archirama.pl

Wakacje 2013: BERLIN. Co zobaczyć w Berlinie. Poznaj architekturę miasta! Oto 1 część przewodnika po Berlinie!

Nie masz jeszcze planów na wakacje 2013? BERLIN to kolejne miejsce, które warto zobaczyć! Sprawdź, co zobaczyć w Berlinie. Prezentujemy pierwszą część przewodnika po Berlinie! Berlin: atrakcje, architektura, zabytki.

Sony Centre w Berlinie to perełka niemieckiej architektury wspólczesnej

Sony Centre w Berlinie to perełka niemieckiej architektury wspólczesnej

Fot: Paweł Wołejsza

Co zobaczyć w Berlinie? Jakie atrakcje, zabytki? Niemiecka stolica to miejsce, które warto zobaczyć podczas wakacji 2013. Berlin, niegdyś dwie odrębne części, dzisiaj robi wszystko, aby wyrównać różnice między swoją wschodnią a zachodnią częścią. Specjalne plany i nowe inwestycje powodują, że architektura miasta w niektórych miejscach powstaje na nowo. My polecamy wam miejsca, które według nas warto zobaczyć w Berlinie! Oto pierwsza część przewodnika po Berlinie. Berlin: co warto zobaczyć - sprawdź.

Architektura Berlina: co warto zobaczyć? Alexanderplatz

Podczas wakacji 2013 w Berlinie musicie zobaczyć główny węzeł komunikacyjny wschodniej części Berlina. Na pytanie, co zobaczyć w Berlinie na pewno warto zwiedzić Alexanderplatz. Jest to miejsce spotkań, sklepów, komunikacji, ale także przeplatających się budynków przedwojennych i współczesnych. Ogłaszano liczne konkursy na przebudowę placu. Dzisiaj można to miejsce określić jako wielki deptak, na którym ustawiono nawet duży słup określany mianem punktu spotkań. Na Alexanderplatz znajduje się również fontanna, stanowiąca często kolejny punkt spotkań.

Wakacje 2013. Muzeum Żydowskie w Berlinie

Wakacje 2013. Budynek Muzeum Żydowskiego w Berlinie uznawany jest za jedno z najlepszych dzieł architekta Daniela Libeskinda. Projekt muzeum powstał rok przed upadkiem Muru Berlińskiego, a jego otwarcie nastąpiło dopiero w 2001 roku. Architektura muzeum to składająca się ostrych kształtów rzeźba. Elewacje pokryto blachą cynkową, w której zaprojektowano niewielkie pęknięcia. Stanowią one jedyne źródło światła we wnętrzu. Okna mają tworzyć w domyśle linie łącząca miejsca, w których przed wojną mieszkali wybitni żydzi i Niemcy, mieszkający w Berlinie. To na pewno warto zobaczyć w Berlinie!

>> Wakacje 2013. Zobacz nasz przewodnik po Marsylii!

Berlin co warto zobaczyć: Główna Biblioteka Uniwersytecka w Berlinie

Nowa biblioteka znajduje się w dzielnicy Mitte. Biblioteka została otwarta w 2009 roku. Jej spójna bryła z składa się z regularnych, wąskich okien, które nadają jej niezmienny rytm. Elewacja została okryta jasnym marmurem. Największe wrażenie wywiera na odbiorcy wnętrze gmachu. Mimo wielu głosów krytyki dotyczących głównie pomieszczeń pomocniczych budynku, biblioteka jest miejscem, w którym każdy ma ochotę usiąść i zagłębić się w lekturę. Najbardziej charakterystycznym elementem wnętrza są tarasy, na których znajdują się miejsca do pracy. Wnętrza, podobnie jak elewacje wykonano z naturalnych materiałów: kamień, drewno.

Berlin co warto zobaczyć: architektura nowoczesna – Sony Centre

Budynek Sony Center w Berlinie to przede wszystkim kunszt konstrukcyjny. Niesamowita architektura budynku znajduje się w pobliżu stacji kolejowej Berlin Potsdamer Platz. Największe wrażenie wywiera szklane przekrycie dachowe utrzymujące się na systemie lin, mocowań i wsporników. Centrum zostało otwarte w 2000 roku, a jego budowa pochłonęła aż 800 milionów dolarów! Niesamowite wnętrze zrobi wrażenie nie tylko na pasjonatach architektury, ale na każdym kto po raz pierwszy usiądzie pod szklanym dachem. To obowiązkowy punkt z listy: co warto zobaczyć w Berlinie. Często są tam organizowane koncerty, wokół mnóstwo knajp i restauracji.

Wakacje 2013: Berlin co warto zobaczyć – wieża TV

Fernsehturm czyli popularna wieża telewizyjna znajduje się niedaleko Alexanderplatz, ale widoczna jest nawet z odległych dzielnic Berlina. Jej budowa zakończyła się w 1969 roku. Jest to do dzisiaj najwyższa budowla w Niemczech (368 netrów), a autorami projektu wieży byli Hermann Henselmann i Jörg Streitparth. Wewnątrz charakterystycznej kuli zamontowanej na wiezy TV, znajduje się taras widokowy. Warto się tam wybrać, spacerując po Berlinie.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Narsamson / Wikimedia Commons, Deror avi / Wikimedia Commons, Paweł Wołejsza
Data publikacji: 30.06.2013 17:15

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!