Polskość, jabłka i architektura współczesna
Polskie jabłka, mimo, że nie należą do owoców sezonowych, okazały się być hitem lata 2015. Zarówno w kwestiach polityczno-gospodarczych jak i w architekturze współczesnej produkt ten robi ostatnio spore zamieszanie. Pomijając pierwszy fakt skupmy się na rozgłosie, który „jabłko z Polski” zawdzięcza projektowi pawilonu na Expo 2015 autorstwa pracowni architektonicznej 2pm z Warszawy
Jaka będzie bryła polskiego pawilonu na światową wystawę Expo 2015?
Uczestnicy konkursu architektonicznego na polski pawilon mieli zaprojektować obiekt, jego wnętrze oraz zagospodarowanie otoczenia. Istotny był również sam pomysł na bryłę, który wyróżni ją na tle sąsiadujących ekspozycji narodowych Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Węgier. Wyniki konkursu ogłoszono w piątek 6 czerwca 2014. Spośród 59 pracowni architektonicznych, które nadesłały swoje projekty wybrano pawilon autorstwa zespołu architektów z warszawskiego biura 2pm, do których należą Piotr Musiałowski, Michał Adamczyk, Stanisław Ignaciuk, Michał Lenczewski oraz Piotr Zubala.
Najlepsze idee powstają z najprostszego łączenia faktów. Mając tego świadomość, autorzy projektu wyszli z założenia, że najlepiej kojarzącym się produktem gospodarczym naszego kraju, produktem który odnosi sukces i jest masowo eksportowany poza granice Polski jest po prostu - jabłko.
Bestseller polskiego rolnictwa stał się więc głównym bohaterem pawilonu. Ażurowa elewacja bryły złożona z ekologicznych, drewnianych modułów, jej „idylliczne wnętrze” oraz symbolika zachwyciły jury konkursu. Projektanci postanowili stworzyć w środku labirynt, którego główną przestrzenią będzie sad pełen jabłoni. Aby spotęgować siłę symboliki architekci odwołali się do nieskończoności przestrzeni, stosując prosty zabieg architektoniczny – otaczając sad lustrem. Architektura oddziałuje głównie na zmysł wzroku, ewentualnie zwysły somatyczne np. zmysł dotyku. Tu dodatkowym atutem jest fakt, że w pawilonie może pojawić się również zapach, który będzie nietypowym bonusem w odbiorze architektury.
Milena Glinojecka