Do konkursu re:Utopie zgłaszać można było projekty zaprojektowane dla czterech warszawskich osiedli mieszkaniowych, czyli osiedla „Przyjaźń”, Przyczółka Grochowskiego, Mariensztatu oraz Ursynowa Północnego. To realizacje bardzo się od siebie nawzajem różniące. Łączy je jednak postawa projektantów, starających się wcielić w życie utopijne wizje. Po zasiedleniu budynków lokatorzy starali się dostosować budynki do swoich potrzeb, w wielu przypadkach wbrew intencjom architektów. Założeniem konkursu re:Utopie było włączenie w ten proces także projektantów.
Przygoda na Mariensztacie
Mariensztat był pierwszym warszawskim osiedlem wybudowanym po wojnie. Powstał na gruzach całkowicie zniszczonej w Powstaniu Warszawskim zabudowy. Miał być wzorcowym „miasteczkiem”, wygodną przystanią dla przodowników pracy. Historyzujące formy, wysokość zabudowy, detale kojarzą się z wyidealizowaną panoramą małego miasteczka, umieszczonego niespodziewanie w sercu stolicy. Mimo atrakcyjnego położenia Mariensztat pozostaje cichym osiedlem, nieco zaniedbanym i sennym. Projekt Anny Łyszcz, Stefana Bieńkowskiego i Aleksandra Świtkowskiego ma pomóc w utworzeniu małego, lokalnego centrum. Program zmian koncentruje się na rynku, co może być pierwszym etapem realizacji i katalizatorem ogólniejszych zmian dotyczących całego obszaru. Może być zrealizowany społecznie z niewielkim dodatkiem miejskiego lub innego finansowania – podkreślają jurorzy konkursu w uzasadnieniu.
Pusta przestrzeń rynku miałaby stać się tłem dla różnorodnych wydarzeń, amfiteatrem, sąsiedzkim miejscem spotkań.
Design dla Przyczółka Grochowskiego
Ten sam zespół, Anna Łyszcz, Stefan Bieńkowski oraz Aleksander Świtkowski zaprojektował nagrodzoną w konkursie Wielofunkcyjną ławkę dla Przyczółka Grochowskiego. Długa ławka ma przebiegać przez całe obszerne podwórze, podkreślając formę osiedla. Ma mieć zmienną wysokość, a przez to służyć różnym grupom użytkowników. Wizualizacje prezentują ją także jako „tor” do jazdy na desce.
Zamiast planu miejscowego
Tomasz Rospędek zaprojektował dla osiedla „Przyjaźń” alternatywną wizję planu miejscowego, czyli Kodeks Dobrych Praktyk.
Natomiast projekt Matyldy Dobrowolskiej URSY NOWY to przewodnik po osiedlu z informacjami ważnymi z punktu widzenia mieszkańców. Z jednej strony publikacja ma powstac dzięki informacjom gromadzonym oddolnie; z drugiej, autorka ma nadzieję na sprzężenie zwrotne. Mieszkańcy mogliby korzystając z przewodnika wskazywać miejsca wymagające poprawy, a nawet sami zacząć działać w przestrzeni miejskiej.
Jurorami konkursu byli prof. Mirosław Duchowski, prof. Sławomir Gzell, dr Kacper Pobłocki, Joanna Warsza oraz Marta Żakowska.

-
Kraków miasto królów, dawna stolica Polski. Jednak udowodnimy wam, że zobaczyć tam można nie tylko piękne zabytki, ale także sporo dobrej, współczesnej architektury. Jednak na pewno Kraków to miasto kultury i sztuki. Zapraszamy na wycieczkę po Krakowie z Archiramą! Holiday in Cracow! więcej
-
Architekturą współczesną możemy nazwać m. in. nowoczesny budynek muzeum sztuki współczesnej lub biurowiec na wysokim poziomie, ale nie tylko. Mniejsza skala i mniej wyniosła funkcja również zasługuje na to miano. Jednym z przykładów takich obiektów jest bryła pawilonu Webb Chapel w USA w Teksasie, która jest... schronem przed słońcem i wysoką temperaturą więcej
-
Pracownia architektoniczna BXB Studio - Bogusław Barnaś na liście 20 najlepszych firm projektowych świata magazynu Wallpaper* - Architects Directory 2014. Światowy sukces twórców polskiej architektury współczesnej więcej
-
Bryła Cosmopolitan Twarda 2/4 - nowego wieżowca w Warszawie została zaprojektowana przez Helmuta Jahna, międzynarodowej sławy architekta amerykańskiego, ucznia stararchitekta Ludwiga Miesa Van der Rohe. Budynek jest już skończony, a połowa mieszkań wykupiona więcej

- ARCHITEKTURA: Kraków. Co zobaczyć w Krakowie. Przewodnik po Krakowie. Zobacz co warto zobaczyć w Krakowie. Holiday in Cracow!
- ARCHITEKTURA: Bryła, która poskramia upały! Pawilon Webb Chapel
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: BXBstudio - Bogusław Barnaś na liście 20 najlepszych pracowni projektowych świata według Wallpaper*
- ARCHITEKTURA: Uczeń Miesa Van der Rohe projektuje wieżowiec Cosmopolitan Twarda 2/4 w Warszawie. Bryła jest już gotowa!
- ARCHITEKTURA: Pracownia Bjarka Ingelsa (BIG) projektuje spiralną bryłę - muzeum szwajcarskiego zegarmistrzostwa