archirama.pl

Teatr w Saint-Nazaire. Koronkowa bryła w sąsiedztwie bunkra

Z połączenia historii i nowoczesnej architektury, urbanistycznego kontekstu i gry skojarzeń powstała bryła nowego teatru we francuskim mieście Saint-Nazaire – masywny, betonowy monolit obleczony elegancką, misterną koronką.

Koronkowy teatr w sąsiedztwie bunkra

Wybór betonu jako głównego budulca oraz kubiczna forma nowego obiektu zostały z kolei podyktowane sąsiedztwem potężnego, niemieckiego schronu z czasów drugiej wojny światowej oraz okolicznej zabudowy przemysłowej.

Fot: K architectures

Saint-Nazaire to niewielki, prowincjonalny ośrodek na zachodnim wybrzeżu Francji. W znacznym stopniu zniszczone w czasie drugiej wojny światowej miasto, wciąż leczy wojenne rany. Ślady dawnych walk są w nim jeszcze widoczne, ale stopniowo luki w tkance miejskiej wypełniają się nową substancją architektoniczną. Jedną z takich nowych budowli jest zaprojektowany przez paryskie biuro K Architecture gmach teatru.

 Bryła z szacunkiem do historii

Otwarty w październiku 2012 roku obiekt ma dla miasta znaczenie podwójne. Z jednej strony – wzbogacił jego życie kulturalne i artystyczne, z drugiej zaś – przyczynił się do rewitalizacji terenu dawnej stacji kolejowej obsługującej pasażerów okrętów transatlantyckich, której fragmenty zostały wykorzystane w nowej konstrukcji. Zachowane ślady historii w połączeniu ze współczesną bryłą budynku, użytymi materiałami oraz pokrywającym elewacje koronkowym, roślinnym wzorem łączą się w spójną całość będącą pełnym wrażliwości mariażem nowoczesnego projektowania oraz szacunku dla historii i kontekstu.

 W sąsiedztwie poniemieckiego schronu

Pozostałości neoklasycystycznej zabudowy w postaci kamiennych, arkadowych łuków oraz dwóch pawilonów, zostały włączone w nową strukturę, wyznaczając strefę wejściową do teatru. Zastosowana na części elewacji okładzina z drewna orzechowego łączy budynek dawnej stacji z głównym, betonową bryłą teatru w taki sposób, by nie naruszać integralnego charakteru tej pierwszej. Wybór betonu jako głównego budulca oraz kubiczna forma nowego obiektu zostały z kolei podyktowane sąsiedztwem potężnego, niemieckiego schronu z czasów drugiej wojny światowej oraz okolicznej zabudowy przemysłowej.

Koronkowa elewacja

Możliwość różnorodnego kształtowania betonu pozwoliła na osiągnięcie zróżnicowanych efektów plastycznych – od gładkich ścian po ażurową, misternie rzeźbioną "koronkę" nałożoną na bryłę budynku. Pojawiające się na niej roślinne wzory nawiązują do tych, które zdobiły siedemnastowieczne, jedwabne tkaniny. Tylko niewielka część 'koronkowych' kwiatów przebija mury budynku na całej ich grubości. W nocy sączące się przez nie z wnętrza budynku światło niweluje wrażenie masywności betonowej bryły i dodaje jej lekkości. Świetlne wzory, jakie powstają na elewacjach, są jak zastosowana z umiarem, złota biżuteria ożywiająca monochromatyczne, szare tło.

Czytaj też o poznańskim Genius Loci

Motyw koronkowych reliefów kontynuowany jest wewnątrz budynku, gdzie pojawia się na ścianach i poręczach w holu, a także w salach teatralnych. Panująca we wnętrzach atmosfera płynnie przechodzi od monumentalnego holu z reprezentacyjną klatką schodową, przez przytulną, klasyczną elegancję wyłożonych czerwonym aksamitem sal teatralnych po surową, industrialną estetykę dominującą za kulisami. Nawiązując do pierwotnego przeznaczenia stacji kolejowej, w jednym z flankujących nowy gmach teatru pawilonów ściany i sufit pokryto okładziną odzyskaną ze starego, francuskiego liniowca.

Autor: des
Zdjęcia: K architectures
Data publikacji: 5.11.2012 10:16

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!