archirama.pl

Twin Studio Houses w Chinach – bryła, która łączy i dzieli

Jedno z tegorocznych wyróżnień architektonicznych magazynu Wallpaper* powędrowało do biura KNOWSPACE z Berlina. Wyróżnienie otrzymał projekt domu Twin Studio Houses w Chinach. Co interesującego przedstawia architektura współczesna z berlińskiego biura?

Twin Studio Houses w Chinach

Twin Studio Houses w Chinach

Fot: KNOWSPACE, Thomas Ott.


Historia projektu rozpoczęła się w momencie, kiedy dwóch znanych chińskich malarzy zdecydowało się przenieść na przedmieścia Pekinu, aby żyć i pracować w spokojnej okolicy, w artystycznym sąsiedztwie kolegów po fachu. Projekt Twin Studio Houses powstał właśnie dla nich. Architektura współczesna tego budynku odchodzi jednak od tradycyjnego chińskiego budownictwa domów z dziedzińcem.

Bryła Twin Studio Houses, o powierzchni użytkowej 1488 mkw, różni się od innych chińskich domów. Główną różnicę stanowi  organizacja przestrzeni, jakiej dokonali architekci z pracowni Knowspace z Berlina. Obiekt jest zamknięty, ma charakter, można powiedzieć, „introwertyczny”. Zwraca się do wewnątrz tworząc schronienie dla mieszkańców. Objawia się to np. poprzez skierowane do wewnątrz, a nie w stronę ulicy, otwory okienne. Budynek zróżnicowany jest również stopniami prywatności, które rozszerzają się ku dziedzińcowi. Główne pomieszczenia mieszkalne w budynku są zorientowane na południe.

Budynek jest architektonicznym prototypem, który godzi trzy różne zestawienia: otwartość i zamknięcie, życie i praca, a także indywidualizm i zbiorowość. Co ciekawe, program projektowy zakłada przejrzyste wydzielenie dwóch jednostek mieszkalnych, przy jednoczesnym utrzymaniu związku między nimi, w wyniku czego powstała mieszanka przestrzeni prywatnych, wspólnych i publicznych.

Zarówno konstrukcja jak i architektoniczne detale są stworzone przy użyciu lokalnego rzemiosła i materiałów. Realizacja projektu w znacznym stopniu oparta była na praktycznej wiedzy miejscowych rzemieślników, którzy zamienili się, na czas budowy, w sezonowych pracowników budowlanych.


Milena Glinojecka

Zdjęcia: KNOWSPACE, Thomas Ott., Paul Ott
Data publikacji: 26.06.2014 14:24

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!