archirama.pl

Szkoła w Londynie według PROJEKTU ZAHY HADID. Architektura i edukacja na najwyższym poziomie w nowym projekcie!

Projekt londyńskiej szkoły powstał u samej Zahy Hadid, a od dwóch lat uczniowie mogą korzystać z dobrodziejstw, jakie przygotowano dla nich w tym obiekcie. Zobaczcie szkołę prosto od ZAHA HADID Architects! [ZDJĘCIA] Nowy projekt Zahy Hadid.

Pionowe podziały szkła wprowadzają rytm w nieregularną bryłę

Pionowe podziały szkła wprowadzają rytm w nieregularną bryłę

Fot: Render © Zaha Hadid Architects

Funkcjonalność i przestrzeń przede wszystkim

Szkoła projektu biura Zaha Hadid Architects stała się obiektem uwielbianym nie tylko przez tych najmłodszych Londyńczyków. Szkoła powstała w mieszkalnej i zabytkowej dzielnicy Londynu. Brak było tam porządnej szkoły. Obecna powstała w latach 2006 – 2010. Pierwszy rocznik w tym obiekcie zaczął swoją edukacje od września 2010 roku. Zrealizowany obiekt jest połączeniem charakterystycznej dla samej Zahy Hadid architektury oraz funkcjonalności i dostosowania obiektu dla potrzeb dzieci. Przestrzeń szkoły jest otwarta, przejrzysta i przyjazna dla otoczenia. Budynek łączy dwie ruchliwe przestrzenie: Shakespeare Road oraz Loughborough Park.

>> Zobacz najlepsze szkoły w Polsce!

Dobrze dostosowane przestrzenie szkolne zostały uzupełnione o naturalny dostęp światła oraz wykończenie szkoły trwałymi, ale estetycznymi materiałami. Mimo, ze w szkole spotykają się różne kategorie wiekowe architekci postanowili stworzyć przestrzenie wspólne, które będą sprzyjać integracji i komunikacji uczniów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że szkoła była inicjatywą Ministerstwa ds. Dzieci, Szkół i Rodzin. Głównym celem, dla którego szkoła miała powstać było niwelowanie różnic społecznych dzieci z biednych i bogatych rodzin.

Nowoczesna szkoła, przyjemniejsza edukacja

Szkoła składa się z dwóch kondygnacji. Parter został podzielony na trzy fragmenty, do których obowiązują oddzielne wejścia. Pomiędzy poszczególnymi elementami zaprojektowano wspólne patia. Nie zapomniano o zaprojektowaniu boisk. Na terenie szkoły znajdują się one w sumie aż trzy, w tym jedno znacznie większe przeznaczone do gry w piłkę nożną. Dodatkowo każdy może spróbować swoich sił na długiej, czerwonej bieżni.

>> W takich warunkach uczy sie młodzież w Norwegii!

W elewacjach szkoły przeważają duże połacie szkła oraz beton komórkowy. Prawie cała frontowa elewacja szkoły została przeszklona. Widoczne są tylko delikatne podziały kondygnacji i poszczególnych części budynku. Cała bryła tworzy charakterystyczna dla stylu Zahy Hadid dynamiczną architekturę, opartą na pomysłowości i nowoczesności. Zaha Hadid po raz kolejny udowodniła, że potrafi zaprojektować wszystko. Tym razem stworzyła perełkę architektury specjalnie dla najmłodszych.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Render © Zaha Hadid Architects, © Luke Hayes, © Hufton and Crow
Data publikacji: 28.08.2012 11:17

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!