archirama.pl

Świdnica odbudowała wieżę. Poprzednia zawaliła się 45 lat temu

Taras na wieży ratuszowej w Świdnicy znów czynny. Po 45 latach od katastrofy budowlanej udało się odbudować jeden z symboli miasta – donosi tvn24.pl.

Wieża w Świdnicy

Wieża ratuszowa w Świdnicy została odbudowana po 45 latach

Fot: materiały prasowe

Po dwóch latach prac 57 metrowej wysokości wieża w Świdnicy znów wpisała się w pejzaż miasta. Odbudowa nie była łatwa. Trzeba było m.in. wykonać od nowa solidne fundamenty.

- Wykonano je ze specjalnych betonowych pali umieszczonych na głębokości ok. 10 metrów. Ciasna zabudowa Rynku również nie ułatwiała zadania, dlatego do transportu materiałów, ponad dachami kamienic, wykorzystano specjalny dźwig – informuje w rozmowie z tvn24.pl Stefan Augustyn, rzecznik świdnickiego magistratu.

Katastrofa budowlana

Poprzednia wieża w Świdnicy zawaliła się w 1967 roku po błędach popełnionych przy rozbiórce. Długo na odbudowę nie było pieniędzy, w końcu pomogły środki z unijnych dotacji.

Odbudowa wieży, przy której pracowało ponad 100 osób, kosztowała ponad 9 mln zł, z czego ponad połowę urzędnicy dostali z Brukseli. Pieniądze przeznaczono jednak nie tylko na wieżę, ale również na jej wyposażenie i remont sąsiadujących z nią kamienic.

Spacer po wieży

W sobotę wieża ratuszowa została oficjalnie otwarta i czeka na zwiedzających. Otwarta jest codziennie w godzinach 9-20, a wejście na taras widokowy jest bezpłatne.

Autor: mjc
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 19.11.2012 11:48

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!