Architektura

W 1666 roku wybuchł Wielki Pożar Londynu

1666 rok – zawierający w sobie szatańskie trzy szóstki – okazał się diabelski dla Londynu. 2 września wybuchł Wielki Pożar Londynu, który rozciągnął się na 2/3 miasta niszcząc tysiące budynków.  Był to największy kataklizm w dziejach stolicy Wielkiej Brytanii. Na szczęście większość ludzi zdołała uciec przed morzem płomieni

02
Wrzesień
2011
Wielki Pożar Londynu
 • Wielki Pożar Londynu

Dzieło nieznanego autora przedstawiające Wielki Pożar Londynu w 1666 roku. Po prawej Tower of London, po lewej London Bridge, w oddali płonie St Paul's Cathedral.

Fot: Wikimedia Commons

Wielki Pożar Londynu wybuchł w piekarni na ulicy Pudding Lane we wschodniej części miasta krótko po północy, 2 września 1666 roku. Z powodu silnego wiatru i konstrukcji budynków z materiałów palnych (drewno, słoma) ogień rozszerzył się w kierunku zachodnim na całe miasto. Pożar rozpoczął się w niedzielę, a dogaszono go dopiero we środę 5 września. W ciągu 3 dni gigantycznej pożogi zniszczeniu uległo 13 200 budynków, 44 siedziby gildii i 87 (z ponad 100) kościołów, między innymi Katedra Św. Pawła (St Paul's Cathedral). Równało się to 2/3 powierzchni miasta.

W pożarze zginęło 6 osób. Żywioł zabił większość londyńskich szczurów, które były odpowiedzialne za trwającą od 1665 roku epidemię dżumy. Pożar miał wielki wpływ na ówczesne społeczeństwo angielskie, a także na sam Londyn.

Znaczący udział w odbudowie miał architekt Sir Christopher Wren (autor obecnej Katedra Św. Pawła). Pierwotne plany Wrena dotyczące odbudowy Londynu zakładały oparcie się na przejrzystym układzie urbanistycznym na wzór kontynentalny, z szerokimi alejami i placami. Jednak ze względu na to, że z wielu budynków ocalały przyziemia, a spory prawne nie pozwalały szybko rozwiązać kwestii własności działek, w końcu zarzucono plany wytyczenia nowej siatki ulic.

W roku 1667 Parlament uchwalił podatek węglowy z przeznaczeniem na fundusz odbudowy Londynu. Miasto odbudowano w oparciu o istniejącą, jeszcze średniowieczną, strukturę ulic, jednak już z wykorzystaniem trwalszych materiałów (cegły i kamień), poprawiając warunki sanitarne i dostępność do budynków.

Pożar ten przyczynił się do rozwoju rynku ubezpieczeń nieruchomości od ognia w Londynie. Rok po pożarze powstał The Fire Office, przekształcony następnie w Phoenix Office.

Na pamiątkę wielkiego pożaru w centrum Londynu, w pobliżu Mostu Londyńskiego, niedaleko Pudding Lane ustawiono monument – wysoką na 202 stopy (61,57 metra) kamienną kolumnę. Budowaną ją w latach 1671-1677, za projekt odpowiedzialni byli Christopher Wren i Robert Hooke. Dorycka kolumna zawiera w sobie spiralne schody oraz platformę widokową na szczycie. Monument ten jest najwyższą wolnostojącą kolumną na świecie.

Źródło: Wikipedia
Autor: TM
Zdjęcia: Wikimedia Commons
Tagi: 1666, 2 września, Christopher Wren, kataklizm, katedra św. pawła, Londyn, Londyn atrakcje, Londyn zabytki, totalny kataklizm, wielki pożar Londynu,
do góry
INNE WYDARZENIA
 • 15.07-18.09.2011
  Black and White. Niepoprawny komiks i animacja

  Black and White. Niepoprawny komiks i animacja

  Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3, Warszawa

  Wystawa „Black and White” prezentuje filmy animowane i komiksy, które łączy wspólna estetyka – to radykalnie uproszczony, czarno-biały rysunek. Podobnie prosty jest ich... więcej

 • 28.08-30.09.2011
  Wystawa - Tarnów. 1000 lat nowoczesności

  Wystawa - Tarnów. 1000 lat nowoczesności

  BWA w Tarnowie, Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4

  Wystawa „Tarnów. 1000 lat nowoczesności” podejmuje problematykę modernizmu, w jego specyficznym, prowincjonalnym wymiarze. Referuje intencje i marzenia XX-wiecznych... więcej

KALENDARZ

Wrzesień 2011

Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
pn. wt. śr. czw. pt. sob. nied.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.