archirama.pl

STYL SKANDYNAWSKI i ARCHITEKTURA WNĘTRZ. Najpopularniejszy styl w aranżacji wnętrz?

Styl skandynawski staje się z każdym dniem coraz bardziej popularny w architekturze wnętrz. Ale czy wszyscy wiemy, jakie są jego cechy? Może zbyt pochopnie nazywamy dany styl skandynawskim. Co więcej, czy styl skandynawski to tylko wnętrze? Może elewacje domu także możemy aranżować w stylu skandynawskim? Wszystko o stylu skandynawskim!

Szwedzkie kuchnie w stylu skandynawskim

Szwedzkie kuchnie w stylu skandynawskim

Fot: Alvhem Mäkleri & Interiör / Fredrik Karlsson

Wnętrze w stylu skandynawskim. Jakie są cechy stylu skandynawskiego?

Styl skandynawski to przede wszystkim lekkość, czystość i naturalizm. Wszystko wydaje się tu ekologiczne i naturalne, nawet dobierane kolory. Ten styl charakteryzuje się kolorami w tonacji bieli oraz błękitu. Z reguły białe meble oczyszczają pomieszczenia. We wnętrzach utrzymanych w stylu skandynawskim popularne są drewniane stoły, czasami nawet wykonane z desek. Oczywiście surowe drewno jest tu z reguły pomalowane na biało lub z różnych odcieniach niebieskiego i błękitu. Skandynawskie wnętrze często podkreśla drewniana konstrukcja. Na przykład drewniane belki podtrzymujące strop idealnie wkomponują się w skandynawską aranżację wnętrz. Najlepiej pozostawić je w naturalnym kolorze, odpowiednio zaimpregnowane.

>> Zobacz jakie style rządzą we współczesnej aranżacji wnętrz!

Warto wnętrze urozmaicić o delikatne dodatki. Doniczki w odcieniach błękitu z regionalnymi wzorami. Kwiaty doniczkowe, jednak nie dużych rozmiarów idealnie dopełniają wnętrze w stylu skandynawskim i architekturę wnętrza skandynawskiego. Zestaw wypoczynkowy w salonie musi być szeroki, miękki i wygodny najlepiej w białym kolorze, do niego należy dobrać dużą ilość poduszek w odcieniach błękitu, bieli, fioletu – wzorzyste bardzo dobrze komponują się z gładką kanapą. Z takim zestawem doskonale komponuje się mały, biały stolik kawowy. Do niego możemy dostawić małą pufę. Wszystko to najlepiej ustawić na naturalnym, miękkim dywanie. Wszystko wykańczamy regionalnymi elementami, nawiązującymi do stylu Skandynawii i do jej klimatu.

Styl skandynawski także na zewnątrz budynku?

Większości z nas styl skandynawski kojarzy się tylko z aranżacja wnętrz. Oczywiście wiedzie on prym w aranżacji wnętrz, ale w stylu skandynawskim możemy zaprojektować również zewnętrze naszego budynku. W tym wypadku najlepiej aby budynek był wykończony drewnianymi deskami (nie balami, elewacje muszą być gładkie).Deski z reguły malowane są w kolorze niebieskim lub błękitnym. Elementy stolarki drzwiowej i okiennej najczęściej wykonywane są w kolorze białym – także drewniane. Do tego urozmaicone są one o białe, drewniane ornamenty i gzymsy. Wszystko jednak jest naturalne i delikatne. Dom skandynawski musi mieć oczywiści spadzisty dach z wystającymi okapami. Popularne jest tu projektowanie ganków, który wielokrotnie pełni funkcje tarasu, lub stanowi połączenie z tarasem znajdującym się w pobliżu wejścia.

>> Katalog IKEA 2013. Inspiracje dla wnętrz w stylu skandynawskim!

Styl skandynawski jest naturalny. Charakteryzują go chłodne kolory, które nadają czystości i lekkości. Styl skandynawski może być stosowany zarówno podczas aranżacji wnętrz, jak i w takim stylu możemy wykończyć elewacje naszego budynku.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Krzysztof Zasuwik, Konrad Kalbarczyk, Alvhem Mäkleri & Interiör / Fredrik Karlsson
Data publikacji: 10.09.2012 12:08

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!