Architektura
ARCHITEKTURA
Tornado w Polsce. Jak się uchronić

TORNADO W POLSCE.Tornadoodporna willa, czyli inteligentny dom odporny na trąby powietrzne

 • Komentarze

Dom odporny na tornado

Dom odporny na tornado i wichury – prototypowa konstrukcja projektu 10 design

Fot: 10 design
 • Dom odporny na tornado
 • Dom odporny na tornado
 • Dom odporny na tornado
 • Dom odporny na tornado
 • Dom odporny na tornado
 • Dom odporny na tornado

Jak kończy się walka człowieka z żywiołami? Architektura w zetknięciu z katastrofami naturalnymi zazwyczaj przegrywa. Huragan czy tornado rozbijają budynki w perzynę. Ale czy musi być tak zawsze? Architekci z 10 design zamiast walczyć z naturą, wolą się do niej dostosować. Stworzyli niezwykły prototyp domu tornadoodpornego!

Co zrobić, by architektura w zetknięciu z tornadem nie skończyła tak jak domek Dorotki z „Czarnoksiężnika z krainy Oz”? Jak uodpornić budynki na niszczycielską moc huraganu? Można budować mocniejsze mury, cięższe dachy, potężniejsze fundamenty. Ale można jak żółw schować się do muszli.

Właśnie takim tropem, czerpiącym z natury, a nie walczącym z jej potężną siłą, poszli architekci z pracowni 10 design.

dom odporny na tornado

Idea budynku tornadoodpornego wynika z poszukiwań bazujących na nowych technologiach, ale i starych jak świat prawach natury. Łany zbóż nie łamią się pod wpływem wiatru, ale falują, poddają się wiatrowi. Czy nasze domy nie mogłyby podobnie reagować na wiatr?

10 design proponuje, by był to mobilny dom, przykład niszowej wciąż architektury kinetycznej. Budynek oparty byłby na prostych hydraulicznych podnośnikach. Przemieszczałyby one cały budynek w górę i dół. Gdyby czujniki wyczuły naciągający huragan lub nawet silną wichurę, dom chowałby się niczym żółw do skorupy.

Zobacz film: Jak działa dom odporny na tornado

Wpierw zmniejszyłaby się jego bryła, strop i ściany przybliżałyby się do siebie, zasuwając duże przeszklenia. Powstałby kokon, który zjeżdżałby do bezpiecznego doku pod ziemią. Na powierzchni ziemi zostałby tylko opływowy kadłub budynku.

inteligentny samowystarczalny dom

Dom odporny na tornado byłyby naszpikowany ekologicznymi rozwiązaniami. Jego pokrycie tworzyłby ogniwa fotowoltaiczne produkujące prąd. Kevlarowe, półprzeźroczyste pokrycie domu składające się z podwójnej warstwy stanowiłoby świetną izolację przed warunkami zewnętrznymi, z drugiej dostarczałoby rozproszone światło do środka.

Projektanci z 10 design myślą też o pokryciu skóry budynku fotokatalityczną warstwą z węglowymi nanorurkami, które absorbowałyby zanieczyszczenia z powietrza i przemieniały je w paliwo dla podnośników hydraulicznych.

utopia czy realny projekt?

Domy tornadoodporne można by łączyć w całe sieci połączone ze sobą informatycznie. Każdy z budynków rejestrowałby zmiany pogody i razem analizowałby dane interpretując możliwe zagrożenie. W razie niebezpieczeństwa, po alarmowym sygnale syren, całe takie osiedle mogłoby w kilka sekund schować się bezpiecznie pod ziemię.

 • 1
 • 2
przeczytaj rowniez
 • PONADCZASOWE WNĘTRZE W STYLU MODERN CLASSIC
  PONADCZASOWE WNĘTRZE W STYLU MODERN CLASSIC

  Jasny, przestronny, przytulny i elegancki – o takim domu marzyli Inwestorzy i takie zadanie postawili przed projektantką Magdaleną Miśkiewicz. Długie dyskusje oraz wspólne poszukiwania najlepszych rozwiązań i stylistycznego kierunku aranżacji doprowadziły do powstania wnętrz ponadczasowych, a przy tym bezpretensjonalnych i niezwykle stylowych. Domownicy świetnie się tutaj relaksują i mogą złapać oddech. więcej

 • Dom bez granic
  Dom bez granic

  Przestrzeń domowa ewoluuje. W drugiej dekadzie bieżącego wieku, gdy cały dom tętni życiem, jego serce nie musi wcale bić w salonie. Dopasowuje się do nowego stylu życia. Kuchnia łączy się z jadalnią i salonem. Duże okna wprowadzają do domu kawałek ogrodu. Jedno pomieszczenie może pełnić wiele funkcji w zależności od pory dnia. Za tymi zmianami starają się podążać producenci mebli. więcej

 • Naprawdę nietypowa bryła domu modlitwy
  Naprawdę nietypowa bryła domu modlitwy

  Wśród opuszczonych budowli na świecie do najdziwniejszych należy zatopiona w zieleni bryła w kształcie wielkiego gołębia. Budowla nie jest zapomnianą dekoracją filmową – według projektanta i budowniczego, powstała w wyniku cudownej wizji więcej

 • Małe mieszkanie, dom pod miastem czy kąt u rodziców?
  Małe mieszkanie, dom pod miastem czy kąt u rodziców?

  Małe mieszkanie – kupić czy wynająć? A może zostać u rodziców? Raport firmy Knight Frank (2014) analizujący koszt życia i mieszkania przedstawicieli pokolenia Y w 20 aglomeracjach na świecie sugeruje, że najtrudniej jest w Warszawie i Hong Kongu więcej

Autor: TM
Zdjęcia: 10 design
Data publikacji: 16.07.2012 07:37
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.