Nowy projekt autorstwa PL.architekci jest już w trakcie budowy. Obecnie architekci dopracowują koncepcję wnętrz bryły, a ukończenie całej realizacji planowane jest na przyszły rok. Dom rośnie na jednym z osiedli jednej w podwrocławskich miejscowości. Obecnie inwestorzy mieszkają na wsi. Mimo, że otoczenie i pejzaże na oknem zapierają dech w piersiach, lokalizacja ta ma jeden główny mankament: jest daleko od miasta, co przy wykonywanych zawodach i dwójce dzieci w wieku szkolnym jest bardzo uciążliwe. Innym marzeniem inwestorów był biała bryła domu z płaskim dachem. Niestety, to marzenie szybko zostało rozwiane. Okazało się, że obecny miejscowy plan zagospodarowania nakazuje budowę domów z dachem skośnym o symetrycznych połaciach (choć sąsiednie osiedla z lat 70. maja płaskie dachy).
Dom projektu PL.architekci - przeciwwaga dla okolicznej architektury
Sama działka, na której powstaje bryła domu znajduje się w dość chaotycznej okolicy: sąsiadująca z nią zabudowa to wariacje na temat interpretacji zapisów miejscowego planu. Nie brakuje więc tutaj rozbudowanych dachów w różnych kolorach; niewielkich skromnych domów, ogromnych rezydencji, a także zwykłych szeregowców i wielkopowierzchniowego sklepu. Dodatkowo działka sąsiaduje z obwodnicą osiedla i linią wysokiego napięcia. To wszystko zainspirowało architektów z PL.architekci do stworzenia nietypowej bryły domu. Skoro nie było sensu otwierać domu na okoliczny krajobraz projektanci postanowili stworzyć przestrzeń, która należeć będzie wyłącznie do domu i jego mieszkańców. Otoczyli więc całą działkę po obwodzie dośc wysokim murem. Dzięki temu wygrodzona przestrzeni tworzy enklawę prywatności.
Bryła czy trzy bryły?
Nietypowa forma domu o powierzchni 218 mkw składa się z trzech poprzesuwanych brył z jednospadowymi dachami. Zostały one podzielone na funkcje: wyjściowo – garażową, część dzienną oraz część nocną – prywatną. Dzięki przesunięciom każda z części domu jest dobrze doświetlona, a utworzone w ten sposób podziały stworzyły ciekawa przestrzeń dla wewnętrznego ogrodu.
Cały dom łącznie z dachem jest biały. Architektom zależało by dom mimo nietypowej formy był neutralny dla otocznia i stanowił przeciwwagę dla sąsiedniej zabudowy. Spełniło się też marzenie Inwestorów – mimo dachów skośnych mają dom, który jest bardzo modernistyczny nie tylko w formie, ale przede wszystkim w sposobie działania!