Architektura
ARCHITEKTURA

Taki mały dom, a tak dużo eko projektowania... czyli architektura współczesna i projekt domu według Portugalczyków

  • Komentarze

Dom w Portugalii - poziom zero

Architektura wnętrz domu w Portugalii, poziom zero. Na planie zaznaczone m.in. piwniczka na wino przy tarasie, kino i obszerny garaż

Fot: materiały prasowe Atelier Data z Portugalii
  • Współczesna architektura Portugalii - dom w Varatojo
  • Atelier Data i koncepcja domu w Portugalii
  • Dom w Portugalii - poziom zero

Co zrobić ze starymi belkami,które kiedyś służyły jako podkład pod tory kolejowe? Odpowiedz jest prosta. Zrobić z nich bryłę domu! Tak wygląda eko projektowanie architektury współczesnej domu według architektów z Atelier Data z Portugalii

Varatojo House to mały dom w miejscowości Varatojo, zaprojektowany przez grupę architektów z Atelier Data z Portugalii. Bryła domu jest usytuowana na wzgórzu, na wschód od miasta Torres Vedras w Portugalii. Budynek znajduje się na działce o kształcie nieregularnego wielokąta.

Bryła budynku ustawiona jest w taki sposób, że od połnocy i południa budynek wystawiony jest na słońce. Idea projektowa tego obiektu skupiała się na tworzeniu harmonijnej relacji między budynkiem a krajobrazem, wzajemne uzupełnianie się domu i ogrodu poprzez intensywny wizualny związek pomiedzy wnetrzem a zewnetrzem, a także eko projektowanie z materiałów z odzysku.

Koncepcja bryły i projekt domu

Bryłę domu wyznacza spiralna forma. Taki nietypowy kształt jest podyktowany kształtem działki. Rozwija się od cienkiej, spiralnej linii, która stopniono nabierając grubości i kształtu, przeobraża się w pełną bryłę, mieszczącą kompletny program mieszkaniowy.  Spirala zaczyna się od rampy i prowadzi aż do przeciwnej strony domu, gdzie osiąga poziom dwóch kondygnacji.

Architektura wnętrz i program funkcjonalny "małego domu"

Przestrzeń domu zajmują trzy piętra. Parter skupia największą część program użytkowego. Tam znają się przestrzeń wspólna, tj. kuchnia i pokój dzienny z jadalnią, zaprojektowane jako jedna, ciągła, otwarta przestrzeń. Drugą częścią domu jest skrzydło z pomieszczeniami prywatnymi. Znajdują się tu pokoje gościnne i dziecięce odseparowane od siebie salą gier. Na pierwszym piętrze zlokalizowana jest główna sypialnia z głębokim balkonem od północy i z łazienką od  południa. Na antresoli, nad przestrzenią życiową, znajduje się biblioteka. Na najniższym piętrze zlokalizowany jest także,odbijający piękny krajobraz basen.

Eko projektowanie – drewno z recyklingu

W tym projekcie bardzo ciekawie został zastosowany recykling materiałów. Drewniane ściany powstały bowiem z drewna z odzysku. Z kolejowych podkładów powstało też solidne ogrodzenie, przypominajace palisadę wokół domu. Oczywiscie, to recykling w raczej luksusowej, dekoracyjnej wersji. Przy budowie willi wykorzystano wprawdzie podkłady kolejowe, ale też barwiony beton architektoniczny (dający efekt spatynowanej, miedzianej ściany), korek i wielkie tafle szkła. Mieszkańcy willi korzystają z basenu, piwniczki na wino i pięknego pgrodu, mieszcacego się między skrzydłami budynku.
Kolejnym ekologicznym rozwiązaniem było posadzenie rodzimych roślin w ogrodzie. Rośliny takie jak np. rodzimy portugalski dąb dobrane zostały do miejscowej gleby i klimatu. Dzięki temu ogród dobrze wpisuje się w otoczenie i wymaga minimalnej pielęgnacji.


Wyświetl większą mapę

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.