archirama.pl

Szklana Harpa w Reykjaviku. Kryształowe elewacje od Olafura Eliassona

Harpa to nowy budynek z salami koncertowymi i konferencyjnymi w Reykjaviku. Wygląda jak mieniący się kryształ w krainie lodu. Niezwykłe dzieło stworzyli architekci z pracowni Henning Larsen Architects i Batteríið Architects przy dużym udziale artysty Olafura Eliassona. Ten ostatni dla Warszawy zaprojektował artystyczny pawilon przy Krakowskim Przedmieściu

Harpa Concert and Conference Center

Harpa Concert and Conference Center to nowa ikona Reykjaviku

Fot: www.harpa.is

Harpa - to nowy spektakularny budynek, który stanął w porcie w Reykjaviku. Siedziba Orkiestry Symfonicznej i Opery Islandzkiej jest częścią wielkiego projektu rewitalizacji nabrzeża. Władze chcą przywrócić go mieszkańcom stolicy Islandii.

Wraz z halą koncertową, w porcie ma powstać całkiem nowy plac śródmiejski, ulica handlowa, hotel, instytucje edukacyjne i przemysł mieszany. Koncepcja ma tchnąć życie w przestrzeń portową i podnieść jej rangę. Władze liczą, że dzięki temu nabrzeże i dawny port zyskają śródmiejski charakter z dobrze rozwiniętą, sprawną komunikacją.

kryształ w porcie

Projekt Harpa Concert and Conference Center jest wynikiem współpracy kopenhaskiego studia Henning Larsen Architects, rodzimego, islandzkiego Batteríið Architects oraz duńsko – islandzkiego artysty Olafura Eliassona. W efekcie powstał bardzo ciekawy architektonicznie budynek.

Najważniejszym elementem Harpy są transparentne, niezwykłe fasady. Architekci przy dużej zasłudze Eliassona stworzyli zupełnie nowy typ elewacji zainspirowany naturą. Geometryczna struktura fasad nawiązuje do kolumn bazaltowych, które są charakterystyczne dla wulkanicznego pejzażu Islandii.

Użyto szlifowane szkło, które rozprasza w dzień odbicie portu i nieba, a po zmroku tworzy błyszczącą, mieniącą się milionami świateł kompozycję.

koncerty w Harpie

Na 28 tys. m2 Harpy znajdują się cztery sale koncertowe. Trzy duże, w tym jedną wykończoną w całości na czerwono, umiejscowiono na piętrze a czwartą, mniejszą, idealną na kameralne występy i recitale, ulokowano na parterze. Wejście dla zwiedzających znajduje się od strony południowej, natomiast personel i wykonawcy dostają się do budynku od strony północnej.

Oprócz tego, Harpa Concert and Conference Center posiada sale prób, szatnie, biura i inne pomieszczenia. Budynek został zaprojektowany aby służyć za komfortowe miejsce pracy dla pracowników i artystów a także za miejsce relaksu dla odwiedzających.

nowa ikona Reykjaviku

W myśl architektów, odizolowana od centrum lokalizacja budynku na styku wody z lądem sprawi, że Harpa Concert and Conference Center stanie się wyeksponowaną ikoną miasta, widoczną z wielu punktów.

Dzieło Henning Larsen Architects, Batteríið Architects i Olafura Eliassona to dziś najbardziej atrakcyjny i ekspresyjny obiekt na całej Islandii.

Zmiany pogody i efekty świetlne będą tworzyć zmieniającą się opowieść na transparentnych elewacjach budynku i kontrastować z szarym otoczeniem. Z budowli roztacza się wspaniały widok na morze i góry opasające Reykjavik.

Źródło: en.harpa.is
Autor: PiKo
Zdjęcia: www.harpa.is
Data publikacji: 30.09.2011 14:18

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!