Architektura
ARCHITEKTURA
Co zobaczyć w Sewilli

Sewilla – co warto zobaczyć. Zobacz przewodnik po Sewilli według Archiramy! Galeria zdjęć

 • Komentarze

Wakacje 2013. W Sewilli warto zobaczyć również najstarszą w Hiszpanii arenę walk byków

Wakacje 2013. W Sewilli warto zobaczyć również najstarszą w Hiszpanii arenę walk byków

Fot: Vincenzo venditti / Wikimedia Commons
 • Metropol Parasol to nowoczesna architektura, która już stała się ikona Sewilli
 • Wakacje 2013. W Sewilli warto zobaczyć Metropol Parasol
 • Most projektu Calatravy to konstrukcja ukryta pod ciekawą architekturą
 • Alamillo Bridge to jeden z najbardziej charakterystycznych mostów w Sewilli
 • Sewilla - Torre del Oro. Co zobaczyć w Sewilli
 • Architektura Sewilli. Wakacje 2013 - zobacz Torre del Oro w Sewilli
 • Sewilla - Muzeum Sztuki Współczesnej w Sewilli
 • Wakacje 2013. W Sewilli warto zobaczyć również najstarszą w Hiszpanii arenę walk byków
 • Sewilla - Arena Walk Byków
 • Arena Walk Byków w Sewilli - wnętrze areny
 • Sewilla - Pałac Królewski Alkazar. Wakacje 2013
 • Plac Hiszpańskie w Sewilli. Co warto zobaczyć w Sewilli?
 • sewilla - Plac Hiszpański to miejsce, które warto zobaczyć w Sewilli
 • Plac Hiszpańskie w Sewilli został zamknięty barokową fasadą kościoła

Co zobaczyć w Sewilli? Sewilla to jedno z najciekawszych miast w Andaluzji. Zobaczcie co proponujemy zobaczyć w gorącej Sewilli!

Poza klasyczną, hiszpańską architekturą w Sewilli jest kilka ciekawych inwestycji architektury współczesnej. Zobacz co Archirama proponuje zobaczyć podczas wycieczki do Sewilli!

Architektura Sewilli – Metropol Parasol

Spacerując po Sewilli warto wybrać się na plac La Encarnación, znajdujący się w starszej części miasta. Nowoczesna konstrukcja to drewniane zadaszenie, które urzeka swoim kształtem i strukturą. Parasol rozłożony nad placem płynnie zmienia swój kształt. Architektura zadaszenia do pomysł niemieckiego architekta Jürgena Mayer-Hermanna. Budowa instalacji trwała do 2011 roku a już w 2013 została nominowana do prestiżowej nagrody Miesa van der Rohe.

Co zobaczyć w Sewilli? Puente del Alamillo

Kolejny przykład nowoczesnej architektury w Sewilli. Projekt mostu powstał w pracowni hiszpańskiego architekta Santiago Calatravę. Architektura mostu to przede wszystkim charakterystyczny, dynamiczny kształt. Typowy most podwieszany rozpięty jest nad rzeką Gwadalkiwir. Budowa mostu trwała cztery lata i zakończyła się w 1992 roku. Konstrukcja mostu opiera się na jednym pylonie, wspornikach i stalowe liny. Most wybudowo aby utworzyć połączenie miasta z opustoszałą wyspą La Cartuja, na której zaplanowano organizacje Expo ’92.

>> Wakacje 2013. Co warto zobaczyć w Barcelonie!

Sewilla – zobacz zabytkową Torre del Oro

W Sewilli warto zobaczyć również ikony średniowiecznej architektury. Jednym z takich obiektów jest Torre del Oro wybudowane na początku XIII wieku przez dynastię Almohadów. Podczas średniowiecza wieża służyła jako więzienie. Dziś wieża jest odrestaurowana i jest siedzibą Muzeum Marynarki Wojennej. Jej nazwa pochodzi od złotego koloru jakim mieni się wieża poprzez odbijanie promieni słonecznych z pobliskiego jeziora.

Warto zobaczyć w Sewilli także Centrum Sztuki Współczesnej

Podczas wycieczki do Sewilli warto zobaczyć również Centro Andaluz de Arte Contemporáneo. Jego siedziba do znajduje się w starym klasztorze Kartuzów na wyspie La Cartujal. Muzeum zostało otwarte 1 stycznia 1998 roku. Latem muzeum jest czynne od wtorku do piątku w godzinach 10:00 – 21:00, w sobotę od 11:00 do 20:00 oraz w niedzielę w godzinach 10:00 – 15:00.

Arena walk byków w Sewilli…

… czyli Plaza de Toros de la Real Maestranza de Caballero. Warto zobaczyć przede wszystkim dlatego, że jest to miejsce typowo hiszpańskiego „sportu”, a dodatkowo warto zaznaczyć, że jest to najstarsza arena walk byków w Hiszpanii. Budowę obiektu rozpoczęto już w 1749 roku. Największa impreza odbywa się tu dwa tygodnie po Wielkanocy - Feria de Abril (festiwal walk byków). Poza walkami byków możemy zwiedzać architekturę areny. Na jej terenie znajduje się między innymi muzeum corridy eksponujące kolekcję kostiumów, portrety, czy afisze.

Zobacz w Sewilli pałac Alkazar!

Tę historyczną architekturę Sewilli musisz zobaczyć podczas wakacji w Sewilli. Alkazar to słynny pałac królewski. Jego początki sięgają aż XI wieku. Dalej postępowała rozbudowa architektury obiektu. Warto zaznaczyć, że właśnie w tym pałacu zapadały decyzje o wysłaniu ekspedycji F. Madellania, tutaj także przyjmowana Krzysztofa Kolumba po powrocie z Ameryki. Alkazar w Sewilli zalicza się do najwspanialszych kompleksów pałacowych w Hiszpanii. Wszystko dzięki pięknej i bogatej ornamentyce, dekoracjach ceramicznych.

Warto zobaczyć także Plac Hiszpański w Sewilli

Spacer po sewilskim Placu Hiszpańskim to obowiązkowy punkt wycieczki po Sewilli. Plac otoczony jest pięknymi, klasycznymi zabytkami. Plac został wbudowany w latach 20 XX wieku. Projekt półkolistego placu stworzył architekt z Sewilli - Aníbala Gonzálesa. Z jednej strony plac zamknięty został barokowa fasada kościoła, którego pozostała część to typowy styl renesansowy.

przeczytaj rowniez
 • Alpejski kryształ
  Alpejski kryształ

  Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Rubendene / Wikimedia Commons, Anual / Wikimedia Commons, © Andrew Dunn / Wikimedia Commons, Michiel1972 / Wikimedia Commons, Glauka / Wikimedia Commons, Jebulon / Wikimedia Commons, Stark! / Wikimedia Commons, Vincenzo venditti / Wikimedia Commons, Andrea Verdelli/ / Wikimedia Commons, Lukasz Lukomski / Wikimedia Commons, Seville Tourism Bureau / Wikimedia Commons, anuel Muñoz Plá / Wikimedia Commons, Komal.tujare / Wikimedia Commons, Pufacz / Wikimedia Commons
Data publikacji: 29.05.2013 16:27
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.