archirama.pl

Weekendowy dom projektantki mody na Mazowszu

Bryła budynku związana jest z sielskim otoczeniem, ale estetyka domu, a zwłaszcza wnętrz, to manifestacja wielkomiejskiego gustu i stylu życia

Weekendowy dom projektantki mody na Mazowszu

Kuryłowicz & Associates Architecture Studio: weekendowy dom projektantki mody na Mazowszu - widok od strony wschodniej

Fot: Marcin Czechowicz

Na szczycie skarpy w zakolu rzeki powstał weekendowy dom dla trzyosobowej rodziny, w tym dwóch szczególnych użytkowniczek – matki, projektantki mody, i zajmującej się ceramiką córki.
Z perspektywy podjazdu budynek sprawia wrażenie oficjalnego, geometrycznego, zbudowanego z wielkich, prostopadłościennych klocków. Piony i poziomy na elewacji niemal równoważą się, tworząc wyraziste, jasne prostokąty betonu i kamienia. Dopiero od strony zbocza widać, że dom ma nieregularny rzut. Złożona geometria budynku wynika z rzeźby terenu – skosy ścian powtarzają kierunki opadania skarpy, a zestawione pod kątem skrzydła to nawiązanie do znajdującego się poniżej zakola rzeki.

Dwie zasadnicze bryły, rozdzielone korytarzem, mają czytelny podział funkcjonalny. W mniejszej, równoległej do rzeki, znalazła się otwarta przestrzeń wypoczynkowa – jadalnia i salon na parterze oraz duża sypialnia na piętrze. W większej zaplanowano między innymi kuchnię, łazienki i funkcje pomocnicze. Tu też usytuowana jest dwupoziomowa pracownia projektantki, doświetlona pasmowym przeszkleniem, które zagina się pod kątem i przechodzi z sufitu na ścianę. Bryła pracowni została lekko nadwieszona nad ziemią, co jednak zauważyć można jedynie z zewnątrz. Jak tłumaczy architektka był to zabieg formalny, który miał podkreślić wyodrębnienie jej z otoczenia.

Znajdujący się od strony rzeki zadaszony taras został odsunięty od dużych okien jadalni, przez co nie zacienia wnętrza. Zalany światłem salon ma nietypową geometrię dzięki jednej ze ścian biegnącej pod skosem. Z kolei na piętrze skosy powodują, że mniej narzucający się jest rytm słupów konstrukcyjnych.
Niezwykle wąskie atrium z pustaków szklanych doświetla hol z klatką schodową i łazienki schowane we wnętrzu skrzydła, oddziela też pracownię od pomieszczeń technicznych. To najbardziej efektowny i zapamiętywalny element domu.
Przestrzeń w budynku zorganizowana jest na zasadzie kontrastów: płaszczyzn i ażurów, głębokiej czerni kamiennej podłogi i jasnego światła padającego z ogromnych okien, pełnych ścian i przeszkleń. Monochromatyczne, szaroczarne wnętrza urządzono nadzwyczaj starannie, nie pozostawiając miejsca na przypadek. Wobec ich luksusu i przepychu przyroda za oknem schodzi na dalszy plan, tym bardziej, że walczyć musi o uwagę z wielkimi ekranami telewizorów plazmowych.

Źródło: "Architektura Murator" 7/2010
Autor: Adam Orlewicz
Zdjęcia: Marcin Czechowicz
Data publikacji: 10.06.2011 15:28

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!