archirama.pl

W 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Maszt upamiętniający od FB Antczak

Obecnie obchodzimy 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Do dziś trwają zaciekłe polemiki o sens zrywu i to, czy należy wydarzenie świętować. Firma FB Antczak została generalnym wykonawcą masztu upamiętniającego Powstanie, który stanie na Rondzie Radosława w Warszawie. GALERIA

Maszt upamiętnaijący Powstanie Warszawskie zbuduje firma FB Antczak

Maszt upamiętnaijący Powstanie Warszawskie zbuduje firma FB Antczak. Koniec prac budowlanych i zmian w infrastrukturze wokół obiektu przewidziany jest na pażdziernik 2014 roku

Fot: FB Antczak

Współczesna architektura: maszt upamiętniający Powstanie

W 70 rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego firma FB Antczak rozpoczęła pracę nad specjalnym masztem upamiętniającym to wydarzenie. Firma zrealizuje projekt na granicy trzech dzielnic, które miały kluczowy charakter dla wydarzeń w Powstaniu: Śródmieścia, Żoliborza i Woli. Pomysłodawcą i fundatorem 60-metrowego masztu jest Artur Nowakowski, prezes spółki Green Property Group. Konstrukcja masztu będzie miała kształt wrzeciona o ażurowej podstawie. Została zaprojektowana przez pracownię JSK Architekci. Nie bez znaczenia była sama lokalizacja masztu, który będzie się znajdował na trawniku przy Rondzie „Radosława”. Jednocześnie bliskość takich ulic jak Okopowa czy Słomińskiego sprawi, że maszt będzie widoczny dla mieszkańców podróżujących przez stolicę. Projektanci mieli na uwadze również bliskość centrum handlowego Arkadia, które rocznie odwiedza ok. 27 mln osób.

Aranżacja terenu wokół masztu: ławki i infrastruktura

Na maszcie upamiętniającym Powstanie Warszawskie zawiśnie flaga Polskiego Państwa Podziemnego o powierzchni 100 mkw. Oprócz tego powstaną także tablice z wypisanymi najważniejszymi wydarzeniami Powstania w formie ławek. Ponieważ maszt będzie się znajdował blisko linii tramwajowej, firma FB Antczak odpowiada też za przebudowanie infrastruktury miejskiej wokół tego obiektu. Chodzi tutaj głównie o słupy i sieć trakcyjną oraz kanalizację deszczową odwadniającą tory tramwajowe. Planowany termin zakończenia prac przy maszcie upamiętniającym Powstanie Warszawskie to październik 2014 roku.
 
O Powstaniu Warszawskim

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało 63 dni, do 3 października 1944. Było to wystąpienie zbrojne, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, wymierzone przeciwko niemieckiemu okupantowi i rosyjskim komunistom. Zostało połączone z ujawnianiem się struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Dowódcy AK chcieli wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej i tym samym powstrzymać zaplanowaną przez Stalina sowietyzację Polski. Szybko okazało się, że powstańcy zostali praktycznie bez żadnej pomocy, a ograniczone wsparcie ze strony USA i Wielkiej Brytanii nie poprawiło ich sytuacji. Powstanie upadło po 63 dniach wyczerpującej walki. W tej walce zginęło około 200 tys. ludności cywilnej Warszawy, a samo miasto zostało zniszczone przez Niemców. Do dziś toczą się dyskusje o to, czy należy świętować wydarzenie, które zakończyło się przegraną. Obecnie obchodzimy 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

Agnieszka Ochenkowska

Autor: Agnieszka Ochenkowska
Zdjęcia: FB Antczak
Data publikacji: 13.08.2014 12:55

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!