archirama.pl

Co zobaczyć w Mediolanie. Wakacje 2013. Zobacz przewodnik po Mediolanie według Archiramy!

Co zobaczyć w Mediolanie. Wakacje 2013 coraz bliżej dlatego proponujemy wam kolejne miasto, które warto zobaczyć! Mediolan to główne miasto w północnych Włoszech i dla wielu stolica mody. Ale jest to zarazem bardzo ważne ”laboratorium” architektoniczne takich autorów jak: Gio Ponte, Oscar Niemeyer, Giuseppe Terragni, czy Renzo Piano.

Via Dante to kolejne miejsce, które proponujemy wam odwiedzić podczas wakacji w Mediolanie

Via Dante to kolejne miejsce, które proponujemy wam odwiedzić podczas wakacji w Mediolanie

Fot: BerndGehrmann/ Wikimedia Commons

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Mediolanie. Wymienione wyżej nazwiska to ważne osobistości w świecie architektury, dlatego polecamy pasjonatom architektury, spędzić wakacje 2013 wśród architektury Mediolanu. Jednak zanim wspomniani architekci rozpoczęli tutaj pracę, Mediolan był już miastem pełnym wspaniałych budowli i obiektów odzwierciedlających wcześniejsze stulecia. Wojna oraz upływający czas zebrały swoje żniwo na ostatnim stuleciu, jednak już niektóre obiekty architektury sięgają pamięcią już do średniowiecza.

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Mediolanie

Duomo to pierwsze miejsce, którą warto zobaczyć w Mediolanie podczas wakacji 2013. Architektura tego miejsca powstała dzięki geniuszowi Donato Bramante, wiodącego architekta Renesansu, który na zlecenie rodziny Sforza w XV w. zaprojektował ten jeden z najlepszych przykładów gotyku, z lasem wież i sterczyn. Jego budowa obejmuje lata od 1402 aż do ostatecznego zakończenia jego elewacji na początku 1800 roku. Technicznie część z nich jest zatem neogotycka. Zwiedzając wnętrza, można zobaczyć różne style z różnych epok budowlanych, a na zewnątrz, podziwiać setki posągów, które wypełniają nisze wokół Duomo. Najstarsza z nich pochodzi z początków średniowiecza i znajduje się z tyłu, wokół absydy (zaokrąglona część za ołtarzem). To jedna z najpiekniejszych budowli, którą warto zobaczyć w Mediolanie.

Co zobaczyć w Mediolanie. Wakacje 2013

Galleria Vittorio Emanuele II - Otwarta w 1867 roku, było to największe w Europie centrum handlowe, ale najważniejsze, że zapoczątkowało nowoczesną architekturę we Włoszech i jest jednym z najważniejszych punktów zwrotnych w XIX wiecznej epoce konstrukcji przemysłowych z żelaza i szkła. Guiseppe Mengoni był architektem, który stworzył ten obiekt. Nawiasem, jeśli zdecydujecie się podziwiać jego architekturę ze stolika w jednej z tamtejszych kawiarni, bądźcie przygotowani zapłacić wysoką cenę za ten przywilej.

>> Wakacje 2013. Opuszczone miejsca, które warto zobaczyć!

Wakacje 2013. Piazza dei Mercanti w Mediolanie

Architektura tego Placu przetrwała w niezmienionym stanie od średniowiecza, a co ciekawe znajduje się tylko kilka kroków od Piazza del Duomo. Po jednej stronie placu stoi budynek Palazzo Della Ragione, pierwotnie tamtejszy ratusz, natomiast po drugiej mamy czarno-biały marmurowy budynek Loggia degli Osii, zbudowany w średniowieczu w celu zapewnienia pomieszczeń biurowych dla sędziów i notariuszy.

Co zobaczyć w Mediolanie podczas wakacji 2013

Via Dante to kolejne miejsce, które proponujemy wam odwiedzić podczas wakacji w Mediolanie. Spacerując wzdłuż Via Dante, zobaczyć można monumentalne neoklasyczne pałace z okresu napoleońskiego, powstające od 1796 roku. Co ciekawe, nie wszystkie budynki przy tej ulicy są z tego okresu, niektóre sięgają 1300 roku, jak np. Plazzo Carmagnola, które zostało później zmodernizowane do fasady neoklasycznej.

Zamek Sforców w Mediolanie

Zamek panującej przez stulecia we Włoszech rodziny Sforzów, tworzony przez najznamienitszych architektów epoki renesansu, jak da Vinci czy Bramante. Mieszczące się tam liczne muzea są warte obejrzenia, podobnie jak budynki, aczkolwiek zostały one poddane wielu przebudowom na przestrzeni wieków. Znaczna część kompleksu była opuszczona do momentu głównej przebudowy na przełomie XX wieku.

Co zobaczyć w Mediolanie - Triennale, Palazzo dell'Arte (Pałac Sztuki)

Zbudowany w 1932 roku w czasie okresu faszystowskiego, Pałac Sztuki został zaprojektowany jako miejsce międzynarodowej wystawy sztuki nowoczesnej i przemysłowej, a później stał się miejscem licznych wystaw. Budynek, zaprojektowany przez Giovanniego Muzio łączy w sobie elementy Art Deco ze stylem racjonalistycznym.

Stadion San Siro – wakacje 2013 w Mediolanie

Niewątpliwie w Mediolanie znajdzie się też wiele ciekawych obiektów dla tych którzy kochają sport. Stadion San Siro to światowej sławy obiekt, którego budowa rozpoczęła się w 1925 roku. Architekci zaprojektowali stadion mogący pomieścić 35 000 widzów. San Siro był wielokrotnie modernizowany. Pod koniec lat osiemdziesiątych został dodany trzeci pierścień kondygnacji oraz zamontowany dach. Trzeci pierścień opiera się na 11 dużych wieżach cylindrycznych ze zbrojonego betonu, a dostęp do niego można uzyskać przez spiralne schody. Stadion wygląda bardzo widowiskowo i dynamicznie. Warto zobaczyć.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Jakub Hałun / Wikimedia commons, Jiuguang Wang / Wikimedia Commons, Alterboy/ /Wikimedia Commons, BerndGehrmann/ Wikimedia Commons, Samoano / Wikimedia Commons
Data publikacji: 18.06.2013 11:10

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!