archirama.pl

Światowy Festiwal Architektury tym razem w Berlinie

Światowy Festiwal Architektury (World Architecture Festival) wraca z Dalekiego Wschodu do Europy, choć najbardziej spektakularna współczesna architektura wciąż powstaje w Azji

Światowy Festiwal Architektury

Widok ogólny

Fot: dzięki uprzejmości pracowni Peter Rich Architects i biura prasowego WAF

Zorganizowany z rozmachem Światowy Festiwal Architektury po raz pierwszy odbył się w 2008 roku w Barcelonie, tam też miały miejsce trzy kolejne edycje. Tymczasem festiwal zyskał sławę daleko wykraczającą poza architektoniczny światek. Stararchitekci – celebryci, efektowna ceremonia i rosnące zainteresowanie przyniosły nagrodzie status podobny do filmowych Oscarów. W każdej edycji zgłaszano kilkaset obiektów z kilkudziesięciu krajów (zobzcz też: Ewa P. Porębska o Światowym Festiwalu Architektury >>).

Głośnym echem odbiła się więc decyzja organizatorów o przeniesieniu centrum wydarzeń na Daleki Wschód. Przyczyna wydawała się jasna. To w Azji i na Bliskim Wchodzie architekci mieli do dyspozycji największe budżety i możliwość realizowania najśmielszych projektów. Podczas gdy w Europie Zachodniej mówiło się coraz częściej o rewitalizacji, minimalizmie czy adaptowaniu istniejących struktur, wschodni inwestorzy umożliwiali budowę wielkich drapaczy chmur, gigantycznych osiedli, a wręcz nowych miast.

 

Bajecznie kosztowne, połączone podniebnym tarasem wieżowce Marina Bay Sands stały się nową siedzibą festiwalu. Od 2012 roku niemal wszyscy zdążyli się już do takiego stanu rzeczy przyzwyczaić. Organizatorzy przedsięwzięcia znów zdecydowali się na zmianę. Siódma edycja Światowego Festiwal Architektury odbędzie się w Berlinie. Nie wiadomo jeszcze, czy to jednorazowe odstępstwo od reguły, czy może przez kilka kolejnych lat nagrody z dziedziny współczesnej architektury będą wręczane w Europie. Może to tylko ruch marketingowy, a może przewidywana zmiana trendów? Coraz częściej mówi się o możliwości kryzysu finansowego w Chinach, a taki scenariusz zapewne doprowadzi do zahamowania wielkich inwestycji.

Współczesna architektura: co zobaczyć w Berlinie?

Siódma edycja WAF z polskiej perspektywy odbywa się tu za miedzą, warto więc zastanowić się nad wyjazdem. Główne wydarzenia będą miały miejsce między 16 a 18 listopada 2016. Architekci, którzy chcieliby zgłosić swoje realizacje (oddane do użytku w ciągu ostatniego roku) mają mniej czasu. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 19 maja 2016. Prace oceniać będą takie tuzy współczesnej architektury jak David Chipperfield i Luisa Hutton.

WAF 2016
Arena Berlin
16-18 listopada 2016
www.worldarchitecturefestival.com

Autor: K. Zięba
Zdjęcia: dzięki uprzejmości pracowni Peter Rich Architects i biura prasowego WAF
Data publikacji: 29.03.2016 15:59

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!