archirama.pl

Warszawa 2.0 - DWORZEC CENTRALNY, wersja zupgrade’owana

Marzy Wam się udoskonalona Warszawa, lepsza od oryginału? Na przykład z Dworcem Centralnym w formie pagody? Takie rzeczy tylko w cyklu komiksowym Pawła „Pawki” Kłudkiewicza „Warszawa 2.0”. Jedynie w Archiramie zobaczysz kolejne odsłony cyklu, który ma szansę obrócić do góry nogami stolicę Polski

DWORZEC CENTRALNY, wersja zupgrade’owana

DWORZEC CENTRALNY, wersja zupgrade’owana. Z cyklu Warszawa 2.0

Fot: Paweł Kłudkiewicz

Dworzec Centralny, wersja zupgrade’owana

Podobno Polacy lat 70. XX wieku byli ogarnięci obsesją zbudowania 10 światowej potęgi gospodarczej, czyli Drugiej Japonii. Czy to w ogóle możliwe, żeby porażka tego projektu tak mocno wyraziła się w semiotyce Dworca? Być może sztandarowy budynek tamtych czasów to niekompletny wyraz dążeń ówczesnej zbiorowej podświadomości? Czy to możliwe że Centralny to po prostu… niedokończona pagoda?

Paweł „Pawka” Kłudkiewicz

Jest z wykształcenia architektem, absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Pracuje jako rysownik i ilustrator. Jego debiut to komiks opublikowany w Antologii Piłkarskiej (Kultura Gniewu – 2005). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Jak sam mówi, rzadko korzysta ze swoich architektonicznych umiejętności, skupia się bowiem głównie na rysowaniu i komiksach. Ale obie miłości udało mu się połączyć w cyklu krótkich komiksów – „Warszawa 2.0”. Cały sens tego rysunkowego min-serialu kryje się w nazwie – 2.0 to powszechnie stosowany skrót oznaczający nową wersję programu komputerowego. Kłudkiewicz zupgrade’ował – „ulepszył” istniejące, charakterystyczne obiekty Warszawy, nierzadko nadając im zupełnie nowy sens. Poprzez krótkie, komiksowe rysunki zrealizował swoje odjechane architektoniczne wizje.

Źródło: www.pawka.pl
Zdjęcia: Paweł Kłudkiewicz
Data publikacji: 27.06.2011 15:08

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!