Architektura
ARCHITEKTURA

W rezydencji Trąbalskich - Słoniarnia w Nowym Zoo w Poznaniu

  • Komentarze

Słoniarnia w Nowym Zoo w Poznaniu

Pawilon dla słoni w Nowym Zoo w Poznaniu wraz z wybiegiem zewnętrznym

Fot: Daniel Rumiancew
  • Słoniarnia w Nowym Zoo w Poznaniu

Horyzontalna, rozległa bryła budynku Słoniarni w Nowym Zoo w Poznaniu, projektu Rafała Mysiaka i Piotra Poniatowskiego, dobrze wpisuje się w krajobraz i nie dominuje w nim. Dynamicznie wygięty i schodzący do ziemi dach nad wejściem kojarzy się z trąbą słonia

Poznańskie Nowe Zoo we wschodniej części miasta to kilkudziesięciohektarowy dziki park z kilkoma zbiornikami wodnymi. Położone jest w pobliżu jeziora Malta, wokół którego znajdują się ulubione tereny rekreacyjne mieszkańców Poznania. Zostało założone w 1974 roku – w setną rocznicę utworzenia pierwszego ogrodu zoologicznego, działającego do dziś w centrum miasta. Nowy pawilon dla słoni zlokalizowano na południowym skraju założenia, na końcu trasy zwiedzania. W przyszłości planowane jest tu główne wejście oraz parking dla zwiedzających.

Projekt grupy MTT Architecture Group nie powstał w drodze konkursu, lecz na zlecenie Towarzystwa Przyjaciół Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu, które następnie przekazało go miastu. Architekci wykorzystali naturalne obniżenie terenu, sytuując w nim duży obiekt. Dzięki temu horyzontalna, rozległa bryła budynku ponaddziesięciometrowej wysokości dobrze wpisuje się w krajobraz i nie dominuje w nim. Miękkie linie porośniętej darnią, niżej położonej części dachu kojarzą się z niedbale rozpostartym dywanem. Organicznie ukształtowana elewacja nie do końca współgra jednak z ostrością romboidalnego rzutu. Do środka wchodzi się od strony północnego, wydłużonego narożnika przez rozszerzający się hol. Wewnętrzny wybieg dla słoni znajduje się trzy metry poniżej poziomu wejścia, można oglądać go z galerii biegnących wzdłuż przeszklonych ścian o łukowato wygiętych bokach. Przeszklony dach, rozpięty na belkach stalowych z drewnianymi płatwiami, podparty jest na żelbetowych słupach. Od południowego wschodu do wybiegu przylegają pomieszczenia dla słoni, niewidoczne dla zwiedzających. Od strony południowo-zachodniej mieści się zaplecze techniczne.

Piaszczysty, rozległy wybieg zewnętrzny ze sztuczną rzeką i jeziorkiem ciągnie się do wioski afrykańskiej usytuowanej na wzgórzu. To reminiscencja dziecięcych wyobrażeń o życiu mieszkańców Czarnego Lądu. Tworzą ją pokryte słomą okrągłe pawilony mieszczące restaurację i toalety, a znajdujący się tu taras stanowi świetny punkt obserwacyjny z widokiem na budynek i wybieg.

  • 1
  • 2
przeczytaj rowniez
Źródło: "Architektura-murator"06/2010
Autor: Jaromir Boruta
Zdjęcia: Daniel Rumiancew
Data publikacji: 10.06.2011 16:45
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.