Architektura
ARCHITEKTURA
Miedź w architekturze. Budynki z miedzi

Warszawskie Filtry z miedzianym dachem

  • Komentarze

Miedź w architekturze. Budynki z miedzi

Miedziany dach, wieńczący budynek warszawskich Filtrów, ma za zadanie korespondować z zabytkowym charakterem kompleksu Filtrów.

Budowa warszawskich Filtrów rozpoczęła się pod koniec XIX wieku. Zostały zaprojektowane przez architekta Williama Lindleya. Do ich wykonania użyto najnowocześniejszych ówcześnie rozwiązań technologicznych. Oficjalnie Filtry zostały otwarte 3 lipca 1886 roku. Od tego czasu były sukcesywnie powiększane oraz modernizowane w miarę powiększającej się liczby mieszkańców stolicy.

Obecnie Filtry zajmują teren pomiędzy ulicami Raszyńską, Koszykową, Filtrową oraz Krzywickiego. Ich obszar kilkakrotnie przewyższa teren początkowy. W 2012 roku warszawskie filtry zostały umieszczone w rejestrze zabytków miasta stołecznego Warszawy.

Dwa lata wcześniej przeprowadzono ostateczną modernizację Filtrów. U zbiegu Raszyńskiej i Filtrowej, na miejscu wcześniejszych, rozebranych już filtrów powolnych, wybudowano zupełnie nowy budynek, mocno nawiązujący w formie architektonicznej do XIX – wiecznej tradycji obiektu.

Fasada nowego budynku została pokryta cegłą klinkierową, a wszystkie jego elementy są wzorowane na XIX – wiecznej zabudowie filtrów. Dekoracje wykonane zostały w stylu art deco. Ogromna powierzchnia dachu budynku została pokryta brązową miedzią oksydowaną firmy Nordic Brown Light. Budynek zewsząd otacza zieleń. Projektanci zdecydowali się na wykorzystanie miedzi, która dobrze współgra z klinkierem. Dodatkowo miedziane pokrycie dachu ma zminimalizować wrażenie, że budynek nie powstał wraz z resztą kompleksu 100 lat temu.

Projekt: Ryszard Sobolewski

przeczytaj rowniez
Autor: Klaudyna Liszewska
Zdjęcia: PCPM, www.copperconcept.org
Data publikacji: 29.03.2012 13:59
do góry
uaktualnij licznik
PODOBNE
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.