Co zrobić, by architektura w zetknięciu z tornadem nie skończyła tak jak domek Dorotki z „Czarnoksiężnika z krainy Oz”? Jak uodpornić budynki na niszczycielską moc huraganu? Można budować mocniejsze mury, cięższe dachy, potężniejsze fundamenty. Ale można jak żółw schować się do muszli.
Właśnie takim tropem, czerpiącym z natury, a nie walczącym z jej potężną siłą, poszli architekci z pracowni 10 design.
dom odporny na tornado
Idea budynku tornadoodpornego wynika z poszukiwań bazujących na nowych technologiach, ale i starych jak świat prawach natury. Łany zbóż nie łamią się pod wpływem wiatru, ale falują, poddają się wiatrowi. Czy nasze domy nie mogłyby podobnie reagować na wiatr?
10 design proponuje, by był to mobilny dom, przykład niszowej wciąż architektury kinetycznej. Budynek oparty byłby na prostych hydraulicznych podnośnikach. Przemieszczałyby one cały budynek w górę i dół. Gdyby czujniki wyczuły naciągający huragan lub nawet silną wichurę, dom chowałby się niczym żółw do skorupy.
Zobacz film: Jak działa dom odporny na tornado
Wpierw zmniejszyłaby się jego bryła, strop i ściany przybliżałyby się do siebie, zasuwając duże przeszklenia. Powstałby kokon, który zjeżdżałby do bezpiecznego doku pod ziemią. Na powierzchni ziemi zostałby tylko opływowy kadłub budynku.
inteligentny samowystarczalny dom
Dom odporny na tornado byłyby naszpikowany ekologicznymi rozwiązaniami. Jego pokrycie tworzyłby ogniwa fotowoltaiczne produkujące prąd. Kevlarowe, półprzeźroczyste pokrycie domu składające się z podwójnej warstwy stanowiłoby świetną izolację przed warunkami zewnętrznymi, z drugiej dostarczałoby rozproszone światło do środka.
Projektanci z 10 design myślą też o pokryciu skóry budynku fotokatalityczną warstwą z węglowymi nanorurkami, które absorbowałyby zanieczyszczenia z powietrza i przemieniały je w paliwo dla podnośników hydraulicznych.
utopia czy realny projekt?
Domy tornadoodporne można by łączyć w całe sieci połączone ze sobą informatycznie. Każdy z budynków rejestrowałby zmiany pogody i razem analizowałby dane interpretując możliwe zagrożenie. W razie niebezpieczeństwa, po alarmowym sygnale syren, całe takie osiedle mogłoby w kilka sekund schować się bezpiecznie pod ziemię.
- 1
- 2

-
Jasny, przestronny, przytulny i elegancki – o takim domu marzyli Inwestorzy i takie zadanie postawili przed projektantką Magdaleną Miśkiewicz. Długie dyskusje oraz wspólne poszukiwania najlepszych rozwiązań i stylistycznego kierunku aranżacji doprowadziły do powstania wnętrz ponadczasowych, a przy tym bezpretensjonalnych i niezwykle stylowych. Domownicy świetnie się tutaj relaksują i mogą złapać oddech. więcej
-
Przestrzeń domowa ewoluuje. W drugiej dekadzie bieżącego wieku, gdy cały dom tętni życiem, jego serce nie musi wcale bić w salonie. Dopasowuje się do nowego stylu życia. Kuchnia łączy się z jadalnią i salonem. Duże okna wprowadzają do domu kawałek ogrodu. Jedno pomieszczenie może pełnić wiele funkcji w zależności od pory dnia. Za tymi zmianami starają się podążać producenci mebli. więcej
-
Wśród opuszczonych budowli na świecie do najdziwniejszych należy zatopiona w zieleni bryła w kształcie wielkiego gołębia. Budowla nie jest zapomnianą dekoracją filmową – według projektanta i budowniczego, powstała w wyniku cudownej wizji więcej
-
Małe mieszkanie – kupić czy wynająć? A może zostać u rodziców? Raport firmy Knight Frank (2014) analizujący koszt życia i mieszkania przedstawicieli pokolenia Y w 20 aglomeracjach na świecie sugeruje, że najtrudniej jest w Warszawie i Hong Kongu więcej
