archirama.pl

SZKOŁY W NORWEGII. JAK ZBUDOWAĆ SZKOŁĘ MARZEŃ?

Rozpoczęcie roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Polskie szkoły po remontach  czekają na uczniów. A my na pierwszego września szukamy idealnej szkoły, szkoły marzeń. Dlatego podpatrzyliśmy projekty szkół w Norwegii.  Tak powinna wyglądać dobra szkoła?

Nowe norweskie szkoły promują zintegrowany sposób nauczania - uczniowie mają czuć się zespołem

Nowe norweskie szkoły promują zintegrowany sposób nauczania - uczniowie mają czuć się zespołem

Fot: © Rune Stokmo, dzięki uprzejmości Schmidt Hammer Lassen Architects, Ivan Brodey

Norwegia jest przykładem państwa wprowadzającego zupełnie odmienny od naszego sposób kształcenia najmłodszych. Tu najważniejsza jest integracja i poczucie więzi między uczniami. Lekcje prowadzone są często na dużych przestrzeniach, które projektowane są specjalnie pod założenie tworzenia wspólnoty, stąd np. szklane ściany lub ich całkowity brak. Przedstawimy kilka norweskich szkół, które są projektowane przede wszystkim dla dobrego samopoczucia ich najmłodszych uczestników.

Szkoła marzeń

Na projekt szkoły w norweskim mieście Larvik ogłoszono konkurs, który wygrała pracownia Schmidt Hammer Lassen Architects. Do użytku szkoła została oddana 18 września 2009 roku. Architekci stworzyli szkołę wybiegającą w przyszłość szkolnictwa budującej jedność i równouprawnienie wśród uczniów i późniejszych studentów. Klasy wewnątrz budynku zostały rozdzielone szklanymi ścianami aby uczniowie czuli się wspólnotą. W bryle budynku najbardziej charakterystyczne są pomarańczowe dodatki, które występują zarówno na zewnątrz budynku jak i dekorują wnętrze. W kolorze pomarańczowym zostały wykonane między innymi szerokie schody, czy fragmenty ścian. Reszta elewacji budynku wykonana została w kolorze czarnym z białymi pasami rozdzielającymi kondygnacje budynku.

Międzynarodowa Szkoła w Oslo

Prywatna szkoła podstawowa w Oslo dzieci z około 50 krajów. Jest to przykład modernizacji, której celem jest stworzenie idealnej  szkoły połączonej z nowoczesnym wyposażeniem i wykorzystującą nowe technologie. Architekci zwrócili uwagę, że istniejący od 1960 roku budynek ma charakterystyczne cechy architektoniczne, które można wykorzystać. Warto zaznaczyć, że prace modernizacyjne są wykonywane w sposób nie wymagający całkowitego zamknięcia szkoły. Jedna z elewacji budynku została zaprojektowana w kolorowe, pionowe pasy, które na pewno przyciągną uwagę najmłodszych i staną się przyjazne dla otocznia. Ściany są wykonane ze specjalnie bielonych drewnianych paneli, które są wypukłe i wklęsłe.

Szkoła podstawowa w Norwegii nawiązuje do otoczenia

Norweska szkoła została zaprojektowana w zgodzie z otoczeniem. Lekko pochyły teren jest częścią istniejących tu niegdyś wąwozów. Całe założenie powstało dzięki współpracy dwóch biur architektonicznych. Pracownia Østengen & Bergo Landscape Design podjęła się problemu zaprojektowania otoczenia budynku szkoły. Natomiast samym projektem szkoły wraz z kompleksem sportowym zajęła pracownia Kristin Jarmund Architects. Większość otoczenia została wyłożona asfaltem, na którym mają powstawać, rysowane przez uczniów gry i zabawy. W otoczeniu nie brakuje miejsc zielonych i zapraszających to odpoczynku. Sama bryła szkoły jest zwarta. Elewacje wykonane zostały w kolorze zielonym. Bryłę szkoły urozmaicają wysokie, wejścia – duże prostopadłościany wyrastające poza obrys bryły. Nocą zostają one podświetlane na różne kolory – przez to bryła jeszcze bardziej przyciąga wzrok.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Dzięki uprzejmości biura Schmidt/hammer/lassen architects, Ivan Brodey, © Rune Stokmo, © Espen Grønli, © Kim J Stidahl, dzięki uprzejmości Schmidt Hammer Lassen Architects
Data publikacji: 24.08.2012 11:12

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!