archirama.pl

WESTIVAL Sztuka Architektury. VII edycja imprezy startuje 25 października w Szczecinie

WESTIWAL Sztuka Architektury to cykliczna impreza poświęcona architekturze odbywająca się w Szczecinie.Hasłem przewodnim tegorocznej VII już edycji będzie Made in... architektura narodowa? WESTIVAL startuje 25 października. Zobacz co przygotowali organizatorzy.

WESTIVAL Sztuka Architektury. VII edycja imprezy startuje 25 października w Szczecinie

WESTIVAL Sztuka Architektury - Made in... architektura narodowa?

Fot: materiały prasowe

Przedsięwzięcie, którego nazwa może wskazywać na przekraczanie granic w architekturze powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział w Szczecinie i na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny tego miasta.

WESTIVAL Architektury 2013

Zgodnie z tradycją każda edycja WESTIVALU ma swój przewodni motyw, wokół którego budowany jest końcowy program wydarzenia. Tegoroczna, siódma już edycja festiwalu zapowiada się niezwykle interesująco. Po raz pierwszy WESTIVAL będzie miał charakter ogólnopolski z akcentami międzynarodowymi. Organizator wydarzenia Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Szczecinie po raz pierwszy w historii imprezy zaprosił do współpracy kuratorów zewnętrznych. Zdecydowano się na duet kuratorski Architecture Snob, tworzony przez Tomasza Malkowskiego i Marcina Szczelina. Przygotowali oni temat główny tegorocznego WESTIVALU - czyli Made in... architektura narodowa?

Made in... architektura narodowa?

Ideą VII edycji WESTIWALU jest nie tylko kwestia tożsamości architektury, ale także poszukiwanie odpowiedzi na fundamentalne pytanie jakim jest zagadnienie istanienia polskiej architektury. Czy owa architektura w ogóle istnieje? Czy w zglobalizowanym świecie jest jeszcze miejsce na style narodowe? Czy polskość w architekturze kojarzy się wyłącznie z pseudodworkami, z tandetną kostką brukową chodników i przestrzennym chaosem?WESTIVAL Made in... architektura narodowa? będzie próbą zdefiniowania architektury narodowej w sensie uniwersalnym. Jednakże poprzez kontekst Polski i Szczecina będzie także próbą szukania architektury polskiej. Stylu, który kojarzyć się będzie z z otwarciem na nowoczesność, a jednocześnie będzie stanowił najlepszą wizytówkę naszego kraju.

WESTIVAL Sztuka Architektury odbędzie się w Szczecinie w dniach 25-27.10.2013r. Główne wydarzenia imprezy obejmują: wystawę główną, która odbędzie się w nowym obiekcie Trafostacji Sztuki - centrum sztuki współczesnej, wystawę BDA-SARP, warsztaty dla studentów i architektów, kino westivalowe, maraton młodych pracowni, wycieczki odkrywające miasto, a także grę miejską. Jedną ze scen festiwalowych wydarzeń oraz biurem WESTIVALU będzie nowa siedziba szczecińskiego oddziału SARP przy ul. Mariackiej w Szczecinie. Drugiego dnia festiwalu odbędzie się blok wykładowy z udziałem wybitnych architektów, artystów i teoretyków architektury. Tego dnia wystąpią m.in.: Robert Konieczny, Estudio Barozzi Veiga, Filip Springer, Hugon Kowalski, Katarzyna Krakowiak.

Program wydarzeń WESTIVALU Sztuka Architektury:

I dzień – 25.10.2013 (piątek)

warsztaty studenckie – przez cały dzień

16.00 – Wystawa BDA-SARP – w Galerii Forma na Wydziale Architektury ZUT

17.00 – FILMY – kino WESTIVALOWE

18.00 – Otwarcie WESTIVALU, inauguracja wystawy głównej – Trafostacja Sztuki, ul. Św. Ducha

21.00 – afterparty

II dzień – 26.10.2013 (sobota)

9.00 − 10.00 - oprowadzanie po Filharmonii

9.00 − 10.00 - oprowadzanie po Centrum Dialogu „Przełomy"

12.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie głównej – otwarte dla wszystkich

14.00 – PANEL WYKŁADOWY: Made in... architektura narodowa?

19.00 – FILMY – kino WESTIVALOWE

III dzień – 27.10.2013 (niedziela)

12.00 – prezentacja publiczna warsztatów

14.00 – maraton młodych architektów

Przez cały czas trwania WESTIVALU odbywają się wydarzenia towarzyszące (gra miejska, kino Westivalowe, wystawa BDA-SARP, warsztaty)

Do 17.11.2013 – prezentacja wystawy głównej w Trafostacji Sztuki

Autor: Anna Rychlewicz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 8.10.2013 15:55

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!