłumom na uliach polskich miast. Nie zabraknie miejsca dla przejawów oddolnego sprzeciwu wobec natrętnej reklamy i działań artystycznych skierowanych przeciwko kultowi konsumpcji, upowszechnianemu przez reklamę. Wśród wydarzeń festiwalowych są zatem i warsztaty „adbustingu”, czyli samodzielnego ingerowania w reklamę zewnętrzną, jak i spotkania z twórcami reklamy artystycznej – m.in. z pochodzącą z Japonii nowojorską ilustratorką Yuko Shimizu (14 października).

Szokujące kolaże fotograficzne stowarzyszenia „MiastoMojeAwNim”, w których na ikoniczne budowle ludzkości, jak ateński Partenon czy opera w Sydney, naniesiono polski outdoor, zaprezentowane na wystawie, pozwalają uświadomić sobie stan degradacji krajobrazu polskich miast przez zdziczałą reklamę. Jednak w programie WARSZAWY W BUDOWIE znajdują się także wydarzenia służące szukaniu sposobów poprawy sytuacji. Odbędą się spotkania i dyskusje z udziałem przedstawicieli branży reklamowej, w tym szczególnie Izby Gospodarczej Reklamy Zewnętrznej oraz aktywistów, urzędników i polityków samorządowych.

Program filmowy i sesje z zaproszonymi ekspertami służą poszerzeniu wiedzy o ekonomii i polityce reklamy. Pokazane zostaną głośne filmy dokumentalne, m.in. „This Space Available” (USA, 2011) opowiadające o sposobach porządkowania przestrzeni miast w różnych zakątkach świata (spotkanie z reżyserką Gwenaëlle Gobé w dniu 25 października).

Technologie przyszłości, przede wszystkim tzw. „roszerzona rzeczywistość” być może zupełnie zmienią obraz miast, przenosząc reklamę w przestrzeń wirtualną, gdzie będzie ona całkowicie zindywidualizowana – publiczność WARSZAWY W BUDOWIE będzie mogła korzystać ze specjalnie przygotowanych aplikacji tego typu, wzbogacających wystawę. Nowe technologie z pewnością przyniosą też nowe pola do nadużyć – także im poświęcone zostało miejsce w programie festiwalu.

Atrakcją tegorocznej WARSZAWY W BUDOWIE zapewne okaże się także spotkanie z technologią zupełnie nie nową, czyli neonem reklamowym. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprezentuje wybór materiałów z posiadanego przez siebie archiwum warszawskiej firmy „Reklama”, która przez kilkadziesiąt lat była monopolistą w produkcji stołecznych neonów. O projektowaniu i wykonywaniu neonów opowiedzą ich twórcy, obejrzeć będzie można unikalne projekty neonów dziś zupełnie zapomnianych. Widzowie zobaczą, jak na ulicach powojennej Warszawy przenikała się polityczna propaganda z językiem konsumpcjonizmu, tworząc paradoksalny zlepek reklam niczego nie reklamujących i nic nie znaczących haseł. O tym, jaką rolę w produkcji peerelowskiej reklamy odgrywali artyści, opowiedzą twórcy duetu KwieKulik, Zofia Kulik i Przemysław Kwiek, podczas spotkania, któremu sami nadali wymowny tytuł - „Chałtury”.

W programie tegorocznej WARSZAWY W BUDOWIE znalazł się także znany z poprzednich edycji zestaw wydarzeń o charakterze partycypacyjnym, dotyczących lokalnych, dzielnicowych tematów, m.in. konkurs na tzw. „meble miejskie” dla ulicy Filtrowej czy warsztaty „Zaprojektuj swoją przestrzeń” dla mieszkańców Wilanowa, przygotowana została też bogata oferta zajęć dla dzieci i młodzieży, związana z tematem przewodnim festiwalu.

Osobnym projektem festiwalowym, ruszającym 3 listopada jest „Krzyk Mody” (kurator: Marcin Różyc) – wystawa rozproszona po witrynach śródmiejskich butików. Witryny te zostały zaaranżowane przez zaproszonych do projektu artystów, którzy starają się pokazać pozytywny przykład kształtowania przestrzeni miasta przez reklamę.

Autor: mjc
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 12.10.2012 16:11

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!