Zieleń na dachu bryły to już za mało. Architekci zaprojektowali tam bieżnię!
Chińska prowincja Zhejiang postanowiła wzbogacić swój teren nową bryłę szkoły podstawowej. Głównym celem inwestora i projektantów z pracowni architektonicznej LYCS było zapewnienie uczniom wygodnych miejsc do nauki oraz spędzania wolnego czasu. Absolutnie konieczne było także stworzenie boiska i miejsca do rozwijania zdolności sportowych dzieci. Teren którym dysponowano był jednak na tyle mały, że praktycznie niemożliwym było zaprojektowanie tam tych wszystkich udogodnień. Jednak dobry architekt to pomysłowy architekt. Na małą powierzchnię i wielkie wymagania znaleziono doskonały sposób.
Najbardziej problemowe okazało się zaprojektowanie toru dla biegaczy. Profesjonalna bieżnia na 200 metrów zajmuje ok. 3 tysiące mkw powierzchni. Architekci postanowili więc zaprojektować szkołę z bieżnią na dachu. Budynek z torem zlokalizowanym standardowo - obok bryły szkoły zająłby ok. 40% więcej miejsca. Gdyby projektanci nie wpadli na genialny pomysł wykorzystania dachu - przestrzeń kampusu byłaby bardzo ciasna i uboga...
Owalny kształt szkoły z atrium w centrum daje uczniom poczucie bezpieczeństwa. Dzięki podniesionej bieżni budynek ma cztery pietra, a nie tak jak zakładano za początku – pięć. Niższa bryła lepiej harmonizuje z gęstą zabudową wokół szkoły. Skręcenie budynku o 15 stopni pozwoliło na wykreowanie przyjaznych, zielonych „placyków” w narożach działki.
Otwór na dachu szkoły otoczony jest trzema „warstwami” ochronnymi co gwarantuje wystarczające bezpieczeństwo dla uczniów. Od strony zewnętrznej przed wypadnięciem chroni tafla z hartowanego szkła o wysokości 1,8 m. Kolejną warstwę stanowi pas zieleni o szerokości 50 cm, natomiast bezpośrednio przy bieżni zaprojektowano poręcz ze stali nierdzewnej o nieco wyższej niż standardowa wysokości 1,2 m. Tor dla biegaczy zabezpieczono również specjalnymi wkładkami dźwiękoszczelnymi oraz dwuwarstwową strukturą podłoża. Nie stanowi więc problemu aby jedna grupa dzieci szalała na bieżni podczas gdy inna w skupieniu pisała sprawdzian piętro niżej. Szkoła podstawowa nr 2 TianTai to przykład nowej myśli w dziedzinie projektowania ergonomicznego szkół.
Milena Glinojecka
