Poza klasyczną, hiszpańską architekturą w Sewilli jest kilka ciekawych inwestycji architektury współczesnej. Zobacz co Archirama proponuje zobaczyć podczas wycieczki do Sewilli!
Architektura Sewilli – Metropol Parasol
Spacerując po Sewilli warto wybrać się na plac La Encarnación, znajdujący się w starszej części miasta. Nowoczesna konstrukcja to drewniane zadaszenie, które urzeka swoim kształtem i strukturą. Parasol rozłożony nad placem płynnie zmienia swój kształt. Architektura zadaszenia do pomysł niemieckiego architekta Jürgena Mayer-Hermanna. Budowa instalacji trwała do 2011 roku a już w 2013 została nominowana do prestiżowej nagrody Miesa van der Rohe.
Co zobaczyć w Sewilli? Puente del Alamillo
Kolejny przykład nowoczesnej architektury w Sewilli. Projekt mostu powstał w pracowni hiszpańskiego architekta Santiago Calatravę. Architektura mostu to przede wszystkim charakterystyczny, dynamiczny kształt. Typowy most podwieszany rozpięty jest nad rzeką Gwadalkiwir. Budowa mostu trwała cztery lata i zakończyła się w 1992 roku. Konstrukcja mostu opiera się na jednym pylonie, wspornikach i stalowe liny. Most wybudowo aby utworzyć połączenie miasta z opustoszałą wyspą La Cartuja, na której zaplanowano organizacje Expo ’92.
>> Wakacje 2013. Co warto zobaczyć w Barcelonie!
Sewilla – zobacz zabytkową Torre del Oro
W Sewilli warto zobaczyć również ikony średniowiecznej architektury. Jednym z takich obiektów jest Torre del Oro wybudowane na początku XIII wieku przez dynastię Almohadów. Podczas średniowiecza wieża służyła jako więzienie. Dziś wieża jest odrestaurowana i jest siedzibą Muzeum Marynarki Wojennej. Jej nazwa pochodzi od złotego koloru jakim mieni się wieża poprzez odbijanie promieni słonecznych z pobliskiego jeziora.
Warto zobaczyć w Sewilli także Centrum Sztuki Współczesnej
Podczas wycieczki do Sewilli warto zobaczyć również Centro Andaluz de Arte Contemporáneo. Jego siedziba do znajduje się w starym klasztorze Kartuzów na wyspie La Cartujal. Muzeum zostało otwarte 1 stycznia 1998 roku. Latem muzeum jest czynne od wtorku do piątku w godzinach 10:00 – 21:00, w sobotę od 11:00 do 20:00 oraz w niedzielę w godzinach 10:00 – 15:00.
Arena walk byków w Sewilli…
… czyli Plaza de Toros de la Real Maestranza de Caballero. Warto zobaczyć przede wszystkim dlatego, że jest to miejsce typowo hiszpańskiego „sportu”, a dodatkowo warto zaznaczyć, że jest to najstarsza arena walk byków w Hiszpanii. Budowę obiektu rozpoczęto już w 1749 roku. Największa impreza odbywa się tu dwa tygodnie po Wielkanocy - Feria de Abril (festiwal walk byków). Poza walkami byków możemy zwiedzać architekturę areny. Na jej terenie znajduje się między innymi muzeum corridy eksponujące kolekcję kostiumów, portrety, czy afisze.
Zobacz w Sewilli pałac Alkazar!
Tę historyczną architekturę Sewilli musisz zobaczyć podczas wakacji w Sewilli. Alkazar to słynny pałac królewski. Jego początki sięgają aż XI wieku. Dalej postępowała rozbudowa architektury obiektu. Warto zaznaczyć, że właśnie w tym pałacu zapadały decyzje o wysłaniu ekspedycji F. Madellania, tutaj także przyjmowana Krzysztofa Kolumba po powrocie z Ameryki. Alkazar w Sewilli zalicza się do najwspanialszych kompleksów pałacowych w Hiszpanii. Wszystko dzięki pięknej i bogatej ornamentyce, dekoracjach ceramicznych.
Warto zobaczyć także Plac Hiszpański w Sewilli
Spacer po sewilskim Placu Hiszpańskim to obowiązkowy punkt wycieczki po Sewilli. Plac otoczony jest pięknymi, klasycznymi zabytkami. Plac został wbudowany w latach 20 XX wieku. Projekt półkolistego placu stworzył architekt z Sewilli - Aníbala Gonzálesa. Z jednej strony plac zamknięty został barokowa fasada kościoła, którego pozostała część to typowy styl renesansowy.

-
Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej
-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
