Varatojo House to mały dom w miejscowości Varatojo, zaprojektowany przez grupę architektów z Atelier Data z Portugalii. Bryła domu jest usytuowana na wzgórzu, na wschód od miasta Torres Vedras w Portugalii. Budynek znajduje się na działce o kształcie nieregularnego wielokąta.
Bryła budynku ustawiona jest w taki sposób, że od połnocy i południa budynek wystawiony jest na słońce. Idea projektowa tego obiektu skupiała się na tworzeniu harmonijnej relacji między budynkiem a krajobrazem, wzajemne uzupełnianie się domu i ogrodu poprzez intensywny wizualny związek pomiedzy wnetrzem a zewnetrzem, a także eko projektowanie z materiałów z odzysku.
Koncepcja bryły i projekt domu
Bryłę domu wyznacza spiralna forma. Taki nietypowy kształt jest podyktowany kształtem działki. Rozwija się od cienkiej, spiralnej linii, która stopniono nabierając grubości i kształtu, przeobraża się w pełną bryłę, mieszczącą kompletny program mieszkaniowy. Spirala zaczyna się od rampy i prowadzi aż do przeciwnej strony domu, gdzie osiąga poziom dwóch kondygnacji.
Architektura wnętrz i program funkcjonalny "małego domu"
Przestrzeń domu zajmują trzy piętra. Parter skupia największą część program użytkowego. Tam znają się przestrzeń wspólna, tj. kuchnia i pokój dzienny z jadalnią, zaprojektowane jako jedna, ciągła, otwarta przestrzeń. Drugą częścią domu jest skrzydło z pomieszczeniami prywatnymi. Znajdują się tu pokoje gościnne i dziecięce odseparowane od siebie salą gier. Na pierwszym piętrze zlokalizowana jest główna sypialnia z głębokim balkonem od północy i z łazienką od południa. Na antresoli, nad przestrzenią życiową, znajduje się biblioteka. Na najniższym piętrze zlokalizowany jest także,odbijający piękny krajobraz basen.
Eko projektowanie – drewno z recyklingu
W tym projekcie bardzo ciekawie został zastosowany recykling materiałów. Drewniane ściany powstały bowiem z drewna z odzysku. Z kolejowych podkładów powstało też solidne ogrodzenie, przypominajace palisadę wokół domu. Oczywiscie, to recykling w raczej luksusowej, dekoracyjnej wersji. Przy budowie willi wykorzystano wprawdzie podkłady kolejowe, ale też barwiony beton architektoniczny (dający efekt spatynowanej, miedzianej ściany), korek i wielkie tafle szkła. Mieszkańcy willi korzystają z basenu, piwniczki na wino i pięknego pgrodu, mieszcacego się między skrzydłami budynku.
Kolejnym ekologicznym rozwiązaniem było posadzenie rodzimych roślin w ogrodzie. Rośliny takie jak np. rodzimy portugalski dąb dobrane zostały do miejscowej gleby i klimatu. Dzięki temu ogród dobrze wpisuje się w otoczenie i wymaga minimalnej pielęgnacji.
