Architektura
ARCHITEKTURA
Nowe wieżowce Warszawa

Warsaw Spire nowy wieżowiec w Warszawie. Warsaw Spire będzie najwyższym biurowcem w Warszawie i Polsce

  • Komentarze

Wieża Warsaw Spire w blasku nocy

Wieża Warsaw Spire w blasku nocy

Fot: Ghelamco Poland
  • Wieża Warsaw Spire w blasku nocy
  • Tak ma prezentować się Warsaw Spire w całej okazałości
  • Tutaj widać pomysł na zagospodarowanie przestrzeni wokół wieżowca

Wieżowiec Warsaw Spire powstaje w centrum Warszawy. Opracowując projekt najwyższego biurowca w Polsce priorytetem było połączenie funkcjonalności z nowoczesnym designem i estetyką. Będzie to kolejny już ciekawy wieżowiec w Warszawie?

 

W Warszawie już niebawem pojawi się nowy wieżowiec, a co za tym idzie Warszawa zyska najwyższy biurowiec w Polsce. Nowe wieżowce powstające w Warszawie w ostatnich latach dynamicznie zmieniają panoramę naszej stolicy. Oprócz powstającego w centrum miasta wieżowca Złota 44, konstruowany jest nagrodzony laurem Wybitnego Projektu Architektonicznego 2011 roku w Polsce, gmach Warsaw Spire.

Będzie to kompleks trzech budynków- najwyższa wieża sięgać ma 220 metrów i towarzyszyć mają jej dwa kolejne gmachy o wysokości 55 metrów. Daje to imponujących rozmiarów powierzchnię biurową sięgającą 100 000 m2. Kompleks został zaprojektowany przez belgijską pracownię architektoniczną Jaspers Eyers & Partners we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury Projekt.

Inwestycja zlokalizowana jest w centrum miasta, przy Rondzie Daszyńskiego, tuż obok Hotelu Hilton. Prace budowlane zostały rozpoczęte w połowie 2011 roku od wykonywania ścian szczelinowych ograniczających bryłę budynku na pięciu kondygnacjach podziemnych, na których powstanie parking dla ponad 1200 samochodów.

<< Oto Ranking Top 10 wieżowców Archiramy!

Z pewnością warto przyjrzeć się jeszcze głębiej temu interesującemu przedsięwzięciu. Według utworzonych przez architektów wizualizacji Warsaw Spire to niewątpliwie perełka konstrukcyjna. Świadczy o tym przede wszystkim charakterystyczna forma wieży. Mianowicie jest ona skonstruowana w postaci podwójnej szklanej fasady, której zewnętrzne lustro wybija się ponad bryłę wieży. Zabieg ten sprawia, że cały gmach nabiera niemal futurystycznego charakteru, który działa na nasze doznania wizualne.

Projekt Warsaw Spire zdecydowanie aspiruje do miana jednego z bardziej charakterystycznych punktów panoramy Warszawy. Mianowicie wyobrażenie o nowoczesnym oraz funkcjonalnym centrum biurowo-konferencyjnym zostało urzeczywistnione w postaci swoistej spirali wzbijającej się ku przestworzom. Spirala ta powstaje z połączenia stali oraz szkła. Jest to połączenie w ostatnich czasach bardzo popularne nie tylko w Polsce ale i na świecie, widoczne np. w tak głośnych inwestycjach jak Sky Tower Wrocław, Cosmopolitan Warszawa czy wspomniana Złota 44.

<< Chcesz zobaczyć najciekawsze polskie wieżowce?

Projekt Warsaw Spire jest nacechowany rozmachem godnym europejskiej stolicy i wpisuje się w trendy architektoniczne obecne w Londynie czy Berlinie. Uważa się, że projektowane dla Warszawy wieże dość trafnie wkomponują się w architekturę całego miasta. Co więcej, należy zaznaczyć, że pomyślano także o zagospodarowaniu przestrzeni pomiędzy budynkami kompleksu Warszawskiej Spirali. Powstanie tam dostępny dla mieszkańców plac, zagospodarowany zielenią oraz elementami małej architektury, fontannami, restauracjami i sklepami.

Warsaw Spire, podobnie jak inne wieżowce staje się nieodłącznym atrybutem warszawskiej aglomeracji. Z niecierpliwością czekamy na efekt końcowy inwestycji Ghelamco Poland.

przeczytaj rowniez
Autor: Marcin Boroń
Zdjęcia: Ghelamco Poland
Data publikacji: 23.08.2012 12:30
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.