Wielki Pożar Londynu wybuchł w piekarni na ulicy Pudding Lane we wschodniej części miasta krótko po północy, 2 września 1666 roku. Z powodu silnego wiatru i konstrukcji budynków z materiałów palnych (drewno, słoma) ogień rozszerzył się w kierunku zachodnim na całe miasto. Pożar rozpoczął się w niedzielę, a dogaszono go dopiero we środę 5 września. W ciągu 3 dni gigantycznej pożogi zniszczeniu uległo 13 200 budynków, 44 siedziby gildii i 87 (z ponad 100) kościołów, między innymi Katedra Św. Pawła (St Paul's Cathedral). Równało się to 2/3 powierzchni miasta.
W pożarze zginęło 6 osób. Żywioł zabił większość londyńskich szczurów, które były odpowiedzialne za trwającą od 1665 roku epidemię dżumy. Pożar miał wielki wpływ na ówczesne społeczeństwo angielskie, a także na sam Londyn.
Znaczący udział w odbudowie miał architekt Sir Christopher Wren (autor obecnej Katedra Św. Pawła). Pierwotne plany Wrena dotyczące odbudowy Londynu zakładały oparcie się na przejrzystym układzie urbanistycznym na wzór kontynentalny, z szerokimi alejami i placami. Jednak ze względu na to, że z wielu budynków ocalały przyziemia, a spory prawne nie pozwalały szybko rozwiązać kwestii własności działek, w końcu zarzucono plany wytyczenia nowej siatki ulic.
W roku 1667 Parlament uchwalił podatek węglowy z przeznaczeniem na fundusz odbudowy Londynu. Miasto odbudowano w oparciu o istniejącą, jeszcze średniowieczną, strukturę ulic, jednak już z wykorzystaniem trwalszych materiałów (cegły i kamień), poprawiając warunki sanitarne i dostępność do budynków.
Pożar ten przyczynił się do rozwoju rynku ubezpieczeń nieruchomości od ognia w Londynie. Rok po pożarze powstał The Fire Office, przekształcony następnie w Phoenix Office.
Na pamiątkę wielkiego pożaru w centrum Londynu, w pobliżu Mostu Londyńskiego, niedaleko Pudding Lane ustawiono monument – wysoką na 202 stopy (61,57 metra) kamienną kolumnę. Budowaną ją w latach 1671-1677, za projekt odpowiedzialni byli Christopher Wren i Robert Hooke. Dorycka kolumna zawiera w sobie spiralne schody oraz platformę widokową na szczycie. Monument ten jest najwyższą wolnostojącą kolumną na świecie.