Architektura
ARCHITEKTURA
Wakacje 2013. Co zobaczyć w Mediolanie

Co zobaczyć w Mediolanie. Wakacje 2013. Zobacz przewodnik po Mediolanie według Archiramy!

 • Komentarze

Via Dante to kolejne miejsce, które proponujemy wam odwiedzić podczas wakacji w Mediolanie

Via Dante to kolejne miejsce, które proponujemy wam odwiedzić podczas wakacji w Mediolanie

Fot: BerndGehrmann/ Wikimedia Commons
 • Duomo - Architektura tego miejsca powstała dzięki geniuszowi Donato Bramante
 • Galleria Vittorio Emanuele II otwarta została w 1867 roku
 • Via Dante to kolejne miejsce, które proponujemy wam odwiedzić podczas wakacji w Mediolanie
 • Zamek Sforców w Mediolanie
 • Stadion San Siro to światowej sławy obiekt, którego budowa rozpoczęła się w 1925 roku

Co zobaczyć w Mediolanie. Wakacje 2013 coraz bliżej dlatego proponujemy wam kolejne miasto, które warto zobaczyć! Mediolan to główne miasto w północnych Włoszech i dla wielu stolica mody. Ale jest to zarazem bardzo ważne ”laboratorium” architektoniczne takich autorów jak: Gio Ponte, Oscar Niemeyer, Giuseppe Terragni, czy Renzo Piano.

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Mediolanie. Wymienione wyżej nazwiska to ważne osobistości w świecie architektury, dlatego polecamy pasjonatom architektury, spędzić wakacje 2013 wśród architektury Mediolanu. Jednak zanim wspomniani architekci rozpoczęli tutaj pracę, Mediolan był już miastem pełnym wspaniałych budowli i obiektów odzwierciedlających wcześniejsze stulecia. Wojna oraz upływający czas zebrały swoje żniwo na ostatnim stuleciu, jednak już niektóre obiekty architektury sięgają pamięcią już do średniowiecza.

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Mediolanie

Duomo to pierwsze miejsce, którą warto zobaczyć w Mediolanie podczas wakacji 2013. Architektura tego miejsca powstała dzięki geniuszowi Donato Bramante, wiodącego architekta Renesansu, który na zlecenie rodziny Sforza w XV w. zaprojektował ten jeden z najlepszych przykładów gotyku, z lasem wież i sterczyn. Jego budowa obejmuje lata od 1402 aż do ostatecznego zakończenia jego elewacji na początku 1800 roku. Technicznie część z nich jest zatem neogotycka. Zwiedzając wnętrza, można zobaczyć różne style z różnych epok budowlanych, a na zewnątrz, podziwiać setki posągów, które wypełniają nisze wokół Duomo. Najstarsza z nich pochodzi z początków średniowiecza i znajduje się z tyłu, wokół absydy (zaokrąglona część za ołtarzem). To jedna z najpiekniejszych budowli, którą warto zobaczyć w Mediolanie.

Co zobaczyć w Mediolanie. Wakacje 2013

Galleria Vittorio Emanuele II - Otwarta w 1867 roku, było to największe w Europie centrum handlowe, ale najważniejsze, że zapoczątkowało nowoczesną architekturę we Włoszech i jest jednym z najważniejszych punktów zwrotnych w XIX wiecznej epoce konstrukcji przemysłowych z żelaza i szkła. Guiseppe Mengoni był architektem, który stworzył ten obiekt. Nawiasem, jeśli zdecydujecie się podziwiać jego architekturę ze stolika w jednej z tamtejszych kawiarni, bądźcie przygotowani zapłacić wysoką cenę za ten przywilej.

>> Wakacje 2013. Opuszczone miejsca, które warto zobaczyć!

Wakacje 2013. Piazza dei Mercanti w Mediolanie

Architektura tego Placu przetrwała w niezmienionym stanie od średniowiecza, a co ciekawe znajduje się tylko kilka kroków od Piazza del Duomo. Po jednej stronie placu stoi budynek Palazzo Della Ragione, pierwotnie tamtejszy ratusz, natomiast po drugiej mamy czarno-biały marmurowy budynek Loggia degli Osii, zbudowany w średniowieczu w celu zapewnienia pomieszczeń biurowych dla sędziów i notariuszy.

Co zobaczyć w Mediolanie podczas wakacji 2013

Via Dante to kolejne miejsce, które proponujemy wam odwiedzić podczas wakacji w Mediolanie. Spacerując wzdłuż Via Dante, zobaczyć można monumentalne neoklasyczne pałace z okresu napoleońskiego, powstające od 1796 roku. Co ciekawe, nie wszystkie budynki przy tej ulicy są z tego okresu, niektóre sięgają 1300 roku, jak np. Plazzo Carmagnola, które zostało później zmodernizowane do fasady neoklasycznej.

Zamek Sforców w Mediolanie

Zamek panującej przez stulecia we Włoszech rodziny Sforzów, tworzony przez najznamienitszych architektów epoki renesansu, jak da Vinci czy Bramante. Mieszczące się tam liczne muzea są warte obejrzenia, podobnie jak budynki, aczkolwiek zostały one poddane wielu przebudowom na przestrzeni wieków. Znaczna część kompleksu była opuszczona do momentu głównej przebudowy na przełomie XX wieku.

Co zobaczyć w Mediolanie - Triennale, Palazzo dell'Arte (Pałac Sztuki)

Zbudowany w 1932 roku w czasie okresu faszystowskiego, Pałac Sztuki został zaprojektowany jako miejsce międzynarodowej wystawy sztuki nowoczesnej i przemysłowej, a później stał się miejscem licznych wystaw. Budynek, zaprojektowany przez Giovanniego Muzio łączy w sobie elementy Art Deco ze stylem racjonalistycznym.

Stadion San Siro – wakacje 2013 w Mediolanie

Niewątpliwie w Mediolanie znajdzie się też wiele ciekawych obiektów dla tych którzy kochają sport. Stadion San Siro to światowej sławy obiekt, którego budowa rozpoczęła się w 1925 roku. Architekci zaprojektowali stadion mogący pomieścić 35 000 widzów. San Siro był wielokrotnie modernizowany. Pod koniec lat osiemdziesiątych został dodany trzeci pierścień kondygnacji oraz zamontowany dach. Trzeci pierścień opiera się na 11 dużych wieżach cylindrycznych ze zbrojonego betonu, a dostęp do niego można uzyskać przez spiralne schody. Stadion wygląda bardzo widowiskowo i dynamicznie. Warto zobaczyć.

przeczytaj rowniez
 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
  Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

  Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów  (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między  wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002

  Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Jakub Hałun / Wikimedia commons, Jiuguang Wang / Wikimedia Commons, Alterboy/ /Wikimedia Commons, BerndGehrmann/ Wikimedia Commons, Samoano / Wikimedia Commons
Data publikacji: 18.06.2013 11:10
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.