W Warszawie już niebawem pojawi się nowy wieżowiec, a co za tym idzie Warszawa zyska najwyższy biurowiec w Polsce. Nowe wieżowce powstające w Warszawie w ostatnich latach dynamicznie zmieniają panoramę naszej stolicy. Oprócz powstającego w centrum miasta wieżowca Złota 44, konstruowany jest nagrodzony laurem Wybitnego Projektu Architektonicznego 2011 roku w Polsce, gmach Warsaw Spire.
Będzie to kompleks trzech budynków- najwyższa wieża sięgać ma 220 metrów i towarzyszyć mają jej dwa kolejne gmachy o wysokości 55 metrów. Daje to imponujących rozmiarów powierzchnię biurową sięgającą 100 000 m2. Kompleks został zaprojektowany przez belgijską pracownię architektoniczną Jaspers Eyers & Partners we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury Projekt.
Inwestycja zlokalizowana jest w centrum miasta, przy Rondzie Daszyńskiego, tuż obok Hotelu Hilton. Prace budowlane zostały rozpoczęte w połowie 2011 roku od wykonywania ścian szczelinowych ograniczających bryłę budynku na pięciu kondygnacjach podziemnych, na których powstanie parking dla ponad 1200 samochodów.
<< Oto Ranking Top 10 wieżowców Archiramy!
Z pewnością warto przyjrzeć się jeszcze głębiej temu interesującemu przedsięwzięciu. Według utworzonych przez architektów wizualizacji Warsaw Spire to niewątpliwie perełka konstrukcyjna. Świadczy o tym przede wszystkim charakterystyczna forma wieży. Mianowicie jest ona skonstruowana w postaci podwójnej szklanej fasady, której zewnętrzne lustro wybija się ponad bryłę wieży. Zabieg ten sprawia, że cały gmach nabiera niemal futurystycznego charakteru, który działa na nasze doznania wizualne.
Projekt Warsaw Spire zdecydowanie aspiruje do miana jednego z bardziej charakterystycznych punktów panoramy Warszawy. Mianowicie wyobrażenie o nowoczesnym oraz funkcjonalnym centrum biurowo-konferencyjnym zostało urzeczywistnione w postaci swoistej spirali wzbijającej się ku przestworzom. Spirala ta powstaje z połączenia stali oraz szkła. Jest to połączenie w ostatnich czasach bardzo popularne nie tylko w Polsce ale i na świecie, widoczne np. w tak głośnych inwestycjach jak Sky Tower Wrocław, Cosmopolitan Warszawa czy wspomniana Złota 44.
<< Chcesz zobaczyć najciekawsze polskie wieżowce?
Projekt Warsaw Spire jest nacechowany rozmachem godnym europejskiej stolicy i wpisuje się w trendy architektoniczne obecne w Londynie czy Berlinie. Uważa się, że projektowane dla Warszawy wieże dość trafnie wkomponują się w architekturę całego miasta. Co więcej, należy zaznaczyć, że pomyślano także o zagospodarowaniu przestrzeni pomiędzy budynkami kompleksu Warszawskiej Spirali. Powstanie tam dostępny dla mieszkańców plac, zagospodarowany zielenią oraz elementami małej architektury, fontannami, restauracjami i sklepami.
Warsaw Spire, podobnie jak inne wieżowce staje się nieodłącznym atrybutem warszawskiej aglomeracji. Z niecierpliwością czekamy na efekt końcowy inwestycji Ghelamco Poland.

-
Jak zawsze końcówka roku to czas podsumowań i wyciągania wniosków, z tego co wydarzyło się przez ostatnie 12 miesięcy. My również postanowiliśmy zrobić takie podsumowanie roku 2016. Oto najciekawsze realizacje oddane do użytku w Polsce w minionym roku! Który z budynków najbardziej zapadł Wam w pamięć? A może chcielibyście coś dopisać do naszej listy? więcej
-
Rafał Olbiński – grafik, absolkwent warszawskiego Wydziału Architektury, działający w USA przedstawiciel polskiej szkoły plakatu, zaprojektował mural w kompleksie Warszaw Spire. WYWIAD więcej
-
W pawilonie wystawowym Art Walk, w sąsiedztwie warszawskiego wieżowca Warsaw Spire prezentowana jest wystawa prac Rafała Olbińskiego. W tle – mural tego samego artysty więcej
-
Architektura wnętrz w stylu loftu, ze starą cegłą na ścianach i długim na prawie 40 metrów barem – tak wygląda nowa restauracja Stixx Bar & Grill przy placu Europejskim w Warszawie. Projekt aranżacji przygotowała pracownia Wądołowski więcej

- ARCHITEKTURA: Architektoniczne podsumowanie roku 2016. Zobacz najbardziej spektakularne realizacje!
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: Rafał Olbiński o muralach, sztuce plakatu i architekturze Warszawy
- LIFESTYLE: Rafał Olbiński przed wieżowcem Warsaw Spire
- WNĘTRZA: Restauracja przy wieżowcu Warsaw Spire
- WNĘTRZA: Biura w Warsaw Spire wyłożone węglem