Zabytki i ikony architektury
Nowa siedziba Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku czy Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu to wizytówki swoich miast. Taka rola teatralnych budynków ma długą tradycję. Pierwsze teatry wznoszono budowane już w starożytnej Grecji i imperium rzymskim. Od renesansu nieprzerwanie powstają kolejne bryły, projektowane z myślą o innych odbiorcach, potrzebach, dostosowane do ducha czasu.
Nowa wystawa prezentowana w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie przypomina historię teatralnych budynków. Przygotowana przez Gerharda Veigla ekspozycja przedstawia rozwój europejskiego społeczeństwa wyrażony za pośrednictwem działaniach i kształtach teatrów.
Obszerny materiał podzielono na dziewięć działów: doświadczenie śródziemnomorskie, wpływ religii, zmiana społeczeństwa – zmiana budynku, estetyka i technologia, budowanie narodu – ochrona tożsamości, pożar!, przekraczanie granic, wojna, demokracja.
Wystawa jest przygotowana przez sześć muzeów teatralnych z sześciu państw Europy, od warszawskiej Opery Narodowej po Muzeum Teatralne w Teatrze Dworskim w Kopenhadze. Ekspozycja będzie podróżować po Europie od 2015 do 2017 roku. Najpierw jednak, z racji przypadającego na 2015 rok jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce, odbędzie się w Warszawie, w siedzibie Teatru Narodowego.
Historia Europy opowiedziana przez jej teatry
9 lutego – 30 kwietnia 2015
Muzeum Teatralne w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej
Plac Teatralny 1, Warszawa
Więcej informacji na stronach internetowych: www.europeanroute.info; www.balticroute.instytut

-
Bordeaux chce mieć swoją ikonę architektury – obła bryła La Cité du Vin to centrum kultury, muzeum wina i punkt widokowy w jednym obiekcie więcej
- Kulisy
- Teatr elżbietański (budynek)
-
Teatr Szekspirowski i Cricoteka zdobyły Nagrodę Roku 2014 oraz Nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych w 2014 roku więcej
