Architektura
ARCHITEKTURA
Co zobaczyć w Madrycie

Co zobaczyć w Madrycie. Archirama prezentuje przewodnik po Madrycie!

 • Komentarze

Plac Puenta del Sol w Madrycie

Plac Puenta del Sol w Madrycie

Fot: multisanti / Wikimedia Commons
 • Pałac Komunikacji w Madrycie
 • Pałac Komunikacji w Madrycie
 • Pałac Królewski w Madrycie
 • Pałac Królewski w Madrycie
 • Plaza Mayor - Plac Główny w Madrycie
 • Plaza Mayor - Plac Główny w Madrycie
 • Plac Puenta del Sol w Madrycie
 • Plac Puenta del Sol w Madrycie
 • Budynek Instytutu Cervantesa w Madrycie
 • Budynek Instytutu Cervantesa w Madrycie
 • Stadion Santiago Bernabéu w Madrycie
 • Stadion Santiago Bernabéu w Madrycie
 • Klasztor klarysek Descalzas Reales w Madrycie
 • Klasztor klarysek Descalzas Reales w Madrycie

Co zobaczyć w Madrycie. Wirtualna wycieczka po stolicy Hiszpanii. Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, warto więc pomyśleć o miejscach wartych odwiedzin. Madryt to stolica oraz największe miasto i jedno z najbardziej intrygujących miejsc w Hiszpanii. Przekonajcie się co proponujemy zobaczyć w upalnym Madrycie!

Co zobaczyć. Ulice i sąsiadujące obiekty Madrytu to w dużej mierze wyjątkowe historyczne obiekty, aczkolwiek nie brakuje również ciekawej architektury współczesnej. Zobacz co Archirama proponuje zobaczyć podczas wizyty w Madrycie.

Dla tych z Was, którzy regularnie śledzą nasz przewodnik, Madryt będzie na pierwszy rzut oka zdecydowanie odróżniał się od Barcelony czy Sewilli. Różnice wyraźnie widać w architekturze tych miast, zarówno tej historycznej jak i nowoczesnej. Na naszej liście znajdują się zarówno obiekty współczesne jak i te starsze.

Co zobaczyć w Madrycie

Spacerując ulicami Madrytu, nie sposób nie zauważyć Pałacu Komunikacji (Palacio de Communicaciones) oraz przyległych fontann, będących wizytówką miasta. Obiekt ten ma bogatą historię, pełniąc wiele różnych funkcji, obecnie znajduję się tam Madrycki Urząd Miasta.

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w Madrycie jest Pałac Królewski, będący oficjalną rezydencją Hiszpańskiej rodziny królewskiej. Warto dodać, że ten okazały budynek jest w tylko w pewnej części oddany do użytku zwiedzających

Warto zobaczyć w Madrycie Teatr Królewski

Teatr Królewski to kolejna pozycja na naszej liście miejsc, które warto zobaczyć w Madrycie. Powstały w połowie XIX wieku budynek Teatru Królewskiego to miejsce, w którym wystawiane są największe i najsłynniejsze sztuki świata, czy też występy operowe. Zdecydowanie polecamy zobaczyć.

Warto zobaczyć w Madrycie: Plaza Mayor

Plaza Mayor to jeden z największych placów w stolicy Hiszpanii. Otoczony budynkami plac jest miejscem wielu uroczystości państwowych czy międzynarodowych. Znajduje się tam też wiele restauracji serwujących wyśmienite hiszpańskie specjały!

Plac Puerta del Soy to jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Madrycie. Zlokalizowany w samym centrum Madrytu, Puerta del Soy stanowi interesujące połączenie wielu stylów architektonicznych z uwagi na stopniową rozbudowę otaczających go budynków.

Architektura Hiszpanii: budynek Instytutu Cervantesa

Budynek Instytutu Cervantesa to następna intrygująca architektura, która decyduje o uroku Madrytu. Zaprojektowany przez Antonio Palaciosa budynek to bardzo ciekawa propozycja, w której doszukać możemy się tradycyjnego hiszpańskiego budownictwa.

Wirtualna wycieczka po Madrycie: stadion Santiago Bernabeu

Stadion Santiago Bernabeu to wbrew pozorom pozycja nie tylko dla fanów Realu Madryt, ale równie dla wszystkich tych którzy, po prostu lubią podziwiać wielkie obiekty sportowe. Wybudowany w 1947 roku stadion to kolejna wizytówka miasta oraz całej Hiszpanii. Oprócz funkcji sportowych, Santago Bernabeu to również perełka architektoniczna, oraz wzór do naśladowania dla wszystkich projektantów obiektów sportowych.

Co zobaczyć w Madrycie: architektura Klasztoru de las Descalzas Reales

Klasztor de las Descalzas Reales był rezydencją między innymi Henryka I. Wzniesiony w XVI wieku jest uważany za arcydzieło architektoniczne z uwagi na rozmach i nowinki architektoniczne, jak na owe czasy, niespotykane. Uwagę zwracają liczne freski oraz gobeliny Rubensa czy też obrazy Tycjana i Pedro de Mena.

przeczytaj rowniez
 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
  Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

  Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów  (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między  wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Daniel Schroeder / Wikimedia Commons, bepo2 / Wikimedia Commons, Sebastian Dubiel / Wikimedia Commons, Tiia Monto / Wikimedia Commons, multisanti / Wikimedia Commons, Onar Vikingstad / Wikimedia Commons, Fer.filol / Wikimedia Commons, Luis García / Wikimedia Commons, Kadellar / Wikimedia Commons, Hector Blanco de Frutos / Wikimedia Commons, Inviaggiocommons / Wikimedia Commons
Data publikacji: 29.05.2013 16:11
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.