- ARCHITEKTURA: Drapacze chmur w miastach przyszłości ...
- ARCHITEKTURA: Architektura skandynawska: drapacze chmur z ...
- ARCHITEKTURA: Konkurs architektoniczny SuperSkyScrapers. Zobacz, który ...
- TOP 10 ARCHIRAMY: Najnowsze wieżowce w Ameryce. Zobacz, ...
- ARCHITEKTURA: Najlepsze wieżowce na świecie – ...
Brytyjski bank inwestycyjny Barclays Capital prześledził 140 lat historii ekonomii szukając powiązań współczesnego kryzysu z zapaściami gospodarczymi z przeszłości. Ekonomiści odkryli zdumiewającą zbieżność pomiędzy budową drapaczy chmur, a recesją.
Dotychczas powszechnie uważało się, że stawianie olbrzymich wysokościowców to najlepszy znak, że dana gospodarka ma się dobrze. Jednak specjaliści z Barclays Capital podsuwają nową myśl – stawianie wieżowców to często mocno napompowana bańka inwestycyjna, która pęka z hukiem – boleśnie dla całej gospodarki.
Wielki Kryzys zaczął się od… wieżowców
Słynny Wielki Kryzys, jaki na początku lat 30. objął swoim zasięgiem cały świat, według Barclays Capital zaczął się od boomu na wieżowce w USA. Wybudowanie słynnego drapacza chmur Empire State Building w Nowym Jorku było więc nie tyle oznaką dobrobytu Stanów Zjednoczonych, ale zwiastunem kryzysu. Ten wówczas najwyższy budynek świata oddano do użytku 1 maja 1931 roku – już w samym środku wielkiej zapaści.
Specjaliści tłumaczą to przedziwne zjawisko tym, że powstawanie budynków o olbrzymich rozmiarach świadczy o zbyt łatwych mechanizmach finansowania, które wymykają się spod kontroli i zapowiadają załamanie gospodarcze.
Budowanie najwyższych drapaczy zawsze kończy się źle! Kolejny przykład z ostatnich lat to Burdż Chalifa w Dubaju. Ten gigantyczny, wysoki na 828 metrów najwyższy wieżowiec na świecie został oddany do użytkowania tuż przed tym, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie popadły w ogromne tarapaty finansowe.
Chiny i Indie stawiają drapacze chmur
Obecnie na świecie trwa budowa 124 wieżowców. Większość z nich powstaje w Azji. Przodują wciąż Chiny, gdzie w budowie jest aż 65 drapaczy chmur. Kolejne 14 powstaje w Indiach. Zgodnie z regułą odkrytą przez bankowców z Barclays Capital to oznaka, że gospodarki Państwa Środka i Indii są na skraju wielkiego kryzysu. W Chininach ceny nieruchomości już spadają. Jednym pocieszeniem dla tych krajów jest fakt, że żaden nie stawia czegoś aż tak gargantuicznego jak Burdż Chalifa. Więc i kryzys gospodarczy w Azji nie powinien być zbyt długi i dotkliwy.
Odkrycie Barclays Capital jest też pocieszeniem dla Polski. Wiele projektów i planów budowy wieżowców wylądowało u nas w ostatnich latach w szufladzie. Często żałujemy, że nie mamy jeszcze w Warszawie Manhattanu – teraz już wiemy, że nie ma co się do tego spieszyć.
Czytaj też: Warszawa zyska nowy drapacz chmur – wieżowiec Office Tower Warsaw

-
Wkrótce Manhattan wzbogaci się o kilka nowych drapaczy chmur. Najważniejszy z wieżowców, One World Trade Center projektu Davida Childa, z oczywistych powodów rodzi najsilniejsze emocje. Bryła zyskała status symbolu, zanim jeszcze powstał choćby pierwszy szkic. Jednak nie tylko One World Trade Center zdaje się wyznaczać kierunek, w jakimi zmierza współczesna architektura Manhattanu – miejsca dyktującego światowe trendy więcej
-
Wieżowce w stylu skandynawskim? Rewitalizacja nabrzeży w Oslo to przedsięwzięcie o ogromnym zasięgu, a największy z przewidzianych projektów, zespół budynków biurowych, usługowych i mieszkalnych Barcode (czyli kod kreskowy), od początku wzbudza ogromne emocje wśród mieszkańców norweskiej stolicy. Trzynaście różnej wysokości budynków powstaje według projektu belgijskiej pracowni MVRDV we współpracy z norweskimi biurami architektonicznymi a-lab, Snøhetta i Dark Architects więcej
-
Trzyosobowe jury, w którym zasiadło aż dwóch Polaków, wybrało w tym tygodniu w Londynie najlepszy projekt drapacza chmur skonstruowanego z nietypowego surowca, jakim jest bambus. Wręczono trzy pierwsze nagrody oraz kilkanaście wyróżnień dla architektów z całego świata. więcej
-
W Ameryce Północnej planuje się budowę kilkunastu wieżowców. Najwięcej ma powstać w Toronto. Zobacz, w jakich jeszcze miastach na kontynencie amerykańskim planuje się budowę drapaczy chmur oraz ile ich powstanie! więcej

- ARCHITEKTURA: Drapacze chmur w miastach przyszłości - całkiem nowy Nowy Jork
- ARCHITEKTURA: Architektura skandynawska: drapacze chmur z Oslo
- ARCHITEKTURA: Konkurs architektoniczny SuperSkyScrapers. Zobacz, który projekt na bambusowy drapacz chmur w Singapurze wygrał prestiżową nagrodę. W jury polscy architekci
- TOP 10 ARCHIRAMY: Najnowsze wieżowce w Ameryce. Zobacz, gdzie planuje się budowę największej ilości drapaczy chmur!
- ARCHITEKTURA: Najlepsze wieżowce na świecie – podsumowanie 2013 roku. Zobacz, o jakich wieżowcach pisała Archirama przez ostatni rok!